Kinopremiéry 2017: August

V letnej augustovej ponuke máme okrem amerických filmov aj dva filmy z nášho prostredia: slovenský kriminálny film Čiara a český film Po strništi bos, natočený podľa rovnomennej knihy od Zdeňka Svěřáka. Kto hľadá oddych, môže si pozrieť animák Emoji Film.

Koho zaujíma akcia, môže navštíviť film Temná veža, inšpirovaný knihou od Stephena Kinga. Ten, kto sa chce báť, má možnosť vidieť pokračovanie filmu o najpopulárnejšej posadnutej bábike Annabelle.

Čiara

Premiéra: 3. august

Žáner: triler

Hrajú: Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Zuzana Fialová, Andy Hryc, Eugen Libezňuk, Filip Kaňkovský, Milan Mikulčík, Kristína Kanátová

Réžia: Peter Bebjak

Krajina pôvodu: Slovensko

Dĺžka: 113 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Jazyková verzia: slovenský/ukrajinský jazyk

Distribútor: Continental Film

Do kín prichádza najnovší slovenský film z koprodukcie RTVS pod názvom Čiara. Dej filmu sa zameriava na Adama Krajňáka (Tomáš Maštalír). Jeho život sa delí medzi jeho rodinu a kriminálnu skupinu, ktorej je vodcom. Tá má na starosti pašovanie cigariet cez slovensko-ukrajinskú hranicu. Čoskoro sa však situácia zmení s príchodom hranice Schengenského priestoru, a Adamov dovtedy pokojný život sa začne otriasať v základoch.

Na produkcii tohto filmového projektu sa podieľala Wanda Adamík Hrycová, ktorej otec Andy Hryc si vo filme strihol úlohu policajta. Film mal svoju premiéru na svetoznámom filmovom festivale v Karlových Varoch.

Na filme spolupracovali aj tvorcovia z Ukrajiny. Titulná pieseň k filmu od skupiny IMT Smile a Kandráčovcov pod názvom „Hej, sokoly!“ obsahuje aj slohu spievanú v ukrajinčine.

Emoji Film (Emoji Movie)

Premiéra: 10. august

Žáner: animovaný

V originálnom znení: T.J. Miller, Sofia Vergara, Anna Faris, Patrick Stewart, Maya Rudolph

V slovenskom znení: Michal Hallon, Juraj Kemka, Táňa Pauhofová, Petra Polnišová, Peter Rúfus, Lucia Vráblicová, Maroš Kramár, Marek Suchitra, Matej Sajfa Cifra, Lukáš Frlajs, Ivan Tásler

Réžia: Tony Leondis

Krajina pôvodu: USA

Dĺžka: 97 min.

Jazyková verzia: slovenský dabing

Distribútor: Columbia Pictures

Nachádzame sa v Textopolise – digitálnom meste vo vnútri Alexovho (Jake T. Austin) telefónu. Obyvateľmi tohto mesta sú smajlíci, ktorých cieľom je byť použití Alexom pri konverzácii. Medzi týmito smajlíkmi sa však nachádza Gene (T.J. Miller), ktorý nie je ako ostatní.

To, čím sa líši, je fakt, že má množstvo rôznych emócií. Z tohto dôvodu je Gene považovaný za chybu, ktorá musí byť zmazaná. Počas úteku je Gene zachránený Hi-5 (James Corden), kedysi populárnym smajlíkom, ktorý stratil svoju slávu pre nižšiu používanosť. Ten sa rozhodne Geneovi pomôcť nájsť hackera, ktorý ho môže opraviť.

Režisér tejto snímky Tony Leondis sa nechal inšpirovať filmom Toy Story, jedným z jeho obľúbených animákov. Dej zasadil do modernej doby, v ktorej si svoju popularitu vydobyli smajlíci, používaní na sociálnych sieťach.

Aj napriek originálnej téme bol tento film doslova prepadák. Na stránke Rotten Tomatoes má neuveriteľné hodnotenie 0 %. Ďalej na stránke Metacritic dostal hodnotenie 9 zo 100.

