Slovenský kreditový systém sa vymyká európskym štandardom. UKF pred rokmi rokovala o reforme, problémy sú stále aktuálne

V slovenskom školstve sa často skloňuje slovo optimalizácia. Ide o systém zmien, ktoré by mali sprehľadniť a zjednotiť kreditový systém. UKF o podobných zmenách rokovala už pred rokmi, vtedajšie problémy sú však stále aktuálne.

Nie je to tak dávno, čo v súvislosti so slovenským školstvom odzneli štrajky učiteľov, ktoré prinútili vládu, aby sa zamerala na zlepšenie siete základných a stredných škôl. V oblasti vysokého školstva je diskusia vedená najmä o rušení niektorých súkromných vysokých škôl.

V médiách sa však často hovorí o nevyhnutnosti optimalizácie školstva. V prípade vysokých škôl by šlo najmä o zníženie počtu predmetov a zjednotenie kreditového systému. UKF o podobnej inovácii rokovala už v roku 2008, no ako sa ukazuje, vtedy pomenované problémy sú stále aktuálne.

Európska anomália

Väčšina členských štátov Európskej únie vychádza vo vysokoškolskom prostredí z Európskeho systému transferu kreditov – ECTS. Systém štandardov určuje, že každý študent by mal za jeden akademický rok nazbierať približne 60 kreditov, pričom jeden kredit sa rovná pracovnej záťaži 25 – 30 hodín.

Slovenské univerzity síce sú súčasťou európskeho kreditového projektu, avšak Slovensko ako jedna z mála krajín nemá ujasnené, akú hodnotu má jeden kredit. Výsledkom je špecifické univerzitné prostredie s veľkým počtom predmetov, ktoré sú ohodnotené širokou škálou kreditov.

Pokus o reformu

Medzi verejne dostupnými materiálmi na stránke doc.ukf.sk sa nachádza dokument z roku 2008 s názvom Štandardizácia a optimalizácia študijných programov (reforma vzdelávania na UKF). Materiál vypracoval bývalý prorektor pre vzdelávanie Anton Pokrivčák pri príležitosti komplexnej akreditácie.

Reforma hovorí o problémoch, ako napríklad rozdrobenosť a veľký počet študijných programov, nízka kreditová hodnota predmetov či neúmerná záťaž v podobe veľkého množstva skúšok. Základným opatrením malo byť zníženie počtu predmetov a ich vyššia kreditová hodnota – štandardným formátom by sa stalo päť predmetov na semester a šesť kreditov na predmet.

Pokrivčákov návrh však vyžadoval rozsiahlejšie úpravy všetkých študijných programov a k zmenám neprišlo. Súčasnosť ukazuje, že popisované problémy z roku 2008 sú stále aktuálne.

Za málo kreditov veľa muziky

Nejednotný a nie tak celkom európsky štýl slovenského vysokého školstva sa v priebehu posledných rokov príliš nezmenil. Aj na UKF je bežné, že študenti musia za jeden semester absolvovať aj viac než desať predmetov, pričom mnohé z nich sú ohodnotené len jedným kreditom.

Povestné počítanie kreditov pozná asi každý študent. Navyše, niekedy sú to práve jednokreditové predmety, ktoré stoja študentov najviac úsilia.

K zásadnej zmene a vyrovnanejšiemu kreditovému prostrediu však UKF spolu s inými univerzitami zatiaľ nesmerujú. Univerzita sa momentálne sústredí skôr na inováciu v podobe zrušenia štátnych bakalárskych skúšok a sprísnenú obhajobu bakalárskej práce.

Okrem tohto odvážneho kroku predložilo vedenie univerzity v procese akreditácie aj plán na modernizáciu infraštruktúry či skvalitnenie doktorandských štúdií.

titulná foto: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.