10 otázok, ktoré si kladie každý budúci prvák (+ odpovede)

Nastupujete na UKF a neviete, kde sú jednotlivé budovy? Pýtate sa, s čím prísť na zápis? Občas nečas v nasledujúcom článku odpovie na otázky, ktoré si kladie každý prvák.

Vstup do vysokoškolského života nemusí byť ľahký. Každý študent zažil ako prvák množstvo nových vecí, ktoré ho prekvapili. Preto sme zostavili výber otázok, ktoré sa pred začiatkom štúdia pýta väčšina prvákov. Milí prváci, tu sú naše rady:

Čo si mám vziať na zápis?

Na zápis si určite vezmite minimálne jedno píšuce pero (ideálne dve) a občiansky preukaz. Ak ste pred zápisom škole platili čokoľvek, určite nič nepokazíte, ak si vytlačíte potvrdenie o úhrade. A áno, zápis absolvovať treba, bude však aj doplňujúci.

Ako sa mám obliecť na zápis?

Ako zvážite, rozhodne však nie je potrebné prísť na zápis v obleku alebo na vysokých opätkoch. Je to zápis, nie formálna udalosť.

Kde je škola?

Všade. Výučba na UKF totiž prebieha na desiatich rôznych pracoviskách, ktoré sú rozmiestnené prakticky po celej Nitre. Odporúčame vám, aby ste si vytlačili mapku objektov, ktorá je dostupná na stránke univerzity.

Ako sa tam dostanem?

V prípade priaznivého počasia a dostatku času sa vzdialenosti medzi jednotlivými budovami dajú prejsť aj pešo, no taká situácia môže byť začiatkom semestra vzácna. Mestskú hromadnú dopravu využijete, aj keby ste nechceli. Linkami 2 a 4 sa dostanete k väčšine budov.

Kde aktivujem ISIC?

Počas zápisov by si prváci mali prevziať svoje ISIC preukazy. Tieto preukazy vám poslúžia rôznymi zľavami, a ak vláda vydrží, aj na cestovanie vlakom zadarmo. Po zápise si však svoj preukaz musíte aktivovať na univerzitnom termináli, ktorý sa nachádza v hlavnej budove UKF na Triede Andreja Hlinku (v dlhej chodbe). Nikdy ho však neaktivujte, kým nemáte uhradený poplatok za cestovanie na webe transcard.sk. Inak by sa vám mohol zablokovať skôr, než ho vôbec použijete.

Foto: autor

Ako si spravím rozvrh?

Po prihlásení do AIS kliknite na Prehľad štúdií. Kurzor nastavte na zápisný list a kliknite na bežiaceho panáčika, a následne na Zápis predmetov, kredity. Dostanete sa do menu, v ktorom si môžete pridať povinné, povinne voliteľné a výberové predmety, a prihlásiť ich na rozvrh.

Kde zoženiem potvrdenie o návšteve školy?

Potvrdenia o návšteve školy dostanete počas zápisu, no pokiaľ by vám nestačili, na študijnom oddelení vám vydajú ďalšie. Každá fakulta má vlastné študijné oddelenie, kontaktné informácie a úradné hodiny nájdete na webe univerzity.

Kde sú internáty?

UKF poskytuje ubytovanie v dvoch internátnych budovách – ŠD Zobor a ŠD Nitra. ŠD Zobor sa nachádza na Drážovskej ceste oproti pedagogickej fakulte. ŠD Nitra je bývalým hotelom, ktorý leží na Ulici Boženy Slančíkovej v blízkosti OC Centro Nitra.

Ako si objednám jedlo?

Ak si chcete dať jedlo, ktoré ponúka univerzitná jedáleň, objednať si ho môžete online cez univerzitný stravovací systém. Ešte predtým si však musíte dobiť kredit na stravovanie, čo môžete urobiť hotovostne v hlavnej budove na Triede Andreja Hlinku (2. poschodie, A-227), v budove ŠD Zobor i na ubytovacom oddelení ŠD Nitra. Kredit možno dobiť aj prevodom, kontaktné údaje nájdete na webe univerzity.

Môžem používať v škole notebook?

Áno, ešte sme sa nestretli s tým, že by to nejaký profesor študentovi zakázal. Poznámky si môžete pokojne písať aj na notebooku.

Mám otázku, na ktorú som tu nenašiel odpoveď. Čo mám robiť?

Napíšte nám :-).

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: