Druhá polovica sezóny DAB bude bohatá na rôzne akcie. Uvedie aj inscenáciu Hlava XXII

V roku 2019 uvedie Divadlo Andreja Bagara dramatizáciu známeho románu Hlava XXII. Spolu s vážnejšími predstaveniami si budú môcť diváci pozrieť aj klasiku v podobe Drotára alebo francúzsku komédiu Meno. Okrem nových inscenácií sa uskutočia aj rôzne podujatia a plánované investičné projekty. 

Rok 2018 bol pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre úspešný. Herečka Barbora Andreščinová získala za hlavnú úlohu v inscenácii Ľudia, miesta a veci divadelnú cenu Dosky. Divácku úspech zaznamenali aj ďalšie predstavenia. Medzi nimi nechýbali napríklad Mechanický pomaranč alebo Dámsky krajčír.

Prvý mesiac nového roka prinesie francúzsku konverzačnú komédiu Meno. Okrem humoru v nej bude priestor aj na zamyslenie v podobe filozofických a morálnych otázok. Marec obohatí Hlava XXII. Ďalším predstavením bude slovenská klasika Drotár od Jána Palárika. Napriek tomu, že je to veselohra, nebude v nej chýbať ani niekoľko vážnejších otázok.

Barbora Andreščinová získala za rolu v divadle cenu Dosky. (Foto: Divadlo Andreja Bagara)

Nová výstava priblíži bombardovanie Nitry počas druhej svetovej vojny

V minulom roku sa v divadle tiež uskutočnilo niekoľko zaujímavých projektov. Bola to napríklad výstava Shut up! Hlas demokracie v ohrození. Tá mala upriamiť pozornosť na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na február 2019 si vedenie divadla pripravilo vzdelávací projekt pre študentov herectva na Súkromnom konzervatóriu v Nitre. V rámci projektu Z triedy na javisko uvedú ich inscenáciu s názvom Nič.

V súvislosti s predstavením Hlava XXII sa uskutoční výstava Nitra 45, zbytočné obete. Bude to faktografická ukážka o bombardovaní Nitry na konci druhej svetovej vojny 26. marca 1945. Výstava bude tematicky prepojená s Hlavou XXII. Obe budú poukazovať na nezmyselnosť vojny.

Apríl prinesie prehliadku Made in Czechoslovakia, ktorej cieľom bude predstaviť divákom inscenácie viacerých českých a slovenský divadiel. V Nitre sa objavia Divadlo Astorka, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Studio Ypsilon z Prahy a Horácke divadlo Jihlava.

Úspech u divákov vzbudil aj Dámsky krajčír. (Foto: Divadlo Andreja Bagara)

Súčasťou nového roka budú aj diskusie s hercami

Okrem podujatí si budú môcť diváci pohovoriť s hercami divadla. O Miroslavovi Válkovi sa bude hovoriť po predstavení Žltým včelám, žlté slzy. Diskusie sa budú konať aj po predstaveniach hier Ľudia, miesta a veci, či Hlava XXII. O inscenácii Mechanický pomaranč sa budú môcť diváci a čitatelia pozhovárať s hercami Jurajom Ďurišom a Barborou Andrešičovou 22. januára v kníhkupectve Martinus.

Okrem inscenácií a podujatí divadlo vydá aj novú publikáciu k 70. výročiu svojej existencie. Kniha vyjde v spolupráci s Divadelným ústavom v Bratislave a Klubom priateľov DAB. Jej zámerom bude priniesť na stránkach kníh 70 rokov existencie divadla. Poukáže tiež na inscenácie, ktoré sa za ten čas v divadle vystriedali.

V novom roku sa uskutoční aj niekoľko investičných projektov. Medzi nimi bude napríklad modernizácia ozvučenia a osvetlenia štúdia. Okrem toho zainvestujú aj do ubytovní pre začínajúcich hercov a tvorivé tímy. Na Ulici siedmeho pešieho pluku v roku 2019 plánujú dokončiť realizačný projekt. V roku 2020 by sa mali začať realizovať stavebné práce.

Zdroj: tlačová správa

Zdieľajte článok

Komentáre: