Greenpeace: Kontroverziou za ochranu životného prostredia

O tom, že ľudia v dnešnej dobe ubližujú svojej planéte, nemôžeme pochybovať. Zem trápia stále väčšie problémy a existuje rad organizácií, ktoré sa zaujímajú o životné prostredie. Vôbec tou najznámejšou je Greenpeace. Dá sa však povedať, že svetu pomáha?

Predchodcom Greenpeace bolo združenie Don´t make a wave comittee, ktoré vzniklo v roku 1970 vo Vancouveri. Jeho cieľom bolo zastaviť jadrové testy USA na ostrove Amčitka. O rok neskôr členovia organizácie už pod dnešným názvom vyplávali spoločne s novinármi zmapovať ostrov, kde práve prebiehali prípravy na ďalší nukleárny test. Hoci sa ho nepodarilo zmariť, verejnosť tvrdo kritizovala americkú vládu a pomohla k zastaveniu týchto testov a rastu Greenpeace.

Dnes je táto organizácia vôbec najväčšou svojho druhu, je aktívna v 55 krajinách sveta a má takmer tri milióny podporovateľov. Medzi dobrovoľníkov patrí aj študentka Dada z Nového Mesta nad Váhom: „Dobrovoľníčkou som preto, lebo mám rada prírodu a všetko s ňou spojené. Páči sa mi, že Greenpeace rieši skutočné a závažné problémy a je vidieť aj výsledky.“

Na čo sa zameriava?

Dnes majú aktivisti vďaka podpore ľudí oveľa viac cieľov ako zastaviť jadrové testy. Okrem ochrany pralesov, oceánov či ekologického poľnohospodárstva sa sústreďujú na zastavenie klimatických zmien a toxického znečisťovania. Málokto však vie, že Greenpeace má aj iný rozmer. Snaží sa presadzovať mier, odzbrojovanie a bezpečnejšie využívanie energie.

greenpeace lod
Foto: wikimedia.org

Dobrovoľníci z celého sveta pomáhajú organizácii prieskumami, mapovaním problémov, podpisovaním petícií alebo organizovaním informačných stánkov. Dada patrí k skupine Greenspeakers: „Organizujeme rôzne prednášky na školách, diskusie, prekladáme z cudzích jazykov.“ Členovia však pomáhajú aj administratívnymi prácami či zberom podpisov. Vari najznámejšou činnosťou sú ale protestné akcie priamo na miestach ničenia životného prostredia. Aký je však reálny efekt tohto snaženia?

Víťazstvá aj prehry

Práve rôzne akcie a petície sú hlavným dôvodom toho, prečo je Greenpeace známy aj pre laikov. Kvôli svojim názorom, ako nesúhlas s NATO a inými vojenskými zoskupeniami alebo dohodami, si našli mnoho odporcov. Najväčšej kritike čelia kontroverzné protestné akcie. Hoci pri nich aktivisti nikdy nepoužívajú násilie, mnohí ľudia považujú vyvesenie plagátov za obyčajnú reklamu, nehovoriac o nepovolenom vstupe na cudzie či chránené budovy a územia. Azda najsmutnejším dôsledkom priamej akcie bolo údajné poškodenie záhadných obrazcov na planine Nazca, ktoré podľa teórií spôsobila mimozemská civilizácia.

Organizácii však nemožno uprieť veľké množstvo úspechov s pozitívnym dopadom na planétu. Patria k nim záchrana mnohých lesov naprieč celou planétou, spomalenie výrubu pralesov v Južnej Amerike, odstránenie nebezpečných chemikálií z textilu známych značiek či záchrana rôznych druhov živočíchov. Úspešné boli aj podpisy mnohých zmlúv a dohôd, ktoré vedú k väčšej ochrane Zeme.

Nech teda patríte k odporcom alebo prívržencom Greenpeace, nezabúdajte na potrebu chrániť našu planétu a jej životné prostredie. Pretože kým ste prečítali tento článok, bol zničený prales s rozlohou 35 futbalových ihrísk.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.