Studené nápoje a zmrzlina telo prehrievajú. Ako sa najlepšie schladíť počas horúčav?

Cez horúce letné dni takmer každý ocení pohár vychladeného nápoja s ľadom. Veľa ľudí však nevie, že ich pitie neurobí telu dobre a ani ho neschladí. Cez leto by sme mali konzumovať špecifické druhy potravín a nápojov.

Napriek tomu, že si telo počas horúčav pýta ochladenie, ľadová voda by mala byť úplne tabu. Tá sa z tela totiž vyparí oveľa rýchlejšie a váš organizmus má o chvíľu pocit, ako by ste sa ani nenapili. Takéto chvíľkové osvieženie je len domnelé a napriek tomu, že vás oklame, vaše telo sa nachytať nedá.

Nesprávne zvolený nápoj vám môže zničiť dovolenku

Voliť by ste nemali ani sladké nápoje. Cukor cez leto telo prehrieva a v kombinácii so studenou vodou iba spôsobí problémy.

Svoje o tom vie aj Martina: „Pred pár rokmi na dovolenke v Egypte som si kvôli studenej kole užila svoje. Celé poobedie som strávila ležaním na priamom slnku. Namiesto vody, ktorú som mala položenú vedľa seba a bola už prevarená, som sa rozhodla zájsť si po studenú kolu. Po pár hltoch som vedela, že je zle. Ihneď som musela vyhľadať toaletu, kde som strávila zbytok dovolenky,“ spomína na nemilú príhodu.

Ázijské národy zvyknú piť horúci čaj či polievku aj počas najteplejších dní. Vedia totiž, čo ich telu robí dobre. A mali by sme sa od nich učiť. Okrem toho, že sa menej potia, sú po celý rok zdraví.

Pitie horúcich nápojov sa vám spočiatku môže zdať ako hlúposť. Ale keď začnete piť nápoje horúce alebo aspoň vlažné, vaše telo sa vám čoskoro odvďačí. Niektoré druhy čajov ako zelený, biely alebo roibos obsahujú látky, ktoré ochladzujú telo aj za horúca.

Foto: pixabay.com

Teplé nápoje nám pomáhajú lepšie zvládať potenie. Na vstrebanie studeného pitia potrebuje telo oveľa viac energie, preto sa viac potí. Naopak, teplý čaj z tela nevypotíme, ale spôsobí nám nutkanie na močenie. Tým pádom ide z tela inou cestou a my sa menej potíme. Teplo tiež lepšie stimuluje mozog, čo mu pomáha regulovať našu teplotu.

Ak vám čaje nie sú v teple po chuti, vyberte si aspoň vodu izbovej teploty. Ochutiť si ju môžete mätou, ktorá má tiež skvelé účinky počas horúcich dní. Naopak, obmedziť by ste mali kofeínové nápoje. Káva v lete nemá rovnaké účinky ako spomínaný čaj.

Zmrzlina cez leto schladí len naoko, lepšou voľbou je ovocie

Nie príliš vhodnou voľbou počas horúcich dní je aj zmrzlina, ktorej chladiaci účinok je tiež len dočasný. Lepšie je osviežiť sa ovocím. Niektoré druhy ovocia ako napríklad citrusy, ananás alebo melón skutočne dokážu telu dopriať vytúžené schladenie. Keďže pochádzajú z teplejších krajín, ich obyvatelia sú na ich účinky zvyknutí.

Foto: pixabay.com

Dobrou voľbou je aj horúca polievka, ktorej sa možno počas horúčav vyhýbate. Napriek tomu, že sa pri jej jedení môžete spotiť, onedlho pocítite účinky na váš organizmus.

Ako ľahký a osviežujúci obed poslúžia šaláty. Aj zelenina má totiž na telo chladiace účinky. Je to najmä listová zelenina, špenát, uhorka, cuketa, či paradajky.

Ak máte chuť na sladké, namiesto zmrzliny vyskúšajte sorbety, ovocné či tvarohové peny a dezerty so želatínou.

Zdieľajte článok

Komentáre: