Aké negatívne stereotypy nám podsúvajú v televízii?

Najväčší počet filmov a seriálov, ktoré v dnešnej dobe vznikajú, k nám putuje z USA. A práve v amerických kinematografických počinoch sa najčastejšie stretávame so stereotypmi. Nie na každom z nich sa človek pousmeje, niektoré z nich môžu totiž pôsobiť až urážlivo. Aké sú najčastejšie negatívne stereotypy, ktoré televízni tvorcovia vkladajú do svojich finálnych produktov?

Whitewashing

Pojem whitewashing hovorí o fenoméne, keď roly, ktoré by mali byť obsadené hercami inej pleti ako je biela, sú obsadené práve bielymi. Toto si môžeme všimnúť najčastejšie vo filmoch zo starovekého Egypta (leží v Afrike) či vo filmoch o Ježišovi (pochádzal zo stredného východu). Ďalej existuje veľké množstvo ázijských filmov, ktoré sú plné amerických hercov. Príkladmi filmov, kde bol whitewashing naplno využitý, sú napríklad Princ z Perzie: Piesky času, Exodus: Bohovia a králi či Posledný vládca vetra.

Lexa si zaslúžila viac

Internetová stránka autostraddle.com uverejnila minulý rok zoznam až 175 lesbicky či bisexuálne orientovaných ženských postáv v seriáloch, ktoré zomreli. Ďalšia stránka, ktorá sledovala túto situáciu v seriáloch od 1. júna 2015 do 31. mája 2016, uviedla, že ich za toto obdobie zomrelo až 26, čo tiež nie je málo. Keď vezmeme do úvahy, ako málo postáv s touto orientáciou sa v seriáloch nachádza (oproti heterosexuálne orientovaným), sú tieto čísla alarmujúco vysoké.

Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com

Tento trend si diváci začali všímať najmä od minulého roka, keď v seriáli The 100 trpkým spôsobom zomrela Lexa, jedna z najpopulárnejších postáv. Jej smrť nasledovala len chvíľu po tom, čo sa konečne dala dokopy s Clarke, hlavnou ženskou postavou, čo je ešte viac zarážajúce. Od divákov seriálu nasledovala vlna kritiky a seriál stratil percentá na sledovanosti. Celkový výsledok situácie bol ohromný – vzniklo hnutie najvernejších fanúšikov (#LexaDeservedBetter), ktorému sa podarilo vyzbierať viac ako 30 000 dolárov pre Trevor Project (organizácia pomáhajúca LGBT komunite) a taktiež založili ClexaCon – obdobu ComicConu.

Výsmech iným kultúram                                 

Aj keď to niekomu vôbec nemusí pripadať ako niečo ofenzívne, neustále sa vo filmoch či seriáloch stretávame s niekedy až nemiestnymi vtipmi či kultúrnymi stereotypmi. Tvorcovia seriálov a filmov si pravidelne robia posmech napríklad z Amišov, Japoncov, imigrantov s prízvukom a iných.

Niekto si tieto stereotypy vo filmoch a seriáloch možno dodnes nevšimol. Treba si však uvedomiť, že by sme sa na to možno pozerali inak, ak by sme boli i my súčasťou týchto stereotypov a televízia by sa nám takto smiala priamo do očí.

autorka: Sofia Prétorová

 

Zdieľajte článok

Komentáre: