Povinnosti verzus voľný čas: Viete, ako ich skĺbiť?

povinnosti verzus voľný čas

Ešte v minulom roku sme písali o tom, ako študenti zvládajú školu a prácu zároveň. Odpovede sa prevažne vždy zhodovali. Predovšetkým v názore, že to vôbec nie je jednoduché. A ak sa ešte snažíte nájsť si čas aj pre svoje voľnočasové aktivity, zrazu je tých 24 hodín málo.

Život vysokoškoláka je špecifický. Práca k životu jednoducho patrí a u študenta nie je výnimkou. Náklady na štúdium a osobný život nie sú malé a peniaze sa nezarobia samé.

Pochopiteľne, škola, práca a voľný čas sú tri elementy, ktorých kombinácia je niekedy poriadny hlavolam. Práve preto pre vás máme praktické tipy z hláv študentov, ktoré vám môžu pomôcť tieto aspekty života vybalansovať.

Určite si svoje priority

Na začiatok je to nevyhnutné. Pre študentov by hlavnou prioritou malo byť štúdium. Aj napriek tomu je ale potrebné urobiť si v tejto veci jasno. Ide totiž o životné priority, ktoré sú predmetom vašej osobnej vízie.

Máte prácu, máte školu, voľný čas ide bokom a zrazu ste v kolotoči, ktorý nie a nie zastaviť. Až kým nepríde skúškové obdobie. Vtedy zistíte, že čas na učenie si nájsť nejako musíte. Je skvelé, ak máte prácu, v ktorej sa vám darí a zarobíte si slušné peniaze.

No údelom študenta je predovšetkým študovať. A aj keď to znie kruto, štúdium by ste mali stavať pred pracovné povinnosti. Ak ukrojíte z pracovného nasadenia, razom sa nájde čas aj pre voľný čas, ktorý môžete venovať sebe a svojmu rozvoju. Nič tým nestratíte.

Prečítajte si aj: Dve tváre homeworkingu alebo aké sú (ne)výhody práce z domu?

Povinnosti verzus voľný čas
Skvelou pomôckou môže byť tvorba denného plánu. (ilustračná fotografia: Alexandra Bednárová)

Robte si denný harmonogram

Nie je to tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Aplikovať do svojho života určitý systém nedokáže každý, no práve to môže byť kľúčové. Ak máte usporiadané priority, vytvoriť si akýsi denný plán vám pôjde určite ľahšie. Ak viete, že v daný deň máte školu, no zároveň idete aj do práce, zvyšný čas musíte rozdeliť primerane medzi ostatné zložky.

Nič nie je jednoduchšie, ako založiť si diár alebo stiahnuť aplikáciu do vášho smartfónu, kde si budete dôležité veci značiť a pokúsiť sa plánovať. Inak sa jednoducho stane, že na mnohé veci zabudnete, alebo vás dobehnú neskôr.

Prečítajte si aj: Brigáda na leto? Vyskúšať môžete aj niečo netradičné

Zbavte sa zbytočností

Ak si budete robiť poriadok v tom, čo v daný deň plánujete, snažte sa odstrániť to, čo je nepodstatné alebo menej dôležité. Vtedy zistíte, že nejaký ten čas dokážete naozaj ušetriť a venovať sa podstatnejším veciam či osobám.

Pokúste sa vyhnúť činnostiam alebo v horšom prípade ľudom, ktorí vás oberajú o čas a energiu. Čas je predsa drahocenný a treba ho využiť naplno. Inak budete na seba samého vytvárať prílišný tlak. Budete odbáčať od skutočne podstatného a riešiť budete iba zbytočnosti.

Voľný čas si naplánujte

Ak chcete skĺbiť prácu, školu a mať aj čas pre seba, musíte vedieť, čo chcete vo voľnom čase robiť. Tento aspekt života je veľmi individuálny a každý trávi voľný čas inak. Šport, kino, posedenie na káve alebo divoká zábava v nočnom klube. Na tom nezáleží. Voľný čas má rovnakú hodnotu ako škola či práca.

Jednoduchý trik je zaradiť voľný čas do svojho harmonogramu. Ak chcete trikrát do týždňa plávať, nájdite si na to čas a nie radu výhovoriek. Ak chcete pre zmenu trikrát do týždňa zbierať promile v nočných kluboch, zvážte aspoň v akom množstve.

Veľký nepriateľom je prokrastinácia. (ilustračná fotografia: pixabay.com)

Neprokrastinujte

Prokrastinácia je procesom chorobného odkladania podstatných úloh na neskôr. Kto by to nepoznal. Zajtra, pozajtra, v piatok a stačí to aj o týždeň. Hlavne, keď ide o učenie. Jedná sa o typický problém vysokoškolákov, ktorí sú doslova tlačení do toho, aby si svoj čas organizovali.

Ak teda nabudúce budete hovoriť, že nemáte žiadny voľný čas, možno by ste mali odložiť mobil a prestať sledovať fotky na Instagrame, statusy na Facebooku a surfovať bezdôvodne na internete. Neuveríte, koľko času si nájdete na podstatnejšie úlohy.

Neporovnávajte sa

Ak máte pocit, že váš kamarát či spolužiak toho zvláda viac alebo máte dojem, že všetko mu ide akosi ľahšie, neporovnávajte sa s ním. Vy nie ste on a on nie je vami. Máte vlastný život, vlastné starosti a vlastný rozum. Skúste túto logiku otočiť.

Neznamená to, že týchto ľudí máte brať ako motiváciu ani ich brať ako súperov. Vyhnite sa len zbytočným úvahám o tom ako, prečo či kedy. Jednoducho, máte vlastnú hlavu a či budete lepší alebo horší, súperom samému sebe ste len vy.

Určite si limity

Možno si poviete, že človek nemá limity. Neklamte samého seba. Každý sme len ľudská bytosť a rešpektovať určité hranice je úplne prirodzené. Nie je to o tom, že na to nemáte. Ide o to, že ísť na hranu za cenu svojho zdravia nemá zmysel.

Prekážku, ktorú ste neprekonali pred mesiacom, prekonáte dnes. Vtedy svoje limity prekročíte, no nesnažte sa si dokazovať, že ste superhrdina. Dvadsaťhodinová šichta v práci či desať hodín nepretržitého štúdia nie sú najšťastnejšími riešeniami.

Hoci sa študent niekedy podobným situáciám nevyhne, z dlhodobého hľadiska ubližujete sebe i svojmu okoliu a ani si to neuvedomujete.

Každý by si mal nájsť priestor na voľnočasové aktivity. Niekto rád zájde do kina či na párty, ďalší dá prednosť športu. (ilustračná fotografia: pixabay.com)

Nezabúdajte sami na seba

Ste jedinou osobou, ktorá vie, čo chce v živote dosiahnuť, akou cestou ísť a akým spôsobom svoje ciele naplniť. Neexistuje žiadna cesta, ktorú by ste mohli kopírovať. Štúdium a práca sú dôležité, no vždy do takej miery, ako si poviete vy.

Niekedy vás k mnohým veciam dotlačí život či čas a rôzne okolnosti, no aj keď sa zdá, že nie je žiadne východisko, riešenie sa vždy nájde. Či už bude šťastné alebo menej šťastné, posunie vás vpred.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: