Cigaretka na dva ťahy láka mnohých študentov

Sú všade okolo nás. Inšpirovali veľkých umelcov, zabíjajú bežných ľudí. Cigarety sú svetový fenomén, hoci sa to mnohým z nás nepáči. Aký postoj k fajčeniu majú študenti UKF?

Hoci tento zlozvyk spôsobuje menej úmrtí ako v minulosti, znižuje sa aj vek, v ktorom ľudia prvýkrát držia cigaretu v ruke. V dnešnej dobe má polovica mladých v pubertálnom veku podobnú skúsenosť za sebou. Dôvodmi bola hlavne snaha zapadnúť do kolektívu, no aj zmiernenie stresu či zahnanie nudy.

zdroj: pixabay.com
zdroj: pixabay.com

Čísla vysokoškolákov sú ešte výraznejšie. Podľa výskumu katedry sociológie z roku 2015 malo skúsenosť s fajčením 93 % opýtaných študentov z Nitry. Denne si pritom 12 – 19 cigariet zapáli približne tretina. Veľká časť týchto náruživých fajčiarov považuje za impulz svojej neresti užitie alkoholického nápoja v podniku. Väčšina študentov si však vystačí s menším počtom. „Priemerne mi vystačí krabička na päť dní. Nepotrebujem to nejako preháňať. Snažil som sa prestať úplne, no takto mi to vyhovuje viac,“ hovorí študent filozofickej fakulty Jeremiáš.

Výsledky prieskumu však do veľkej miery závisia od odboru. Všeobecne totiž platí, že študenti lekárskych fakúlt obľubujú nikotín menej ako ostatní. Dôvodom sú bohatšie vedomosti či pozitívny príklad pre pacientov. Podľa štúdie z UPJŠ v Košiciach sa pomer fajčiarov z fakulty s podobným zameraním odhaduje na menej ako 10 %.

Opatrení je veľa, hrozieb ešte viac

Aj keď má fajčenie podľa jeho vyznávačov mnohé plusy a pomáha v uvoľnení i odbúraní stresu, o jeho negatívach nemožno pochybovať. Medzi najvážnejšie riziká patria život ohrozujúce choroby ako rakovina, pneumónia či chronická bronchitída. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie cigarety spôsobujú 80 % všetkých prípadov rakoviny pľúc. Každoročne umierajú na rôzne ochorenia, ktoré vznikli následkom fajčenia, štyri milióny ľudí z celého sveta, z toho až štvrtina obyvateľov krajín s nedostatočnými zdravotníckymi službami.

zdroj: pixabay.com
zdroj: pixabay.com

V dôsledku týchto štatistík vzniklo veľké množstvo protifajčiarskych zákonov, podľa ktorých je zakázané holdovať nikotínu v reštauráciách či na koncertoch. Niektoré krajiny však pristupujú k tejto problematike ešte ráznejšie. Ak si chcú Škóti zapáliť v aute v prítomností detí, hrozí im pokuta sto až tisíc libier.

Neubehol ani rok, čo na Slovensku pribudli varovné obrázky na cigaretové krabičky. Ich efekt je však otázny. „Podľa mňa to nemá žiadny význam. Fajčiari mnohých druhov cigariet si môžu kúpiť rôzne puzdra, ktoré tieto obrázky zakrývajú. Ja ale preferujem iný druh, na ktorý takéto obaly nie sú. Obrázky mi vadia, sú odpudzujúce, ale neodradia ma,“ hovorí študentka FSŠ Eva.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.