Musím si vybrať medzi xenofóbnou rasistkou a ignorantom, ktorý nevie nič o živote. Mélenchon je tiež populista, ale podľa mňa čestnejší než ostatní, tvrdí mladá Francúzka

Camille Frameux je francúzskou dobrovoľníčkou, veľa cestuje a v súčasnosti pôsobí v dobrovoľníckej organizácii v Ríme. Citlivo vníma spoločenské dianie u nej doma, a tak sme sa jej spýtali, čo si myslí o prebiehajúcich prezidentských voľbách.

Francúzsko má za sebou pravdepodobne najvyrovnanejšie prvé kolo prezidentských volieb. Šancu na postup do druhého kola mali až štyria kandidáti, o kreslo však budú bojovať favorizovaní centrista Emmanuel Macron a nacionalistka Marine Le Penová.

O situácii vo Francúzsku a vzťahu mladých k politike sme sa rozprávali s mladou dobrovoľníčkou Camille Frameux, ktorú sme spoznali v decembri počas Erasmu v Taliansku.

Prečo je súčasná francúzska spoločnosť tak rozdelená?

Má to viacero dôvodov. Už takmer desať rokov žijeme v kríze, ktorá urobila z Francúzov čoraz väčších individualistov. Každý človek myslí na svoje peniaze, svoje práva, svoj vlastný život. Ľudia už nemyslia globálne, ale skôr sebecky.

Ďalším dôvodom môže byť, že ľudia potrebujú nájsť dôvod, zámienku krízy či teroristických útokov. Ľahšie než kritizovať zlé rozhodnutia našich politikov je pre väčšinu Francúzov obviňovať migrantov alebo chudobných

Neobávate sa, že Macron je len mladšou a príťažlivejšou verziou Hollanda?

Podľa mňa je Macron akýmsi bábkovým Hollandom. Je súčasťou tej istej skupiny, bol Hollandov minister hospodárstva a nezastavil krízu, ale skôr ju prehĺbil. Svoju politiku robí strategicky, pretože Francúzi sa príliš neriadia delením na pravicu a ľavicu.

Môže z prezidentskej funkcie posunúť Francúzsko dopredu?

Podľa mňa nie, bude rovnakým politikom ako Sarkozy a Hollande, pretože má blízko k bankám a je príliš liberálny a kapitalistický.

Kto volí Le Penovú?

Le Penová je veľmi populistická, používa primitivizmus viac než všetci ostatní politici a tiež zneužíva strach z teroristických útokov. Jej voliči sa veľmi boja o bezpečnosť našej krajiny.

Sú to ľudia strednej triedy alebo chudobní, chýba im univerzálne vzdelanie, a tak ich ľahko manipulujú Le Penovej argumenty o tom, že za všetko môžu migranti a Európa. Tvrdí, že obnoví francúzsku identitu, urobí nás silnými. Pripomína mi Napoleona.

Prekvapením prvého kola bol ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon, ktorý oslovil množstvo mladých.

Jean-Luc Mélenchon je tiež populista a extrémista, ale jeho politika je oveľa humánnejšia než Le Penovej. Tiež sa vyslovuje za zmenu. Jeho program je veľmi odlišný než tradičné programy socialistov alebo republikánov. Myslím si, že Francúzi už nechcú počuť o socialistoch a republikánoch, pretože vedia, že sú takí istí.

Mladí ľudia, ktorí chcú zmenu, tak vyberajú medzi Le Penovou a Mélenchonom. Tí, ktorí sa zaujímajú o politiku, alebo sa angažovali na manifestáciách za novelu ministerky Khomriovej, mohli voliť prevažne Mélenchona. Je šarmantný a so svojimi prejavmi oslovuje mladých, ktorí sa boja o svoju budúcnosť.

Naše médiá ho opisovali ako nebezpečného komunistu. Je to pravda?

Možno ho tak opisovali preto, lebo je veľmi emotívny, hovorí so srdcom a niekedy používa príliš tvrdé, až násilné slová. Podľa mňa je však čestnejší než ostatní, ktorí sú veľmi strojení a formálni.

Myslíte si, že teroristický útok tesne pred voľbami ovplyvnil výsledky prvého kola?

Áno, myslím, že pomohol Le Penovej. Takéto udalosti vytvárajú veľa strachu z moslimov a prisťahovalcov. Odpoveďou na strach je pre ľudí Le Penová.

Kto podľa vás vyhrá v druhom kole a bude prezidentom?

Myslím, že to bude Macron, pretože ľudia, ktorí volili Fillona a Mélenchona, nebudú hlasovať za Le Penovú. Dúfam, že nebudú.

Znie to tak, že predsa len preferujete Macrona.

Nenávidím oboch. Musím si vybrať medzi xenofóbnou rasistkou a mladým ignorantom a priateľom elít, ktorý nevie nič o skutočnom živote. Ale samozrejme, Macron nie je tak zlý ako Le Penová. Nechcem opustiť Európu, meniť meny, zatvárať hranice. Nechcem, aby sme boli rasistickou krajinou. Veľmi by som sa za to hanbila.

autori: Monika Radošovská, Matej Ondrišek

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.