Severské krimi knihy, ktoré sa dočkali filmovej podoby

Severské krimi knihy obľubujú vo veľkom aj slovenskí čitatelia. Mnoho z nich získalo aj filmovú podobu. Niektoré ste mohli vidieť aj na plátnach kín. Iné nezožali taký ohlas, ako ich knižná predloha.

Úspech škandinávskych krimi pramení nielen z pútavého deja, svoje spraví aj temné prostredie, do ktorého je dianie zasadené. Škandinávska príroda ukrýva množstvo miest, na ktoré sú miestni obyvatelia hrdí. Aj samotní autori ju radi zachytávajú v knihách. Kniha nám však, takpovediac, dáva pocit, že vieme o prípadoch viac. Ako je to s filmami?

Muži, ktorí nenávidia ženy

Dievča, ktoré sa hralo s ohňom zaznamenalo veľký úspech, a preto hneď za ním nasledovalo nakrútenie celej trilógie švédskeho spisovateľa Stiega Larrsona. Tvorcom sa podarilo preniesť ľahko čitateľný detektívny príbeh na plátna kín a zožnúť veľký úspech. Dej filmu nie je o nič menej pútavý ako samotná kniha, čo sa podarí máloktorému spracovaniu knižnej predlohy. Jednu z hlavných úloh si v americko-britskej verzii filmu zahral aj herec Daniel Craig.

Snehuliak

Minulý rok sa sfilmovania dočkala druhá kniha nórskeho spisovateľa Jo Nesba. Lovci hláv svoju filmovú podobu získali ešte v roku 2011. Ďalší prípad Harry Holea si do rúk vzali režiséri z Veľkej Británie, USA, ale aj Švédska. Úspechu Lovcov hláv sa však nevyrovnal. Sfilmovať bestseller Snehuliak bola pre producentov obrovská výzva. No, triler napokon nevzbudil očakávané napätie, ktoré cítili fanúšikovia pri čítaní knihy.

Lákadlom škandinávskych kníh je aj chladné a temné prostredie, v ktorom sa odohrávajú. (Foto: Pixabay.com)

Severné blatá

Severský krimi triler z prostredia Islandu na motívy rovnomennej detektívky spisovateľa Arnaldura Indriðasona mal premiéru v roku 2006. Kniha pochádza ešte z roku 2000, kedy neboli krimi príbehy zo severského prostredia natoľko populárne. Hlavný hrdina, svojský detektív Erlendur, pátra po vrahovi starého muža. Vyšetrovanie ho zavedie na stopu prípadu smrti malého dievčatka. Udalosti sa však odohrali takmer pred tridsiatimi rokmi.

Žena v klietke

Filmovú podobu dostala kniha dánskeho spisovateľa Jussi Adler-Olsena v roku 2013. Strhujúci príbeh má na svedomí scenárista Mužov, ktorí nenávidia ženy. Temnosť a napätie filmu dodáva aj to, že si ho do rúk vzali len európski tvorcovia – Dánsko, Nórsko, Švédsko a Nemecko. Hlavnou postavou je komisár Carl Mørck, ktorý vyšetruje zmiznutie známej političky.

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Tohtoročnou novinkou, ktorá bola v kinách uvedená v premiére len tento mesiac, je aj kniha spisovateľa Davida Lagercrantza. Film si do rúk vzali americkí tvorcovia. Hlavnou hrdinkou filmu je Lisbeth Salanderová, ktorú stvárňuje britská herečka Claire Foy. Postavu Lisbeth mnohí považujú za hrdinku tejto doby. Možno aj preto sme si na filmové spracovanie museli zopár rokov počkať.

Titulná foto: Pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: