Vianoce po slovensky: Desať neobohraných piesní, ktoré vám spríjemnia sviatočné chvíle

Počas obdobia Vianoc neustále hrá z rádií a v nákupných centrách zopár piesní, ktoré sa už stali symbolom sviatkov. Obyčajne počujeme skôr zahraničné skladby, hoci aj na Slovensku či v Česku vzniká vianočná hudba. Ktoré piesne stoja za vypočutie?

Mnoho z piesní vzniklo na podnet nejakej firmy, ktorá ich zaradila do svojich reklám. Možno aj preto sa príliš neuchytili a v rádiách ich počuť nebolo. Iné sa zas snažia na tematiku Vianoc nahliadať inak a priniesť niečo alternatívnejšie.

Šťastné a veselé Vianoce 

Sieť supermarketov priniesla pred niekoľkými rokmi ako darček pre zákazníkov vlastné CD s vianočnými piesňami. Niektoré sú cover verziami hitov, iné vznikli iba pre tento projekt. Práve z druhej kategórie je pieseň Šťastné a veselé Vianoce. Hudobne ju mal na starosti Marián Čekovský, ktorý si v nej aj zaspieval. Môžeme počuť aj hlasy Mirky Partlovej, Petra Cmoríka, Zdenky Prednej, Zuzany Smatanovej, Anity Soul, ale aj Cigánskych diablov či jazzového umelca Petra Lipu. Vianočná pieseň ponúka okrem spojenia mnohých hudobných hviezd aj humorný text.

IMT Smile – Najkrajšie Vianoce  

Takmer každoročne hrajú na Vianoce tie isté piesne a iba máloktorá nová skladba sa dokáže dostať do zoznamu tých najpopulárnejších. Jedna z mála, ktorým sa to podarilo je pomerne nová pieseň od IMT Smile. Vznikla v roku 2014, ale pomerne rýchlo sa stala jednou z najpopulárnejších slovenských vianočných pesničiek.

Václav Neckář – Půlnoční

Podobne nečakaný úspech, ako u nás zaznamenali Najkrajšie Vianoce mala v Česku skladba Václava Neckářa. Vznikla v roku 2011 a odvtedy je jedným zo symbolov najkrajších sviatkov roka. „V dobe cynizmu, ktorý v spoločnosti je, zapôsobila ako pohladenie. Je to pesnička, ktorá má dušu,“  povedal o nej samotný interpret v dobe vydania. Skladba sa objavila aj medzi piesňami k filmu Alois Nebel. Samotný spevák v roku 2002 prežil mozgovú mŕtvicu, po ktorej sa musel naučiť hovoriť aj chodiť, nepamätal si ani texty piesní.

Iné Kafe – Vianoce

Pre tých, ktorým Vianoce symbolizujú skôr stres z nákupu darčekov a príprav je určená pieseň od Iné Kafe. Hoci nikdy zrejme nemala potenciál ani snahu stať sa „vianočnou hymnou“, určite pobaví vtipným textom.

Robo Opatovský a Jana Kirschener – Čas sviečok

Duet prináša vianočnú atmosféru, hoci ani raz v celom texte sa slovo Vianoce nespomína. Pochádza ešte z roku 1998. Robo Opatovský neskôr nahral aj pieseň s Máriou Čírovou Vianoce. Tá však až taký úspech nezožala.

Jana Kirschner a Symfonický orchester – Vianočná

Pre milovníkov alternatívnejších žánrov je určená pieseň Vianočná. Hoci názov je mimoriadne všedný, hudba aj text sú nezvyčajné. Špecifický je aj videoklip, v ktorom náhodne oslovení ľudia ukazujú na komiksových bublinkách, čo si prajú k Vianociam.

Kandráčovci – Šťastné Vianoce

Šťastné Vianoce sú slovenskou prerábkou jednej z najznámejších piesní od Johna Lennona Merry Xmas (War is over). Vyšla ešte na albume z roku 2015, teda v časoch, keď Kandráčovci ešte nepatrili k takým populárnym pre širokú verejnosť.

Dominika Mirgová – Šťastné a veselé

V roku 2014 prišla na druhú adventnú nedeľu Dominika Mirgová nečakane s touto piesňou. Povedala o nej, že ju pripravili doslova na poslednú chvíľu a nikde ani neavizovala, že niečo k sviatkom pripravuje. Speváčka sa narodila 23. decembra a práve túto tematiku chcela zakomponovať aj do textu. V ňom sa hovorí aj o vločke, čo je ďalší osobný motív pre interpretku, keďže tak jej hovoria jej rodičia práve kvôli času, kedy sa narodila.

 Chinaski a Katarína Knechtová – Milióóóny přání/ Milióóóny prianí

Pre potreby internetového obchodu Mall vznikla tento rok spoločná pieseň českej kapely a slovenskej speváčky. Pre oboch ide o prvú vianočnú pieseň. Samotný klip natáčali niekoľko mesiacov dopredu, keď väčšina ľudí o Vianociach ešte ani nehovorila.

Natália Hatalová – Vianoce

Pieseň vznikla pred niekoľkými týždňami a otextovala ju samotná speváčka. Tvrdí, že sa na ňu už dlho pripravovala, lebo chcela vytvoriť niečo, čo bude podľa vlastných slov dokonalé, čo pre ňu znamená aj jednoduché. S nahrávaním klipu bol dlho problém najmä kvôli počasiu, keďže posledné roky neprinášajú veľa snehu aj v mestách. Tvorcom sa však podarilo vystihnúť nedávne krátke obdobie snehu v Bratislave.

 

Titulná fotografia: pixabay.com

 

Zdieľajte článok

Komentáre: