Študenti z Nitry IC vlaky nevyužívajú, radšej volia spoje s viacerými prestupmi

Od 11. decembra 2016 ZSSK zaviedla na trati Bratislava – Košice expresný InterCity vlak, ktorý cestu oproti klasickým rýchlikom skrátil v priemere o dvadsať minút. IC vlaky však neposkytujú študentom možnosť bezplatnej prepravy, navyše po odstúpení RegioJetu z hlavnej trasy na východné Slovensko stratili cestujúci možnosť výberu.

Vlaky InterCity jazdia od 1. februára 2017 na trase, ktorá spája Bratislavu a Košice, štyrikrát denne. ZSSK reagovala na odchod RegioJetu z hlavnej trasy Bratislava – Košice pridaním jedného spoja. Vlaky z Bratislavy odchádzajú o 5:33; 11:33, 15:47 (tento spoj je expresný) a 17:33. Z Košíc má InterCity odchody o 5:16; 7.31, v nedeľu o 9:31, 11:16 a 17:16. IC vlak zastavuje v Trnave, Trenčíne, Vrútkach, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Štrbe, Poprade, Spišskej Novej Vsi, Kysaku a Košiciach. Expresný spoj, ktorý odchádza o 15:47 z Bratislavy a o 7:31 z Košíc, zastaví v Bratislave, Trnave, Poprade, Spišskej Novej Vsi, Kysaku a Košiciach.

Aký spôsob dopravy uprednostňujú študenti?

Študenti UKF z východu, pre ktorých boli vlaky doteraz prvou voľbou, majú dve možnosti, ako sa dostať domov. Na trase Nitra – Košice premáva viacero autobusových prepravcov, avšak za lístky si treba priplatiť a cestovanie nemusí byť vždy také komfortné ako kupé vo vlaku. Preto si väčšina volí ako spôsob prepravy práve vlaky.

Cesta vlakom do Nitry a následne späť na východ sa však nezaobíde bez prestupov. Ako pohodlný spôsob prepravy sa javí jeden prestup, konkrétne v Leopoldove, ostatné varianty prinášajú minimálne dva. Rozdiel je však v čase. Pri prvej možnosti, teda prestupe v Leopoldove musia študenti čakať hodinu a pol na rýchlik, a to za predpokladu, že ani jeden z vlakov nebude mať meškanie. Celkový čas cesty z Nitry do Košíc je preto najdlhší, až 7 hodín a 26 minút. Cestujúci však majú istotu, že vybraný spoj stihnú, a taktiež nemusia prenášať celú batožinu medzi nástupišťami na viacerých staniciach.

vlak_wikimedia.org
foto: wikimedia.org

„Necestujem IC vlakmi ani RegioJetom, cestujem rýchlikmi. Môj názor je, že keď cestujem z Nitry na východ, mohlo by byť menej prestupov. Navyše, cesta trvá veľmi dlho. Pokiaľ je tam wifi, tak je to fajn, no nie vždy je k dispozícii. Taktiež sa v každom väčšom meste sa prestupuje. Pri výbere spoja sa rozhodujem hlavne podľa dĺžky cesty,“ povedala 22-ročná študentka Dajana.

Rýchlejšou alternatívou je prestupovanie medzi viacerými vlakmi. Študenti tak síce v Leopoldove nastúpia na ten istý rýchlik do Košíc, avšak cestou z Nitry do Leopoldova prestúpia v stanici Zbehy. To im umožní vyraziť z Nitry až o hodinu aj šestnásť minúť neskôr, čo skráti celkový čas cesty na prijateľných 6 hodín a 10 minút. Nevýhodou však môže byť nevyspytateľnosť bezplatných študentských lístkov. Keďže pre každý spoj ich ZSSK vyčleňuje len v obmedzenom množstve, pri využití viacerých prestupov môže nastať situácia, kedy budú bezplatné lístky na jeden z vlakov vypredané, najmä pri kúpe na poslednú chvíľu či pred víkendmi a sviatkami. V takom prípade môžu študenti za lístok buď zaplatiť, alebo čakať na najbližší vlak do Leopoldova a cesta domov sa im predĺži aj o niekoľko hodín.

„Chodím RegioJetom do Bratislavy a odtiaľ nočným rýchlikom na východ. Je to pre mňa lepšie, ako v noci prestupovať a čakať hodinu na stanici. Aspoň si v rýchliku môžem pospať,“ priblížila svoj spôsob cestovania Júlia.

Pokiaľ ide o IC vlaky, tie v Leopoldove nezastavujú. Ich najbližšia zastávka od Nitry je Trnava. Vlaky sú pre všetkých pasažierov platené, pretože sa na ne nevzťahuje štátna dotácia. Prepravca má ambíciu prevádzkovať linku v roku 2020 so ziskom, v súčasnosti sa predbežne počíta so stratou 3 milióny eur.

„IC vlaky vôbec nevyužívam, musela by som kvôli nim chodiť do Trnavy. Okrem toho si podľa mňa študenti radšej nechajú peniaze na niečo iné, než dať 15 eur na IC vlak. Ešte sa mi nestalo, že by bol na rýchlik vypredaný kontingent bezplatných lístkov, vždy si ale lístok zadovážim s predstihom,“ hovorí študentka Lea.

Zatiaľ čo na trase z Trnavy do Košíc si musia študenti lístok zakúpiť, pre trasu do Trnavy majú na výber dve možnosti. Prvou je cesta vlakom do Leopoldova, či už priamo, alebo s prestupom, a následná cesta rýchlikom z Leopoldova do Trnavy. Tento spôsob je zadarmo, avšak časovo sa pohybuje na úrovni jednej hodiny a štyridsiatich siedmich minút od odchodu z Nitry až po nástup na IC vlak v Trnave. Druhou možnosťou je cesta z Nitry do Trnavy autobusom. V oboch mestách je autobusová stanica v bezprostrednej blízkosti tej železničnej, takže presun medzi nimi nezaberie viac ako päť minút. A pri toľkom počte spojov premávajúcich do Trnavy je jedno euro za cestu prijateľným výdajom.

autori: Romana Hladná, Radovan Pavelka
titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.