MHD vs taxíky: Ako môžu študenti cestovať nočnou Nitrou?

Je noc a vy idete domov. Rozmýšľate, ako sa vrátiť čo najpohodlnejšie. Prichádzate na zastávku mestskej hromadnej dopravy, kde sa dozvedáte, že nočné spoje nejazdia. Vidíte len ošúchanú nálepku s číslom taxislužby. Kým čakáte na svoj voz, popri vás prejdú ďalší traja ľudia, zjavne s rovnakým problémom. Kto je za to zodpovedný?

Mesto rozhoduje, spoločnosť plní nariadenia

Mestská hromadná doprava, jej trasy, harmonogramy a dĺžka premávania sú v kompetencii mesta Nitra. To má uzatvorenú zmluvu so súkromným dopravcom, ktorým je ARRIVA NITRA a.s. Firma však zodpovedá najmä za vykonávanie prepravy pasažierov a rozpisy či linky bez súhlasu mesta meniť nemôže. Ich úlohou je výhradne zabezpečiť dopravu z bodu A do bodu B po pevne stanovenej trase, a to bez ohľadu na rentabilitu či vyťaženosť autobusov. Za túto službu spoločnosti plynú adekvátne príjmy, hradené z verejných financií mesta. „Ide o verejnú službu, podobne ako vývoz komunálneho odpadu, verejné osvetlenie či ďalšie služby občanom, ktorých cieľom nie je generovať zisk, ale plniť základné potreby obyvateľov mesta,“ uviedol obchodný zástupca spoločnosti ARRIVA NITRA a.s. Vladimír Šimko.

 V noci iba taxíkom

V Nitre funguje viacero taxislužieb, čo nám klientom nepochybne vyhovuje. V záujme prilákania si zákazníkov medzi nimi prebieha skrytý a možno nie až tak férový konkurenčný boj. Za následok má okrem znižovania cien aj napríklad zvyšovanie komfortu a nákup nových áut. Pochopiteľne, nič nie je samozrejmosťou. Počas najväčšieho náporu, ktorý väčšinou nastáva práve vo večerných hodinách, sa čakanie na vozidlo zvyčajne poriadne predĺži. Ale aká situácia nastáva v noci?

Väčšina taxislužieb má v neskorých hodinách v prevádzke minimálne jedno vozidlo. Samozrejme, nevýhoda jazdy taxíkom oproti verejnej doprave je cena. Tá je rádovo vyššia, čo veľakrát odrádza aj samotných študentov. No ak si majú zvoliť medzi zaplatením drahšej jazdy a cestou pešo, taxislužby víťazia. „Keď sa vraciam domov nadránom a nie som práve pripravený na dlhšiu chôdzu, pravidelne využívam cestovanie taxíkom, odvezie ma, kam potrebujem,“ spresnil svoje dôvody Oliver. Takisto poskytujú komfort aj tým študentom, ktorých večerný spoj nabral dlhé meškanie, a nemusia kráčať zo stanice aj s batožinou. To, či by sa nechali zviesť taxíkom, ak by v noci premávala mestská doprava, je otázne. Ale vzhľadom na to, že vedenie mesta doposiaľ nezaviedlo nočné spoje, si odpoveď môžeme domyslieť sami.

autor: Radovan Pavelka

foto: Matúš Kamenický

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.