Realita na filmovom plátne: Horory, ktoré ľudia zažili na vlastnej koži

Filmoví nadšenci berú štítok s nápisom „podľa skutočných udalostí“ už len ako chabý marketingový ťah, mnohokrát zavádzajúci za účelom udržania pozornosti diváka. Ak ste tvorcom už zopárkrát naleteli, nemusíte sa hanbiť.

„Film, ktorý sa chystáte pozerať,  je zobrazením tragédie, ktorá vošla do amerických dejín pod názvom Texaský masaker motorovou pílou.“ Tieto slová otvárajú dnes už kultovú hororovú klasiku z roku 1974. Azda každý priemerný divák sleduje obdobné intro s vedomím, že najbližšia hodina a pol mu poskytne nezabudnuteľný hororový zážitok podtrhnutý pravosťou zobrazovaných udalostí. Tu sú tri hororové scenáre zobrazené na filmovom plátne, ktorým len ťažko uveriť.

V moci diabla, Réžia: Scott Derrickson

Režisér, ktorý nám v roku 2012 naservíroval nezabudnuteľný Sinister, sa pri svojej tvorbe veľmi rád opiera o skutočné príbehy. V roku 2005 mali diváci možnosť v kine vidieť mrazivý horor V moci diabla. Príbeh mladej, nábožensky založenej študentky posadnutej diablom zatlačil do sedačky asi každého. Málokto však vie, že film je prerozprávaním tragických udalostí zo života nemeckej študentky Anneliese Michelovej.

Po dobu desiatich mesiacov bol na nej dvoma kňazmi vykonávaný rituál exorcizmu, pretože jej rodičia sa domnievali, že v jej tele prebýva démon. Anneliese mala neustály pocit, že ju niekto sleduje, cítila odporný, hnilobný zápach, videla „diabolské“ tváre, nezniesla prítomnosť akýchkoľvek kresťanských predmetov, niekoľkokrát prehovorila cudzími hlasmi alebo jazykmi, ktoré nemohla poznať. Zomrela vo veku 23 rokov z dôvodu extrémnej podvýživy. Skutočný pôvod jej chovania je však dodnes neznámy.

V zajatí démonov, Réžia: James Wan

James Wan sa filmovému svetu predstavil v roku 2004, kedy do kín dorazila jeho prvá celovečerná snímka SAW. Po veľmi úspešnom debute bolo len otázkou času, kedy sa Wan v celej svojej kráse predstaví aj mainstreamovému hororovému publiku. Jeho šesť rokov staré dielo V zajatí démonov je skutočným príbehom dvoch vyšetrovateľov paranormálnych javov, manželov Warrenovcov.

Vo filme sú diváci svedkami ich azda najznámejšieho prípadu, prípadu rodiny Perronovcov žijúcej v 70. rokoch minulého storočia na farme na Rhode Islande. Tí sa na farmu presťahovali v januári 1971. Krátko po príchode do domu snov však veci začali naberať nesprávny smer. V dome obývanom duchom istej Batsheby Shermanovej sa v krátkom časovom slede udiala rada hrôzostrašných príhod, ktorá vyeskalovala až do posadnutia Carolyn Perronovej.

Všetko upokojil až zásah Warrenovcov. „Moja matka z ničoho nič začala hovoriť jazykom nie z tohto sveta a hlasom, ktorý nepatril jej. Jej kreslo sa zodvihlo zo zeme a preletelo cez celú miestnosť,“ opisuje vyháňanie démona zo svojej matky jedna z Carolininých piatich dcér.

Horor z Amityville, Réžia: Stuart Rosenberg

Udalosti, ktoré sú dodnes zahalené rúškom tajomstva, inšpirovali hollywoodske štúdiá k natočeniu temných kúskov, ako Horor z Amityville či mladšiu, slávnejšiu verziu 3:15 zomrieš! V decembri 1975 sa rodina Lutzových nasťahovala do domu na 112 Ocean Avenue s úmyslom začať nový život. Dom kúpili za smiešnu cenu, pretože pred rokom v útrobách tohto miesta istý Ronald DeFeo zavraždil šesť členov svojej rodiny.

Podľa slov Lutzových to pre nich spočiatku nebol veľký problém, no už o necelých 28 dní boli donútení dom opustiť. Dôvodom bol vraj neznesiteľný teror zo strany niečoho nadprirodzeného. Zámky, dvere a okná sa bez príčiny ničili, na tele Kathy Lutzovej sa bezdôvodne objavovali modriny, krucifix visiaci na stene obývačky sa samovoľne obrátil dolu hlavou. Tú azda najpodivnejšiu skúsenosť však prežil George Lutz, ktorý sa budil pravidelne o 3:15, teda v čase, kedy Ronald DeFeo vyvraždil svoju rodinu.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: