Študenstké pôžičky: Oplatia sa viac komerčné alebo od štátu?

Študentské pôžičky poskytujú aj niektoré komerčné banky, ale nie všetky sú skutočne výhodné. Pre vysokoškolákov je ako „na mieru“ ušitá pôžička od štátu. 

Veľa študentov na vysokej škole si kvôli rozvrhu a skúškam nenájde brigádu, a tak nemajú žiadny príjem, ktorým by zaplatili internát, prenajatý byt, školné, alebo nevyhnutné potreby „na prežitie“ mimo svojho bydliska.

Vtedy rozmýšľajú nad alternatívou, a to zobrať si úver alebo študentskú pôžičku od banky. Ale ktorý úver či pôžička budú výhodné? Robili sme prieskum troch  bánk, ktoré ponúkajú peniaze pre vysokoškolákov.  

Prečítajte si aj: Myslieť na budúcnosť sa oplatí: Vedia si mladí ľudia sporiť peniaze?

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa je z tohto hľadiska najvýhodnejšia. Podmienkou pre založenie študentskej pôžičky je doklad o štúdiu na vysokej škole a občiansky preukaz a jeden ďalší doklad totožnosti. Napríklad vodičský preukaz, ktorým sa študent v banke preukáže.

Ak mladý človek nemá stály príjem, musí mať ručiteľa, ktorý sa za neho zaručí (samozrejme, ak stály príjem má, nepotrebuje ho). Okrem študentskej pôžičky mladí ľudia siahajú aj po spotrebnom úvere, najmä ak majú v pláne ísť do zahraničia.

V niektorých komerčných bankách nejde o typickú študentskú pôžičku. (foto: pixabay.com)

Tatra banka

Tatra Banka je jedna z bánk, ktorá nejaví o študentov žiadny záujem, čo sa študentskej pôžičky týka. Avšak poskytuje spotrebný úver, o ktorý môžu študenti požiadať, ak popri škole pracujú alebo podnikajú a majú pravidelný príjem. Podmienkou pre založenie bezúčelového úveru je predloženie občianskeho preukazu ako dokladu totožnosti. Výhodou je, že si oň študent môže požiadať aj ako nový zákazník.

Všeobecná úverová banka

VÚB,rovnako ako Tatra banka, neposkytuje pôžičky pre študentov vysokej školy, pretože bol o ne malý záujem. Banka odporúča radšej spotrebný úver pre rodičov, ktorí peniaze odovzdajú dcére či synovi. Výhoda VÚB je, že ak študent vysokej školy využije možnosť požiadať o pôžičku online cez aplikáciu alebo internet banking, dostane 50 % zľavu na poplatok za zriadenie. Aj napriek tomu sa však VÚB javí ako najhoršia možnosť výberu úveru pre pracujúceho študenta. 

študentské pôžičky
Prehľad podmienok pre študentské pôžičky v troch komerčných bankách.

Prečítajte si aj: Nepoberáte štipendium, ale potrebujete peniaze? Možnosťou je študentská pôžička

Fond na podporu vzdelávania – Študentskú pôžičku môžete dostať aj od štátu

Ďalšou z možností, ako sa študenti môžu dostať k peniazom je Fond na podporu vzdelávania. Študent si požičia peniaze od štátu, a keď ukončí štúdium na vysokej škole a zamestná sa, začne ju splácať.

Žiadateľ musí byť zapísaný do ročníka na vysokej škole v tom akademickom roku, v ktorom o pôžičku chce požiadať. Študent svoju žiadosť na rok 2019/2020 môže predložiť v dvoch termínoch uvedených na stránke Fondu na podporu vzdelávania.

študentské pôžičky
Študentská pôžička z Fondu na podporu vzdelávania.

„Najlepšia pôžička je žiadna pôžička. Radšej si nájdite nejakú prácu, brigádu a obetujte kúsok svojho voľného času, povedal na margo študentských pôžičiek finančný poradca Peter Mazúch.

Autorka: Lenka Klobučníková

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: