Divadlo Andreja Bagara uvedie v januári hry od slovenských autorov

Divadelná sezóna 2016/2017 sa naďalej nesie v tematickom zameraní Made in Slovakia. Po mimoriadne úspešnom muzikáli Povolanie pápež predstaví divadlo tento mesiac inscenácie od slovenských autorov.

Ako prvú predstaví hru Dobro od kultového autora Laca Keratu, tá vznikla na objednávku nitrianskeho divadla. Diváci sa môžu tešiť na vykĺbené témy súčasného sveta. Príbeh reflektuje životný pocit súčasníka snažiaceho sa uspieť vo svete dravcov a špekulantov, ktorých dennodenne stretáva. Hlavnou postavou je Dobroslav, trpák a nula, ktorý bol napriek svojej dobrej povahe vždy opľuvaný a lynčovaný. Práve on sa stane tvárou Slovenska pred Európu a reprezentantom nás všetkých. Hra Dobro je vtipná, provokatívna, politicky nekorektná, poeticky strelená aj drsne konkrétna. Autentická v zachytení životného pocitu súčasného obyvateľa Slovenska aj Európy. Je výsostne slovenská a pritom európska.

DAB_Dobro
Foto: DAB

Podľa režiséra hry Svetozára Sprušanského inscenácia hovorí o akejsi absencii hodnoty dobra, tolerancie, ľudskosti a vzájomného pochopenia v dnešnej spoločnosti. Je to hra aj o spoločenských hodnotách a v konečnom dôsledku je to hra aj politická. O tom, kam sa Slovensko dostalo nielen vo vnútri svojho fungovania, ale aj vo vzťahu k širším súvislostiam Európskej únie…

Premiéra: 13. januára 2017 v Štúdiu DAB

Druhou inscenáciou bude známy príbeh z obdobia druhej svetovej vojny Kým kohút nezaspieva od Ivana Bukovčana. Dielo je mnohým známe z povinného čítania. O to viac môže byť zaujímavé na divadelných doskách. Pôjde o modelovú drámu, ktorá sa odohráva počas napätej noci v bližšie nešpecifikovanom slovenskom meste tesne po porážke Slovenského národného povstania. Desať náhodne zadržaných postáv je v rámci odplaty za vraždu vojaka okupačnej armády zaistených v uzavretej miestnosti. Vyhrotená situácia ich núti premýšľať o všetkých možnostiach záchrany života…

„Je to veľmi zaujímavá psychologická, ale aj sociologická štúdia toho, ako sa človek správa vo vyhrotených a výnimočných situáciách. Riešia sa tu všetky morálne dilemy modernej spoločnosti, ale aj morálna dilema bezbranného jednotlivca, ktorý nie je zvyknutý na násilie a zrazu je konfrontovaný s brutalitou. Niekto sa nevie voči tejto situácii postaviť a je bezbranný, iný typ človeka zase dokáže zareagovať, vie kľučkovať a každý sa snaží nájsť cestičku, ako prežiť,“ hovorí režisér hry Michal Spišák.

Premiéra: 20. januára 2017 vo Veľkej sále DAB

 

Okrem nich začne v divadle prebiehať skúšobný proces hry Syna či dcéru? od autorky Táni Kusej, na ktorú si budú musieť návštevníci počkať do marca.

Kompletný program nájdete na webe divadla.

logo-dab

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.