Význam slobody si často neuvedomujeme. Aj o tom bude Divadelná Nitra 2019

divadelná nitra 2018 dobrovoľníci

V roku 2019 si pripomíname tridsiate výročie Nežnej revolúcie. Ide o jednu z najdôležitejších udalostí moderných dejín. Je úzko spojená so slobodou a práve o slobode bude 28. ročník festivalu Divadelná Nitra 2019.

Najväčší medzinárodný divadelný festival na Slovensku sa uskutoční od 27. septembra do 2. októbra. Hlavný program bude tvoriť šesť slovenských a šesť zahraničných predstavení. Organizátori si tiež pripravili šesťdesiat sprievodných podujatí.

„Bez ohľadu na generácie, odkaz Divadelnej Nitry 2019 a jej témy Podoby slobody, je, že sa treba zamyslieť nad tým, čo každý z nás považuje za slobodu – svoju osobnú i tú spoločenskú – a ako si ju cení,” hovorí riaditeľka Darina Kárová.

„A tiež, že hranice slobody sú krehké, ľahko sa zo slobody môže stať nesloboda. Takže ich treba strážiť. A pýtať sa, čo kto z nás pre obranu slobody urobil. Môžeme slobodne podnikať, cestovať, vyjadrovať sa, zhromažďovať sa…,” povedala ďalej riaditeľka Divadelnej Nitry.

Napriek tomu, že žijeme v spoločnosti, kde všetky základné slobody máme, existuje množstvo vecí, ktoré nás môžu znepokojovať. „Ale nie sme dosť slobodní, keď chceme vyjadriť svoj názor proti vrchnosti, keď sa zadlžujeme na celý život, keď vychovávame svoje deti do neistej budúcnosti tejto zeme,” povedala Kárová.

Predstavy o slobode sa môžu u ľudí líšiť. „Užívame si slobodu prejavu vo verejnom priestore, ale zneisťuje nás existencia hejtov, fake news a hoaxov. Narážame na predstavy iných o vlastnej slobode a zisťujeme, že sloboda jedného môže znamenať obmedzovanie práv toho druhého. Napriek tomu je sloboda najvyššia hodnota – netreba o nej prestať snívať a bojovať za ňu. Nielen pre seba,“ uzavrela Darina Kárová. 

divadelná Nitra 2019
Oficiálny plagát festivalu.

Ústredné predstavenie sezóny v DAB, ale aj antický príbeh s presahom do súčasnosti

Keďže 17. novembra si pripomenieme okrúhle tridsiate výročie od Nežnej revolúcie, ústrednou témou podujatia bude sloboda. Aj sloboda, ktorú dnes máme, však má svoje hranice. Tie si mnohí neuvedomujú.

Mladšia generácia si zas nepamätá samotné obdobie pred revolúciou. Neuvedomuje si tak dôležitosť slobody a fakt, že nie je samozrejmosťou.

Pre mladých ľudí, ktorí si nepamätajú udalosti Novembra 1989, bude konfrontácia s neslobodou niečím novým. „Zároveň bude významným mementom, respektíve výstrahou, že v budúcnosti by sa podobná situácia mohla zopakovať,” povedal PR manažér podujatia Marek Suchitra.

Silný odkaz prinesie Divadelná Nitra pre staršiu generáciu, ktorá zažila obdobie pred pádom socializmu. „Jedine staršie generácie dokážu absenciu slobody precitnúť v tom najhlbšom ponímaní a odniesť si z festivalu spomienku, že na tieto roky sa ešte nezabudlo a je dôležité si ich pripomínať,” dodal Marek Suchitra.

Medzi predstaveniami bude napríklad Moral Insanity inšpirované Umbertom Ecom. Ide o príbeh novodobého európskeho grázla, ktorý rád prekrúca fakty a manipuluje tým s informáciami.

Návštevníci si tiež môžu pozrieť predstavenie Bakchantky, ktoré otvára tému morálnej krízy v dnešnej spoločnosti. Predloha pritom pochádza ešte z antiky z pera Euripida. Diváci ale uvidia aj jedno z kľúčových predstavení sezóny Muži bez hraníc v Divadle Andreja Bagara – Hlavu XXII.

Vstupenky na predstavenia si môžete zakúpiť tu.

Prečítajte si aj: Nesmrteľná Hlava XXII je dokonalým obrazom zachytávajúcim absurditu vojny

divadelná nitra 2019
Oficiálny plagát festivalu.

Jedným zo sprievodných podujatí bude aj Café Európa, teda veľká verejná debata. Vstup na ňu bude voľný a tí, ktorí sa na ňu nedostanú, si ju budú môcť pozrieť vďaka streamu. Téma bude Podoby Slobody a uskutoční sa 29. septembra.

Viac o podujatí si môžete prečítať tu. Udalosť na Facebooku, vďaka ktorej sa dozviete včas všetky dôležité informácie a novinky, zas nájdete tu.

Ako však ozrejmil PR manažér Marek Suchitra, Divadelná Nitra sa bude zaoberať slobodou celkovo, nie iba Novembrom. Každá z inscenácií tak hovorí o slobode z iného uhla.

„Divák tak môže poľahky nájsť v programe slobodu vyjadrovania sa, slobodu pohybu, kreatívnu slobodou, osobnú slobodu. Záleží aj od jeho rozkódovania,” dodal Suchitra.

Otváracie predstavenie festivalu v roku 2018. (foto: archív Divadelná Nitra)

Možnosť pre dobrovoľníkov

Tí, ktorí by sa chceli stať aktívnou súčasťou festivalu Divadelná Nitra 2019 sa môžu prihlásiť ako dobrovoľníci. Každý si zvolí, ktorá oblasť ho najviac zaujme a tej sa bude venovať.

Organizátori hľadajú napríklad asistentov, ľudí do technického zázemia, blogerov, fotografov a mnohých ďalších.

Viac o dobrovoľníctve si môžete prečítať tu. A pokiaľ vás ponuka zaujme, prihláste sa tu.

Text pripravujeme v spolupráci s festivalom Divadelná Nitra 2019.

Zdieľajte článok

Komentáre: