Kinopremiéry 2017: Marec

Máme tu ďalší mesiac a do kín prichádzajú pútavé filmové novinky. Okrem animovanej rozprávky Šmolkovia: Zabudnutá dedina tu máme  aj filmy z československého prostredia – dlho očakávaná snímka Únos o politických udalostiach slovenskej scény z 90. rokov minulého storočia či film Masaryk o osobnosti Jána Masaryka.

Únos

Žáner: triler, dráma

Réžia: Mariana Čengel Solčanská

Scenár: Mariana Čengel Solčanská

Hrajú: Rebeka Poláková, Milan Mikulčík, David Hartl, Vladislav Plevčík, Ján Greššo, Juraj Hrčka, Maroš Kramár, Ady Hajdu, Milan Ondrík, Dano Heriban, Ingrid Timková

Krajina pôvodu: Slovensko

Minutáž: 95 min.

Producent: JMB Film & TV Productions

Tento rok do kín prichádza dlho očakávaný film o únose syna bývalého prezidenta Michala Kováča. Táto udalosť sa odohrala pred takmer 22 rokmi. Ide o prvú politickú drámu, natočenú podľa skutočnej udalosti v histórii modernej slovenskej kinematografie.

Tvorcovia prekvapili, dokonca by sa dalo povedať až šokovali verejnosť plagátom k filmu: mladík ukrižovaný na dvojkríži, pričom kríž stojí na trojvrší smetiska a v pozadí je vidieť Bratislavský hrad.

Titulnú pieseň k filmu Únos pod názvom Pravda je len jedna má na svedomí známy slovenský raper Kali.

Keď prezident odmietne vymenovať Predsedovho šikovného Chalaniska za ministra, stáva sa nepohodlným. Prostriedkom na prinútenie Prezidenta aby robil to, čo od neho Predseda chce, sa stáva jeho syn – o niekoľko mesiacov neskôr je za bieleho dňa zmlátený organizovanou skupinou a následne unesený do zahraničia.

unoss
foto: cine-max.sk

Agent tajnej služby Oskar sa musí ukrývať – priznal sa vyšetrovateľovi, že na príkaz svojich nadriadených, ktorí popri únose spolupracovali s mafiou, sa tohto skutku zúčastnil. Oskarovi pomáha jeho priateľ Robo, ktorého auto však neskôr vybuchne, a tak Oskar stráca posledný kontakt s vonkajším svetom. Mladá novinárka Marta sa snaží dopátrať k pravde a spravodlivosti.

V CINEMAX NITRA od 2. marca 2017

Šmolkovia: Zabudnutá dedinka (Smurfs: The Lost Village)

Žáner: animovaná rozprávka

Verzia: 2D, 3D

Réžia: Kelly Asbury

Scenár: Stacey Harman, Pamela Ribon

Hrajú: Demi Lovato, Julia Roberts, Mandy Patinkin, Gordon Ramsay

Slovenské obsadenie: Zuzana Šebová, Marián Miezga, Juraj Kemka, Ľuboš Kostelný, Peter Marcin, Dušan Szabó

Krajina pôvodu: USA

Minutáž: 88 min.

Distribútor: Columbia Pictures

Pôvodne malo ísť o tretie pokračovanie filmov o Šmolkoch, ktoré malo nadväzovať na prvé dve snímky. Nakoniec ale tvorcovia rozhodli, že to bude prvý film úplne novej šmolkovskej série.

Šmolinka (Demi Lovato) narazí v Zakázanom lese na tvora, ktorý je jej podobný. Keď mu vypadne záhadná mapa, Šmolinka sa spolu so svojimi priateľmi rozhodne vydať na dobrodružnú výpravu. Ich cieľom je nájsť Zabudnutú dedinku skôr, ako sa to podarí zlému čarodejníkovi Gargamelovi (Rainn Wilson).

Speváčka Meghan Trainor nahrala pieseň pod názvom I’m a Lady, ktorý sa objaví vo filme.

šmolkovia

V CINEMAX NITRA od 30. marca 2017

Masaryk

Žáner: historická dráma

Réžia: Julius Ševčík

Scenár: Alex Königsmark, Petr Kolečko, Július Ševčík

Hrajú: Karel Roden, Oldřich Kaiser, Arly Jover, Hanns Zischler, Eva Herzigová, Jiří

Vyorálek, Milton Welsh, Paul Nicholas, Zuzana Kronerová, Emília Vášáryová, Ady Hajdu, Ján Greššo.

Minutáž: 106 min.

Produkcia: Česká republika, Slovensko

Producent: Rudolf Biermann, Július Ševčík

Distribútor: Bioscop

Film Masaryk opisuje život syna jednej z najvýznamnejších osobností našich dejín, Tomáša Garriguea Masaryka, prvého prezidenta Československej republiky. Sledujeme nielen osud Jana Masaryka (Karel Roden) čoby československého ministra zahraničia a diplomata, ktorý sa pokúšal v zahraničí dostať mocnosti na stranu Československa a tvrdo bojoval za svetlú budúcnosť svojej vlasti, ale aj ako človeka, ktorý sa snaží uniknúť pred obrovskou zodpovednosťou svojej pozície.

Doposiaľ zožal film pozitívne recenzie od divákov, ktorí si chvália najmä výborné herecké výkony i dobré obrazové spracovanie.

Jednou zo zaujímavostí je, že si vo filme ako komparzisti zahrali členovia klubu vojenskej histórie.

masaryk

V CINEMAX NITRA od 23. marca 2017

Zlato (Gold)

Žáner: dobrodružná dráma

Réžia: Stephen Gaghan

Scenár: Patrick Massett, John Zinman

Hrajú: Bryce Dallas Howard, Matthew McConaughey, Rachael Taylor, Edgar Ramiréz, Toby Kebbell

Krajina pôvodu: USA

Minutáž: 120 min.

Distribútor: TWC-Dimension

Film Zlato je inšpirovaný skutočným ťažobným škandálom z roku 1993.

Kenny Wells (Matthew McConaughey) túži po tom objaviť zlatú baňu, preto sa rozhodne spojiť s renomovaným geológom Mikom Acostom (Edgar Ramirez), ktorý má mať informácie o jednom nálezisku. Spoločne sa vydajú do Indonézie, kde spočiatku nemajú vo svojom hľadaní úspech, no napokon predsa len narazia na to, čo hľadali.

Snímka Zlato bola nominovaná na Zlatý glóbus za Najlepšiu originálnu pieseň.

zlato

V CINEMAX NITRA od 16. marca 2017