Staré divadlo v Nitre pripravuje predstavenie, ktoré má osloviť násťročnú generáciu

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre pripravuje novú inscenáciu, ktorá má svojou témou zaujať najmä dospievajúcich a mladých dospelých ľudí. Hlavnou hrdinkou Prízrakov je šestnásťročná Duck. Jej život nie je vždy jednoduchý, no vďaka svojej sile sa s osudom dokáže vyrovnať.

Inscenáciu škótskeho dramatika Davida Greiga si do rúk vzal hosťujúci slovenský režisér Svetozár Sprušanský. „Staré divadlo v Nitre sa rozhodlo siahnuť po hre, ktorá má osloviť najmä tínedžerské publikum,“ povedal Sprušanský. Režisérovým prianím je, aby hra oslovila mladú generáciu, ktorá sa stretáva s podobnými problémami a nie vždy sa jej všetko darí. No je určená aj pre staršie generácie, napríklad rodičov týchto mladých ľudí.

Svetozár Sprušanský je hosťujúcim režisérom v SDKS. (Zdroj: Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre)

Žánrovo je hra chvíľami akčná komédia, inokedy muzikál, no dokáže diváka aj dojať. Obsadenie je rôznorodé. Od mladšej generácie až po stálice dosiek divadla. V inscenácií diváci uvidia Janu Labajovú, Romana Valkoviča, Adama Jančinu, Danicu Hudákovú a Renátu Ryníkovú. Premiéra Prízrakov je naplánovaná na ôsmeho marca.

Ako sa dokáže hlavná hrdinka vyrovnať s neprajným osudom? 

Dej sa zameriava na šestnásťročnú Duck, ktorá po autonehode svojej matky žije sama so svojím otcom, bývalým motorkárom. Ten trpí sklerózou multiplex a trávi celé dni pri počítači alebo fajčí marihuanu. Dievča sa odreagováva pri písaní fantazijného denníka. Jedného dňa ich ako-tak idylický život naruší sociálna pracovníčka. Otec Duck je totiž vážne chorý a rodine hrozí oddelenie.

Obsadenie je rôznorodé. (Zdroj: Staré divadlo Karola Spišáka)

„Hra má v sebe obrovský rozmer ľudskosti a medziľudských vzťahov v rodine. Je to príbeh tolerancie vzťahu, ktorý existuje medzi dvoma generáciami,“ uviedol Svetozár Sprušanský. „Má veľa humoru, tajomstiev, mágie a je plná pozitívnej energie,“ povedal ďalej Sprušanský. Podľa slov režiséra je práve pozitívna energia dôležitá na to, aby sme akýkoľvek problém, ktorý si so sebou nesieme, dokázali zdolať a v tomto nám má napomôcť aj samotná hra.

Jana Labajová sa bude musieť vžiť do role násťročnej postavy 

Postavu Duck si zahrá herečka Jana Labajová, ktorá sa musela vcítiť do násťročnej postavy. „Takúto postavu som zatiaľ nehrala, takže je to pre mňa veľká výzva. Mám 28 rokov a už som akoby zabudla, čo som prežívala v tých šestnástich rokoch, priznala herečka.

V hlavnej úlohe sa predstaví herečka Jana Labajová. (zdroj: Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre)

Rovnako ako režisér, aj samotná herečka vníma tínedžerské publikum ako ťažšie osloviteľné. „V našom divadle sme ešte nemali predstavenie pre túto konkrétnu vekovú kategóriu. Bola to len Farma zvierat, ale to bolo o niečom inom. Myslím si, že osloviť ľudí v tomto veku je naozaj ťažké,“ dodáva Jana Labajová.

Zdieľajte článok

Komentáre: