Ekoturizmus ako nová forma cestovania

Podľa archeológov začali ľudia cestovať po krajine ako turisti už v staroveku. Cieľom ich cesty mohlo byť uznanlivé pozorovanie egyptských pyramíd či u Grékov obdiv starogréckych hrdinov. Vznešení Rimania zase chodili počas horúcich dní k moru alebo do starovekých kúpeľov. Prvú cestovnú kanceláriu založil Angličan Thomas Cook v roku 1841 a neskôr s ňou bolo možné cestovať okolo sveta.

Ľudia rekreujú na úkor domorodých obyvateľov

Dnes je už samozrejmosťou, že každý človek si plánuje dovolenku do zahraničia aspoň raz ročne. Cestovné kancelárie v tomto masovom pohybe ľudí vidia obrovský ekonomický potenciál. Klasické rekreačné oblasti, ako Stredomorie a Alpy, zaznamenávajú každoročne miliardy turistov. Tí už zaplavili dokonca aj Srí Lanku, Dominikánsku republiku, Thajsko, Maledivy a posúvajú sa do ďalších nedotknutých oblastí. A presne títo turisti sú schopní sťažovať sa na dopravné zápchy, masy ľudí na letisku či znečistené pláže, nerešpektujúc iné kultúry a pokoj domorodých obyvateľov.

Myslíme na pohodlie. Kam však takto dospejeme?

Nároky turistov na komfort postupne poškodzujú prírodu týchto geografických cieľov. Typickým príkladom devastácie prírody sú neďaleké Alpy a Stredomorie. V Alpách vyrástli nové zjazdovky, hotely či zábavné zariadenia. Príroda je poznačená aj planírovaním, umelým zasnežovaním a vodnými delami, ktoré sú nesmierne náročné vzhľadom na vodu a energiu.

sea-bridge-1405259_1920
Turizmus často obmedzuje kultúru a životné prostredie miestnych obyvateľov.
Foto: pixabay.com

Katastrofálne môžu dopadnúť aj nedotknuté destinácie v rozvojových krajinách, ktoré sa čoraz väčšmi dostávajú do povedomia ľudí a sú stále viac cenovo dostupné pre široké masy. Spočiatku sa turizmus vnímal ako pozitívum pre rozvoj zaostalej chudobnej krajiny. Počas turistickej sezóny však profituje len malá časť miestnych majiteľov, pretože väčšinu luxusných hotelov a rezortov vlastnia nadnárodné spoločnosti. Mnohokrát je pôvodná kultúra − remeslá, domorodé zvyky a tradície − zneužívaná ako divadlo a suveníry sa vyrábajú na páse alebo v automatizovanej továrni (napríklad tkané koberce). Všadeprítomné nudapláže a nerešpektovanie inej kultúry vyzývavým obliekaním na posvätných miestach prispievajú k devastácii miestnych zvykov.

Agroturizmus – práca a relax v jednom

Stále zreteľnejšie sú aj problémy s vodou. Na jedného turistu sa ráta denne s takmer 600 litrami vody, pričom vo väčšine turistických oblastí je voda vzácna a vznikajú problémy so zavlažovaním polí u miestnych farmárov. Cestovatelia zo západu sa potrebujú denne dvakrát osprchovať, v bazénoch vyžadujú čistú vodu, v hotelových rezortoch sa neustále kropia záhrady na osvieženie.

V posledných rokoch sa začala šíriť vlna ekoturizmu. Ide o cestovanie premyslené a ohľaduplné k prírode. Ľudia, ktorým záleží na plnohodnotnom využívaní času, radšej inklinujú k cestám bližším k bydlisku, nenáročným na energiu. Doprajú si pri nich viac času na preskúmanie nového miesta, k pamiatkam sa dopravia peši a hlavne si celú dovolenku naplánujú sami, rešpektujúc miestne zvyky a tradície. Nevyžadujú obrovský luxus v šesťhviezdičkových hotelových komplexoch, kde sa plytvá aj jedlom formou all inclusive.

Najlepším príkladom je agroturizmus − trávenie dovolenky u miestnych farmárov s ubytovaním v domácom prostredí, pričom si aj čo to odpracujú vlastnými rukami. Po dovolenke si človek prináša nielen frustráciu z preplnených rezortov, nahnevaných a uponáhľaných dovolenkárov, ale aj nové skúsenosti, kontakty, zážitky a iný pohľad na svet.

autorka: Veronika Selecká

Zdieľajte článok

Komentáre: