Čo si myslia o študentoch: učiteľ informatiky

Séria rozhovorov s rôznymi ľuďmi, ktorí hovoria o postojoch k študentom, nás tentokrát zaviedla na pôdu našej univerzity. Porozprávali sme sa s učiteľom z Katedry techniky a informačných technológií UKF Miroslavom Šebom.

Koho si predstavujete pod pojmom študent?

Mladého človeka a osobu v produktívnom veku. Pretože dnes máme študentov aj mladých, ktorí išli študovať po skončení strednej školy, ale aj ľudí v produktívnom veku, ktorí sa chcú alebo potrebujú vzdelávať.

Vnímate študentov ako celistvú komunitu alebo ich delíte na isté skupiny?

Delím ich na šikovných a nešikovných, lajdákov a nelajdákov. Beriem ich v podstate ako pracovných partnerov vo vzdelávaní, čiže ich nepotrebujem separovať. Vnímam ich skôr ako tých, ktorí sa snažia niečo vo svojom živote dokázať a naozaj sa tomu štúdiu venujú. A na druhej strane sú študenti, ktorí len „plávajú“ štúdiom a chcú prejsť s čo najmenším odporom.

Čo si na študentoch všímate najviac?

Či sú snaživí a či majú záujem o štúdium. Taktiež si všímam aj aktivitu na hodinách.

šebo
Miroslav Šebo − učiteľ informatiky na UKF. Foto: archív M. Šeba

Čo si myslíte, že študenti robia vo svojom voľnom čase?

Pokiaľ sa neblíži skúškové obdobie, tak možno vypracovávajú nejaké seminárne práce. V dnešnej dobe ich však aj veľa pracuje, aby si popri štúdiu privyrobili. Ale k študentskému životu, samozrejme, patrí aj zábava, diskotéky či športové aktivity.

Aký je váš najvtipnejší zážitok so študentmi?

Mal som študenta, ktorý pracoval na počítači, kde mal obrázok nejakého vtáčika. Mal tendenciu myškou stále naňho klikať (označovať si ho do štvorčekov). Robil to na jednej mojej prednáške a bolo to dosť nahlas. A keďže monitor bol oproti mne, videl som to a rozčuľovalo ma to, upozornil som preto študenta, aby prestal vyberať toho vtáka. Po sekunde som si uvedomil, čo som povedal, čiže to bolo trochu trápne pre mňa, ale zároveň vtipné pre študentov.

Čo by ste na študentoch zmenili?

Aby chodili študovať len tí, ktorí majú naozaj záujem o štúdium, a nie takí, ktorí chcú mať papier.

autor: Tomáš Polanský

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.