Prezidentka Mládeže Slovenského Červeného kríža: Je pre mňa veľmi dôležité, aby mala mládež dostatok motivácie a podpory

21-ročná Viktória Šutová študuje ošetrovateľstvo na fakulte sociálnych vied a zdravotníctva a je prezidentkou Mládeže SČK. Už odmalička bola vedená k pomáhaniu druhým ľuďom, čo sa napokon stalo rozhodujúce pre výber jej budúceho povolania. Viktóriiným cieľom je podporiť a motivovať mladých ľudí k dobrovoľníctvu.

Čo ťa viedlo k tomu, aby si sa stala členkou Mládeže Slovenského Červeného kríža?

V prvom rade to bola moja rodina, ktorá ma viedla k empatii a pomáhaniu ostatným. O SČK a ich projektoch som sa dozvedela prostredníctvom internetu. Najviac ma zaujal projekt Dorotka a jej priatelia, určený pre deti v materských školách, pretože vždy som chcela pracovať s deťmi. Na gymnáziu som sa preto skontaktovala s učiteľkou, ktorá mala v rámci školy na starosti skupinu mládeže. Po rozhovore s ňou som sa zúčastnila prvého zhromaždenia a od toho dňa som členkou Mládeže SČK.

Aké hodnoty a ambície Mládeže SČK sú podľa teba najdôležitejšie?

 Osobne je pre mňa veľmi dôležité, aby mala mládež dostatok motivácie a podpory. Máme rozvinuté projekty, ktoré sú na vysokej úrovni, avšak naša mládež potrebuje hlavne to, aby vychovala novú generáciu lídrov, prostredníctvom projektu pre vedúcich skupín. V roku 2016, konkrétne v mesiaci október, sa nám ho aj úspešne podarilo obnoviť. Taktiež kladiem dôraz na to, aby mladí ľudia vnímali Červený kríž komplexne, nie len zo stránky poskytovania prvej pomoci. Červený kríž je najmä o humanitárnej pomoci, čo je v súčasnosti veľmi aktuálna téma. Vo svete sa deje mnoho zlých vecí, či už je to otázka emigrantov, vojen, alebo porušovania ľudských práv. Týmto všetkým sa zaoberá projekt Medzinárodné humanitárne právo.

Prečo je podľa teba potrebné, aby ľudia vedeli poskytnúť prvú pomoc?

Myslím si, že každý jeden človek by mal ovládať aspoň základy poskytovania prvej pomoci. Nikto z nás totiž nemôže vedieť, kedy ju bude potrebovať. Žijeme veľmi uponáhľaným a rušným životom a jeho krehkosť si často uvedomíme až vtedy, keď sa niečo stane nám alebo našim blízkym.

DSCN0809
Foto: Archív V. Šutovej

Ocitla si sa už v situácii, keď si musela niekomu zachraňovať život?

V septembri 2015 sme ako Mládež SČK realizovali národný kurz k projektu Dorotka a jej priatelia v hoteli Junior Jasná. Všetko prebiehalo bez problémov, avšak na druhý deň ráno, pred začiatkom programu, prišla na izbu lektorov jedna z účastníčok s informáciou, že na prízemí niekto odpadol. Zistili sme, že pána, približne vo veku osemdesiat rokov, našli na toaletách bez známok života. Spolu so mnou tam boli moje dve kolegyne, neváhali sme a v okamihu začali s resuscitáciou. Všetko, čo sa ľudia obvykle učia na kurzoch prvej pomoci, sa nám doslova zjavovalo pred očami. Kontrola vedomia, záklon hlavy, kontrola dýchania… Pri oživovaní sme sa striedali až do príchodu záchranárov. Následne sme sa im snažili pomôcť ako to len šlo, no po hodine resuscitácie doktor zo záchrannej zdravotnej služby ukončil oživovanie ako neúspešné. Dodnes mám pred sebou každý moment z toho dňa. Bolo to niečo, na čo sa človek nedokáže pripraviť. Nikdy nevieme, čo sa stane, preto by sme si mali náš život vážiť.

Prečo si sa rozhodla kandidovať na post prezidentky Mládeže SČK?

Rozhodla som sa kandidovať z viacerých dôvodov. Medzi ne určite patrí to, že chcem pomôcť rozvíjať mládež na Slovensku, podporiť rozvíjanie projektov, akými sú Medzinárodné humanitárne právo, Projekt vedúcich skupín a v neposlednom rade medzinárodnú spoluprácu, tiež poskytnúť čo najviac priestoru pre mladých ľudí a ich sebarealizáciu. Neopísateľným pocitom je tiež to, že svojou prácou, ktorú vykonávate, ovplyvňujete množstvo ľudských životov a tiež máte možnosť vidieť osobnostný rast mladých ľudí. Nie je to práca o jednotlivcovi, ale o skupine.

DSCN0499
Viktória učí detí prvú pomoc. Foto: Archív V. Šutovej

Akým projektom a kampaniam sa venuje Mládež SČK?

Mládež SČK má niekoľko projektov. Medzi ne patrí Projekt prvej pomoci, z ktorého potom vyškolení tréneri prvej pomoci navštevujú základné a stredné školy a učia žiakov základy poskytovania prvej pomoci. Taktiež sú nápomocní pri realizácií súťaží prvej pomoci či ukážkach prvej pomoci. Medzi ďalší nosný projekt Mládeže SČK patrí projekt Dorotka a jej priatelia – projekt zameraný na deti v predškolskom veku v materských školách. Pomocou kamarátky Dorotky sa deti učia hravou formou poskytovať prvú pomoc. Nezanedbateľný je aj projekt HIV/AIDS prevencie, ktorý sa venuje vzdelávaniu v tejto problematike prostredníctvom besied v školách. Projekt Spolu to zvládneme sa orientuje na prácu so seniormi v domovoch dôchodcov, kde sa im mládežníci snažia spríjemniť chvíle v domove, či už formou tvorivých dielní, kultúrneho programu alebo zhováraním sa s nimi. Ďalšími projektmi sú Medzinárodné humanitárne právo a Projekt vedúcich skupín. Nemôžem nespomenúť kampaň Mladí s mladými, realizovaná na náboroch za účelom šírenia povedomia o dobrovoľníctve. A, samozrejme, kampaň, ktorá sa koná vždy 1.12. pri príležitosti Svetového dňa boja proti HIV/AIDS – Sviečkový pochod.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.