Annabelle 2: Stvorenie zla (Annabelle 2: Creation)

Premiéra: 10. august

Žáner: horor/triler

Hrajú: Andy Miranda Otto, Stephanie Sigman, Anthony LaPaglia, Alicia Vela-Bailey, Philippa Coulthard, Talitha Bateman, Lulu Wilson

Réžia: David F. Sandberg

Krajina pôvodu: USA

Dĺžka: 109 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Jazyková verzia: slovenské titulky

Distribútor: Warner Bros. Pictures

Fanúšikovia hororov sa dočkali pokračovania príbehu o najznámejšej posadnutej bábike menom Annabelle. Výrobca bábik a jeho manželka, ktorých dcéra zomrela pred dvanástimi rokmi, sa rozhodnú otvoriť dvere svojho domu pre mníšku a niekoľko dievčat zo zatvoreného sirotinca. Čo dievčatá zrejme neočakávali, je posadnutá bábika, ktorá im nedá pokoj.

O produkciu filmu sa postaral James Wan, jeden z najuznávanejších režisérov moderných hororových snímok. K jeho tvorbe patria napríklad Saw, Insidious a The Conjuring (1, 2). Práve filmy The Conjuring sú takisto ako Annabelle inšpirované zážitkami známych démonológov a odborníkov na paranormálne javy, manželov Warrenovcov.

Film sa doposiaľ dočkal prevažne pozitívnych hodnotení. Na stránke Rotten Tomatoes dostal hodnotenie 100 %, ďalej na stránke Metacritic 71 zo 100.

Temná veža (The Dark Tower)

Premiéra 24. august

Žáner: fantasy/horor/western

Hrajú: Idris Elba, Matthew McConaughey, Tom Taylor

Réžia: Nikolaj Arcel

Krajina pôvodu: USA

Dĺžka: 91 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Jazyková verzia: slovenské titulky

Distribútor: Columbia Pictures

Snímka Temná veža je pokračovaním rovnomennej knihy od známeho spisovateľa Stephena Kinga. Spája v sebe prvky akcie, fantasy, sci-fi aj westernu. Hlavný hrdina príbehu Roland Deschain (Idris Elba) je posledným žijúcim pištoľníkom. Pokúša sa nájsť Temnú vežu, spájajúcu všetky svety. Nie je však sám, kto po nej pátra – nájsť sa ju pokúša aj Rolandov úhlavný nepriateľ, Muž v čiernom (Matthew McConaughey).

Plánovanie tohto filmu sa začalo už v roku 2007. Spočiatku mal film režírovať J.J Abrams, ten sa toho však vzdal a prenechal réžiu Ronovi Howardovi. Ani ten ale nezostal pri réžii, a tak sa napokon do režisérskeho kresla posadil Nikolaj Arcel, pričom Howard zostal ako producent. Podľa tvorcov by v roku 2018 mal následne vyjsť aj seriál, v ktorom by mal príbeh pokračovať.

Po strništi bos

Premiéra: 24. august

Žáner: dráma

Hrajú: Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Jan Tříska, Alois Gréc, Viera Pavlíková, Oldřich Kaiser

Réžia: Jan Svěřák

Krajina pôvodu: Česko/Slovensko

Dĺžka: 110 min.

Prístupnosť: od 7 rokov

Jazyková verzia: český jazyk

Distribútor: ?

Film čerpá z rovnomennej knihy od Zdeňka Svěřáka, v ktorej popisuje zážitky zo svojho detstva. Dej sa odohráva na pozadí vojny. Malý chlapec Eda Souček sa spolu so svojou rodinou kvôli Protektorátu sťahuje z Prahy na vidiek. Tam sa on aj jeho rodina musia prispôsobiť inému prostrediu, než na aké boli zvyknutí.

Zaujímavosťou je, že film zapadá do jednej kategórie spolu s filmami Kolja, Obecná školaVratné lahve. Všetky tieto filmy totiž hovoria príbeh jedného muža (Zdeňka Svěřáka) uprostred udalostí 20. storočia.

autorka: Sofia Prétorová

Článok vznikol v spolupráci so Cinemax Nitra

Zdieľajte článok

Komentáre: