Výstava v Divadle Andreja Bagara ukázala smrť stoviek civilistov počas vojny

Výstava

Spolu s dlho očakávanou premiérou hry Hlava XXII pripravilo Divadlo Andreja Bagara výstavu Nitra XXXXV. Cieľom je poukázať na hrôzy a absurditu vojny, ktorá mala kvôli bombardovaniu Nitry 26. marca 1945 za následok smrť 345 ľudí, prevažne civilistov.

Výstava dokumentuje najmä najničivejšie z bombardovaní, ktoré Nitru postihli v priebehu pol roka počas druhej svetovej vojny. Mesto bolo bombardované sovietskymi vojskami, ktoré sa najpravdepodobnejšie snažili zničiť hlavnú budovu veliteľstva gestapa, tvrdia historici. Nemci však Nitru, či už náhodou, alebo vďaka kvalitnej spravodajskej práci, deň predtým opustili.

Ničivé bombardovanie tak postihlo najmä nevinných obyvateľov, ktorí sa nestihli ukryť. V tejto dobe Nitru obývalo 22 500 obyvateľov, pivničné kryty však ukryli len niečo viac ako dvetisíc ľudí. Počet obetí bol o to vyšší, že práve prebiehal tradičný veľkonočný jarmok a do mesta preto pricestovalo množstvo ľudí aj z okolitých obcí.

Hrôza zachytená na dobových fotografiách

Výstavu tvorí deväť informačných panelov, z ktorých sa každý zameriava na inú stránku bombardovania. Do pozornosti stavajú najmä udalosti z 26. marca 1945. Spomenutý je ale aj príbeh zničenia divadla z nasledujúceho dňa. Panely sa skladajú zo základných informácií o bombardovaní na jednej strane a z fotografií nasnímaných bezprostredne po bombardovaní na strane druhej. Zábery od autora Štefana Blahu si divadlo zapožičalo z Ponitrianskeho múzea.

„My sme ich dali zväčšiť, čiže pôjde o veľkoformátové fotografie, ktoré zachytávajú zničenie centra mesta. Napríklad Hlavnú, Podzámsku a Tabáňsku ulicu, Párovce a tiež Ulicu na Vŕšku. Sú to naozaj autentické fotografie z tohto dňa, kedy bomby v Nitre zabili desiatky ľudí,“ vysvetlila Slávka Civáňová, kurátorka výstavy. Informácie dotvárajúce zvyšok panela divadlo čerpalo najmä z knihy Štefana Košovana s názvom Nitra, druhé Coventry?.

Prečítajte si aj:Mechanický pomaranč: Svetoznáme dielo v modernom nitrianskom šate

Fatálny útok na budovu divadla

Okrem najväčšieho bombardovania Nitry však výstava spomína aj päť menších útokov. Azda najvýznamnejším z pohľadu divadla je práve ten, ktorému za cieľ padla jeho niekdajšia budova. Tá stála len o niekoľko metrov ďalej od miesta, kde sa divadlo nachádza dnes. „Nebolo to však 26. marca, ale o deň neskôr, kedy ešte dve lietadlá zhodili na Nitru bomby a jedna z nich prerazila strechu Mestského divadla a spadla do hľadiska. Bomba nevybuchla, ale spôsobila skrat a následný požiar v hľadisku. Pre skrat sa však našťastie spustila aj divadelná železná opona, ktorá tak od ohňa oddelila a tým aj zachránila hercov, ktorí v tom čase v divadle skúšali,“ hovorí Civáňová. Bomby však budovu divadla nenávratne poškodili a tá musela byť po dvoch rokoch asanovaná.

Titulná fotografia:dab.sk

Zdieľajte článok

Komentáre: