Za novou divadelnou sezónou DAB treba hľadať ženu

Vedenie divadla pripravilo návštevníkom v novej sezóne okrem troch premiér aj sprievodné podujatia a programy pre mladých ľudí.   

„Za všetkým hľadaj ženu.“ S týmto názvom sa púšťa Divadlo Andreja Bagara do novej divadelnej sezóny, ktorú predstavilo na tlačovej besede 6. septembra. Originálny francúzsky názov Cherchez la femme prezrádza, že za novými titulmi divadla sa skrýva žena, ktorá je ich spoločným pozadím. „Túto sezónu sme nezostavovali my ani nikto z tohto divadla. Zostavoval ju Svetozár Sprušanský, ktorý tu pôsobil dlhé roky. Opierame sa o tituly, kde základnou témou je láska. Keď sa hľadal kľúč, s ktorým by sme sa mali pohybovať, zistilo sa, že určité kolieska tam zapadli a v každom diele figurovala žena,“ uviedol Juraj Ďuriš, nový umelecký šéf divadla.

Nová sezóna prinesie tri premiéry

Každá z inscenácií prináša iný žáner, inú dobu a tému. Už 10. novembra by malo divadlo predstaviť hru Zaľúbený Shakespeare v réžii Petra Oravca. Divadelná verzia vznikla na základe filmového scenára Marca Normana a Toma Stopparda. Hra odhalí, ako mladá aristokratka Viola a jej láska k básnikovi Williamovi Shakespearovi stojí za napísaním tragédie Rómeo a Júlia. „Je to krásna hra, je to kvalitný text, je to krásny príbeh. V dnešnej skratkovitej dobe tu zrazu máme neskutočnú konštrukciu, ktorú sa budeme snažiť na javisku prežiť. Je to príbeh lásky, je tam veľa divadelných súvislostí, je to divadelné prostredie, ktoré nám je všetkým známe. Sú tam rôzne typy ľudí, takže je to aktuálne. Kradne sa tam. Ľudia sú k sebe zlí, ale na druhej strane aj veľmi dobrí,“ prezradil Ján Koleník, ktorý sa v hre objaví.

Foto: Tibor Habo

Druhou pripravovanou premiérou je dráma britského režiséra Duncana Macmillana s názvom Ľudia, miesta a veci. Predstavenie ponúka príbeh Emmy, drogovo závislej herečky. Tá sa ocitne v liečebni pre závislých. Po čase sa ukáže, že jej problémy súvisia aj so zlými vzťahmi v rodine. Plánovaná premiéra hry je stanovená na 19. januára a režírovať ju bude Marián Amsler.

Poslednou novinkou sezóny bude hra Otec Goriot. Za dramatizáciou Balzacovho diela stojí Daniel Majling a Roman Polák, ktorý sa zároveň posadí do režisérskeho kresla. „Je to veľmi rozsiahla a komplexná kritika vtedajšej francúzskej spoločnosti, ale zároveň je táto kritika pálčivá a aktuálna aj dnes. Práve Otec Goriot je jedno z diel, ktoré si zaslúži pozornosť. Autori dramatizácie sa zameriavajú na morálny úpadok človeka a vyzdvihujú aj mravnú líniu tohto diela. Základnou charakteristickou témou je ambícia mladých ľudí, ktorí na svojej ceste za vyšším spoločenským postavením zabúdajú na svojich najbližších,“ uviedla dramaturgička hry Lucia Mihálová.

Prípravy inscenácie Zaľúbený Shakespeare. Foto: DAB

Počet premiér argumentoval riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy veľkosťou repertoáru. „Dnes máme taký široký repertoár, že ho nemáme kedy hrať. Preto sme museli trošku zatiahnuť ručnú brzdu, aby sme mohli ponúkať všetky tituly, ktoré sú naskúšané z predchádzajúcich sezón. Preto menej titulov, ale myslím, že sú kvalitné.“

Vzdelávacie aktivity a sprievodné podujatia 

Aj v tejto sezóne pokračuje projekt Otvorené divadlo. Novinkou je projekt Divadlosrd.com, v rámci ktorého bude divadlo pracovať s mladým publikom. „Mali sme vyslovene potrebu venovať sa mladému divákovi, vychovávať ho v Nitre, pracovať so školami a nejako im sprostredkovávať tvorbu nášho divadla, ale aj hodnoty divadelného umenia. Divadlosrd.com je línia, ktorá bude pod sebou skrývať pravidelné diskusie v školách a po predstaveniach u nás v divadle,“ prezradila projektová manažérka Slávka Civáňová. „Možno takou najvýraznejšou snahou je pravidelne prinášať do nášho repertoáru EDU hry. Ide o malé vzdelávacie inscenácie, ktoré by mali prinášať aktuálnu tému, momentálne rezonujúcu v spoločnosti,“ dodala. Jednou z takých hier je inscenácia Hoax od Silvie Vollmannovej, ktorú chce divadlo predstavovať po stredných školách v rámci nitrianskeho regiónu.

Foto: Tibor Habo

Medzi novinky sezóny patria aj ďalšie vzdelávacie programy, napríklad Ako na divadlo, ktorého cieľom je predstaviť proces vzniku divadelnej inscenácie, ďalej Tvoríme v divadle, Faktami o totalitných režimoch proti ich recidíve či Prax v divadle. Sezóna nevynechá ani viaceré výstavy ako Štvrť storočie v novej budove alebo Fenomén BEDNÁRIK. Chýbať nebudú ani kultúrne podujatia Noc divadiel, Deň otvorených dverí a Divadelný boďák.

Jednou z posledných noviniek sezóny sú aj tzv. abonentky súčasnej a minulej sezóny, ktorých zakúpením môžu diváci ušetriť na vstupenkách a získať ďalšie výhody.

Zdieľajte článok

Komentáre: