Štúdium externistov sa predlžuje, v škole strávia o dva roky viac

V roku 2013 bola schválená novela zákona o predĺžení externého vysokoškolského štúdia. Táto novelizácia pochádza z dielne vtedajšieho ministra školstva Dušana Čaploviča. Podľa zákona externisti strávia štúdiom o dva roky viac ako interní študenti. Ako reforma ovplyvní štúdium?

V praxi to znamená, že externisti pobudnú o jeden rok dlhšie na bakalárskom štúdiu a o rok dlhšie na magisterskom. Cieľom je zlepšenie kvality externého štúdia, ktoré je často považované za samoštúdium s konzultáciami. Na jednej strane sa zvýši úroveň vzdelávania, no na druhej môže toto predĺženie odradiť potenciálnych študentov. Časový harmonogram by však mal byť taký, aby sa externista mohol venovať štandardnému zamestnaniu. Zákon sa tiež týka vysokoškolských pedagógov, ktorí prednášajú na viacerých univerzitách naraz, a tak sa nemôžu venovať vedeckej činnosti. Novelizáciou by sa mala dosiahnuť vyššia odbornosť pedagógov.

absolventi
Foto: archív ON

Všade vo svete je externé štúdium dlhšie ako denné. Neexistuje, že ten, kto chodí do školy v piatok a sobotu, má rovnaké vedomosti ako ten, kto sedí na prednáškach každý deň.

Vysoké školy budú túto zmenu uplatňovať postupne. Podľa predpisov môžu univerzity požiadať už len o akreditáciu „dlhých študijných programov“. Vysokoškoláci, ktorí nastúpili napríklad v roku 2013/2014, ešte študujú podľa pôvodného „krátkeho študijného programu“ a dĺžka štúdia zostáva nezmenená. Študenti prijatí v akademickom roku 2016/2017 nastúpia na „dlhý študijný program“. Názory študentov na tieto zmeny sa líšia. „Ako môže mať človek, ktorý chodí do školy jednu sobotu v týždni, rovnaký titul ako ten, čo pravidelne chodil na prednášky a robil si projekty, cvičenia a seminárne práce,“ zamýšľa sa študentka Miroslava. Naopak, niektorí vysokoškoláci vyjadrujú opačné stanovisko, medzi nimi aj Jana: „Podľa mňa je to zbytočná strata dvoch rokov.”

prednáška sociálna práca
Štúdium externistov sa mení z piatich rokov na sedem, ak zohľadňujeme oba študijné stupne. Foto: archív ON

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre vstupuje do komplexnej akreditácie v roku 2016/2017. K téme predlžovania externého štúdia sa vyjadril aj prorektor pre vzdelávanie Ladislav Baráth: „ Chceme, aby bola na externistov kladená rovnaká záťaž ako na študentov denného štúdia. Zmena sa bude týkať všetkých študijných programov, ktoré majú platnú akreditáciu.“ Kompletný zoznam akreditovaných programov je dostupný na internetovej stránke UKF.

Bude sa zvyšovať suma za školné?

Mnohých študentov môže od externého štúdia, okrem spomínaného predĺženia, odradiť aj vyššia suma za školné. Napriek tomu, že štúdium bude predĺžené, externisti zaň nezaplatia viac. Tá istá suma, ktorú by študenti zaplatili v „krátkom študijnom programe“, sa rozráta na dlhšie obdobie.

autorka: Romana Hladná
titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.