Kinopremiéry 2017: december

December je pre študentov symbolom dvoch udalostí – konca semestra a obdobia Vianoc. Tento mesiac sa v kinách môžete tešiť na symbolicky vianočné filmy – na českú rozprávku Tri želania a americkú komédiu Ocko je doma 2.

Fanúšikov Star Wars rozhodne poteší druhé pokračovanie novej trilógie pod názvom Star Wars: Poslední Jediovia. Na odreagovanie je tu animák o mierumilovnom býkovi s názvom Ferdinand, a pre nostalgické duše pokračovanie legendárneho Jumanji, tentoraz pod názvom Jumanji: Vitajte v džungli.

Tri želania (Přání k mání)

Premiéra: 7. december

Žáner: rozprávka

Krajina pôvodu: ČR/SR

Dĺžka: 106 min.

Réžia: Vít Karas

Hrajú: Martin Myšička, Jitka Čadek Čvančarová, Jan Vondráček, Simona Babčáková, Filip Antonio, Jan Maršál, Vítězslav Jandák, Milan Šteindler, Lukáš Latinák, Marián Slovák, Ivan Romančík, Zuzana Onufráková

Distribútor: Bontonfilm

Zábavná vianočná rozprávka sa sústredí na tri konkrétne príbehy, z ktorých každý hovorí o inej podobe lásky. Mladá a neopätovaná láska Alberta k sestre svojho najlepšieho priateľa, ďalej láska jeho rodičov, ktorí prechádzajú krízou stredného veku, a nakoniec láska medzi otcom a synom. Albert si za dobrý skutok vyslúži jedno kúzelné želanie od Kúzelného deduška – ale ako s ním správne naložiť?

Film vznikol v koprodukcii České televize a TV Markíza. Podľa jeho tvorcov ide o film, ktorý je nadčasový, prekvapí niečím novým, no zároveň sa nesie v tradičnom duchu tohto žánru.

Ocko je doma 2 (Daddy´s Home 2)

Premiéra: 7. december

Žáner: komédia

Dĺžka: 100 min.

Jazyková verzia: slovenské titulky

Réžia: Sean Anders

Hrajú: Mark Wahlberg, Mel Gibson, Will Ferrell, John Lithgow, John Cena

Distribútor: Paramount Pictures

Americká vianočná komédia Ocko je doma 2 je pokračovaním filmu z roku 2015. Brad (Will Ferrell) a Dusty (Mark Wahlberg), ktorí sa na konci prvého filmu konečne uzmierili, teraz trávia sviatky spoločne so svojimi manželkami i deťmi. Problém však nastáva, keď sa ukážu ich otcovia. Situáciu nevylepší ani príchod Rogera (John Cena), biologického otca Dustyho nevlastného dieťaťa.

Film si doposiaľ odniesol prevažne negatívne hodnotenia. Na stránke Rotten Tomatoes má hodnotenie 18%, na stránke Metacritic 30 bodov zo 100.

Star Wars: Poslední Jediovia (Star Wars: Last Jedi)

Premiéra: 14. december

Žáner: akčný, dobrodružný sci-fi

Dĺžka: 150 min.

Jazyková verzia: dabing/slovenské titulky

Réžia: Rian Johnson

Hrajú: Daisy Ridley (Miroslava Belancová), Carrie Fisher (Ľudmila Mandžárová), John Boyega (Matúš Krátky), Mark Hamill (Milan Bahúl)

Distribútor: Walt Disney Studios Motion Pictures

Je tu druhé pokračovanie novej Star Wars trilógie, ktorá odštartovala v roku 2015 filmom Star Wars: Sila sa prebúdza. V tomto diely sa Rey (Daisy Ridley) pripojí k Lukovi Skywalkerovi (Mark Hamill) a spoločne sa pustia na cestu za odhalením pradávnej záhady Sily. Zároveň sa im predostrú aj tajomstvá minulosti rádu Jediov.

Carrie Fisher, predstaviteľka Leiy, mala pred svojou náhlou smrťou minulý rok dotočené všetky scény k tomuto filmu. Tento film je jej vôbec posledným filmom, ktorý za svoj život natočila.

Tretia a zároveň posledná epizóda tejto trilógie s názvom Star Wars: Epizóda IX., by mala mať premiéru v decembri 2019.

Zaujímavosťou je, že režisér požadoval od svojho štábu pred začiatkom natáčania, aby si pozreli dva klasické vojnové filmy Most cez rieku KwaiPriamo nad hlavou.

Ferdinad (Ferdinand)

Premiéra: 21. december

Žáner: animovaný

Dĺžka: 99 min.

Jazyková verzia: slovenský dabing

Réžia: Carlos Saldanha

V slovenskom znení hrajú: Kamil Mikulčík, Barbora Švidráňová, Denisa Dopiráková, Ivan Šandor, Henrich Platek, Marián Miezga

Distribútor: 20th Century Fox

Animovaný film Ferdinand je inšpirovaný knihou pre deti pod názvom The Story of Ferdinand od autorov Munroa Leafa a Roberta Lawsona. Ferdinand je španielsky býk, ktorý je však opakom toho, ako by ste si takého býka predstavili. Je mierumilovný, rád ovoniava kvety, a veci radšej rieši nenásilnou cestou. Čaká ho však ťažké rozhodnutie: bude i naďalej tým neškodným, kvety milujúcim tvorom, alebo tvrdým bojovým býkom, ktorý si získa slobodu?

V originálnom anglickom znení dabuje postavu Ferdinanda John Cena.

Soundtrack k filmu obsahuje okrem iných i dve piesne od Nicka Jonasa, jednu s názvom Home a druhú s názvom Watch Me.

JUMANJI: Vitajte v džungli (JUMANJI: Welcome to The Jungle)

Premiéra: 21. december

Žáner: dobrodružný, rodinný

Dĺžka: 111 min.

Jazyková verzia: slovenské titulky

Réžia: Jake Kasdan

Hrajú: Dwayne ‘The Rock’ Johnson, Kevin Hart, Jack Black, Karen Gillan, Nick Jonas

Distribútor: Sony Pictures Entertainment

Jumanji: Vitajte v džungli je pokračovaním filmu Jumanji z roku 1995. Dvadsať rokov po udalostiach z prvého dielu sa spoločenská hra Jumanji vyvinula v konzolovú hru. Nešťastnou náhodou na ňu narazia štyria teenageri, ktorých hra vsaje do toho istého lesa, v ktorom sa pred mnohými rokmi ocitol aj Alan Parrish. V hre sa zmenia na tých avatarov, ktorých si na začiatku zvolili, a nezostáva im nič iné, než hru dokončiť, aby tam nezostali uväznení naveky.

Film je zároveň i poctou hercovi Robinovi Williamsovi, ktorý si zahral v predchádzajúcej časti, a ktorý zomrel v roku 2014.

Miestom natáčania filmu bol Hawaii.

autorka: Sofia Prétorová

Článok vznikol v spolupráci s Cinemax Nitra