Dumpster Diving – stravovanie z kontajnerov. Nový trend či úpadok spoločnosti?

Žijeme v spoločnosti, v ktorej je plytvanie potravinami jednou z najviac diskutovaných tém, pretože ani zďaleka nie je vyriešený systém, ako sa s týmto jedlom nakladá. Slovensko je pri tejto téme viac ako zaostalé, no ostatné európske krajiny konečne začali konať.

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa deje s potravinami, ktoré supermarkety či veľké obchodné reťazce nepredajú? Rozdelia si ich medzi sebou alebo ich vyhodia? V drvivej väčšine prípadov je správna druhá možnosť. Potraviny putujú do obrovských kontajnerov, aj keď by mohli poslúžiť tisíckam ľudí, ktorí si ich nemôžu dovoliť. Existuje len pár výnimiek, keď obchody spolupracujú s útulkami a jedlo sa tak dostane do tých správnych rúk. Čo sa ale deje s tonami vyhodených potravín?

Dumpster Diving − potápanie do kontajnerov

Vo vyspelých európskych krajinách nájdete za supermarketmi po záverečnej ľudí, ktorí sa potulujú pri kontajneroch. Nejde o žiadnych bezdomovcov, ale o bežných obyvateľov − študentov či pracujúcich, ktorí však chcú ušetriť nejaké to euro. V smetných nádobách totiž nie sú vyhodené len pokazené potraviny. Nájdete tam čerstvú zeleninu či ovocie, ktoré kvôli malej škvrnke nemohlo byť vystavené v predajni, prípadne mliečne výrobky, ktorým v ten deň skončila záruka a nestihli sa predať. Obchodníci sú dokonca tak ústretoví, že takéto potraviny zabalia zvlášť do tašiek alebo vriec, aby bolo hneď na prvý pohľad jasné, o čo ide. Týždenne tak dokáže konzument ušetriť desiatky eur.

Kršková Dumpster diving
Dumpster Diving je bežnou súčasťou života v krajinách ako Dánsko či Belgicko.
Foto: robgreenfield.tv

Slovensko to vidí inak

Ak by ste si chceli vyskúšať hľadanie potravín v kontajneroch na Slovensku, musíme vás sklamať, neuspeli by ste. Obchody svoje kontajnery aj tak zamkýnajú, pretože nemajú dobré skúsenosti s bezdomovcami, ktorí sa okolo nich veľa ráz potulujú. A ľudské zmýšľanie nie je tiež ukážkové. Ak niekoho vidia potulovať sa okolo košov, ihneď ho hádžu do jedného vreca so žobrákmi a bezdomovcami. Kým sa aj na Slovensku objavia pri obchodoch šetrní študenti, musí byť prekonaných ešte mnoho predsudkov.

Novodobý trend dumpster divingu sa teší vo viacerých krajinách veľkému úspechu, medzi nimi je napríklad Dánsko či Belgicko. Bolo by však načase, aby sa touto problematikou začali zaoberať aj iné krajiny, ktoré mesačne vyhodia tony potravín a, samozrejme, zbytočne. Mzda niektorých ľudí nie je dostatočne vysoká, preto by takúto pomoc určite uvítali. Ak máte potraviny, ktoré nespotrebujete, nevyhadzujte ich. Odneste ich do útulkov pre bezdomovcov alebo ich darujte tým, o ktorých viete, že ich potrebujú.

titulná foto: wikimedia.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.