Aktuálne: Prváci dostanú pri zápise inovované študentské preukazy

Známy preukaz študenta s vizuálom ISIC (International Student Identity Card, pozn.) má za sebou pätnásťročnú históriu. Doteraz bol využívaný s čipom Mifare Classic, ktorý už v súčasnosti nespĺňa náležité bezpečnostné požiadavky. Nový čip by to mal všetko zmeniť.

Preukaz študenta s vizuálom ISIC je dokladom o štúdiu na vysokej škole, vydáva sa ako bezkontaktná čipová karta podľa pravidiel a usmernení ministerstva školstva. Okrem dokladovania statusu študenta má za úlohu uľahčovať mnoho úkonov spojených so štúdiom. Ide hlavne o cestovanie, prihlasovanie do študentskej administratívy či vstupy do stravovacích zariadení a knižníc.

Na to, aby mohli študenti či pedagógovia (ITIC – International Teacher Identity Card, pozn.) využívať kartu k spomínaným operáciám, pri cestovaní aj platobným, je nutné, aby boli na preukaze zapísané údaje o držiteľovi, čiže v tomto prípade o študentoch. Pri terajších technologických pokrokoch je možné rýchlo zneužiť údaje uvedené na karte, čo prispieva k znižovaniu bezpečnostnej úrovne ISIC-ov. Doteraz využívaný čip Mifare Classic, na ktorom sú príslušné údaje uchované, už nespĺňa technické požiadavky z hľadiska bezpečnosti. Preto sa aj na základe metodického usmernenia z rezortu školstva dostáva do popredia nový, bezpečnejší čip – Mifare DESFire.

Karty sa budú na zavádzať postupne

Nové karty dostanú pri zápise prváci, študenti vyšších ročníkov budú naďalej využívať preukazy so starým čipom. Cena za kartu je stanovená na 22 eur, pričom zahŕňala jej výrobu, aktiváciu a zabezpečenie dopravnej funkcionality. Rovnakú sumu zaplatia aj študenti nastupujúcich ročníkov – 19 eur za vydanie preukazu a 3 eurá za aktivovanie dopravnej funkcie od spoločnosti TransData.

Okrem už spomínanej vyššej bezpečnosti má preukaz s čipom DESFire ďalšiu výhodu – obsahuje tri elektronické peňaženky. To znamená, že študent si tak môže kúpiť lístok cez elektronický terminál u troch dopravcov.

ISIC_2
Inovovaný ISIC je označený má na prednej strane 17-miestny kód. Foto: emcard.sk

Počet univerzít, ktoré akceptujú bezpečnejší preukaz, sa stále rozširuje. Na webe emcard.sk je možné nájsť zoznam týchto škôl, tiež je uvedený prehľad dopravcov, ktorých terminály umožňujú využitie týchto kariet. K týmto spoločnostiam sa však, žiaľ, ARRIVA NITRA a.s. ešte nezaradila. Ako avizoval prorektor pre rozvoj a informatizáciu Ivan Baláž, spoločnosť, ktorá zabezpečuje mestskú a prímestskú dopravu, nie je z finančných dôvodov momentálne schopná tieto čítacie zariadenia do autobusov umiestniť. V praxi to znamená, že ak by chceli študenti nastupujúcich ročníkov využiť v nitrianskej MHD elektronickú peňaženku (zľavnené lístky), musia si v pobočkách dopravcu vybaviť kartu na cestovanie. Aby im ju pracovníci vydali, je nutné priniesť občiansky preukaz a platnú študentskú kartu – ISIC. Preukaz od dopravcu vyjde študenta 4,65 eura, ak je študent zároveň občanom Nitry, kartu si vybaví o euro lacnejšie. Ak by si nechceli uplatňovať zľavu bezhotovostnou platbou, študentský lístok (so zľavou) si môžu zakúpiť aj u vodiča s platným ISIC-om.

Aby sa však situácia zmenila a spoločnosť ARRIVA NITRA a. s. zaviedla potrebné zmeny, podľa slov rektora Ľubomíra Zelenického je potrebný tlak zo strany ľudí, ktorých sa to najviac dotýka, čiže aj zo strany študentov (priamych užívateľov).

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.