Tipovanie môže byť spôsobom, ako si privyrobiť, ale aj pripraviť o peniaze

Ako jedna z latinských múdrostí hovorí, „Risk je zisk, kto nehrá, nevyhrá.“ Niekedy je riskovať naozaj nutnosťou, aby človek získal to, po čom skutočne túži. Peniaze sú a vždy boli veľmi citlivá téma a nielen pre študentov je to vždy nedostatková „komodita“. Je tipovanie športových zápasov skutočne možnosť si zarobiť?

Brigáda sem, brigáda tam, hodiny v práci, ďalšie hodiny v škole a človek len dúfa, že okrem toho, že si dopraje šálku kávy z automatu, zostane mu aj na lístok do kina či posedenie v kaviarni.

Navyše, nie každý študent má to šťastie, že sa mu podarí nájsť si brigádu, v ktorej aj dobre zarobí. Preto je niekedy dobré, ak má študent aj akýsi alternatívny príjem, ktorým si dokáže nejaké to euro privyrobiť.

Športové stávkovanie môže byť jedným z nich. Pozor, rozhodne teraz nenabádame na hazardné chúťky, no tipovanie výsledkov športových zápasov je viac veda ako hazardná hra. Možno to nie je pre každého, a preto je viac zaujímavé, ak študent dokáže svoj prehľad v športovej oblasti zužitkovať.

Prerítajte si aj: Práca v zahraničí: Splnený sen alebo nočná mora študentov

Stávkovanie môže priniesť zisk, no zákonite každý tipér riskuje, že môže o svoje peniaze prísť. (ilustračná fotografia: unsplash.com)

Prehľad, disciplína a trpezlivosť

Pri tipovaní športových zápasov je dôležité si uvedomiť, že prehľad v športovej oblasti je potrebným faktorom. Niekoho zaujíma futbal, nikoho hokej a iný s vášňou sleduje basketbal. Dnešné stávkové kancelárie vám umožnia stávkovať na všetko od šachu až po preteky dronov.

V každej jednej oblasti športu ale zohráva úlohu váš prehľad a analytická schopnosť. Nielenže ste fanúšikom, ale vyznáte sa, aká je situácia v lige, akú formu majú hráči, aká je ich vzájomná bilancia so súpermi, kto je zranený, kto má šancu postúpiť do ďalšieho kola, kto bojuje o záchranu a mnoho iného.

„Stávkujem už asi od svojich sedemnástich rokov, kedy som začal s futbalovými zápasmi. Samozrejme, prvé stávky za mňa podával môj starší brat, pretože som ešte nemal osemnásť. Vtedy som prišiel do stávkovej kancelárie s 50 korunami a stavil som si na celé futbalové kolo.

Nevyhral som nič, ale šesť zo siedmich zápasov mi vyšlo. To ma nakoplo a vtedy som sa zoznámil so základnými pojmami, ktoré sú pri stávkovaní dôležité,“ uviedol študent Dušan.

Naozaj je nutné vedieť o danom športe čo najviac. Iba v takom prípade môžete považovať stávkovanie za druh alternatívneho zárobku. Uspieť nemusíte hneď na začiatku, veď človek sa učí na chybách, no musíte byť trpezliví a disciplinovaní.

„Trvalo mi nejaký čas, kým som pochopil, že to nie je iba o silných a slabých tímoch a o tom, kto má v tíme väčšiu hviezdu. Začal som si vyhľadávať hodnotenia bookmakerov na zahraničných weboch, hodnoty kurzov a začal analyzovať, takpovediac, na vlastnú päsť,“ Dušan na stávkovaní začal zarábať.

„Najvyššia suma, ktorú som kedy vyhral, bola 4 336 eur a 87 centov. Pamätám si to presne, pretože som nechcel veriť, že mi ten tiket vyšiel. Vtedy som naozaj riskoval, podal som za 150 eur, ale kúsok viery, že by to mohlo vyjsť, určite nechýbal.“

Prečítajte si aj: Vzťahová poradňa či učenie sa jazykov zadarmo: Podcasty, ktoré sa oplatí počúvať

Mnohí sa pri tipovaní na svoje obľúbené tímy či hráčov nechajú uniesť emóciami. (ilustračná fotografia: unsplash.com)

Nenechajte rozhodovať emócie

Najhoršie, čo môžete urobiť, je nechať sa uniesť emóciami. Ak nefandíte FC Barcelone a ste fanúšikom Realu Madrid, no zároveň viete, že ich forma je mizerná, nenechajte sa strhnúť inštinktom fanúšika. V určitých zápasoch jednoducho stavte na istotu a nečakajte senzáciu, pretože je tam dobrý kurz na víťazstvo alebo remízu. Áno, riskovať treba, ale nie bezhlavo.

„Ak tipujem zápasy, ktoré sú ‚tutovky‘ (istý víťaz, pozn. red.), viac-menej vsádzam na známe mená klubov. Kurzy sú tu však oveľa nižšie a, samozrejme, nižšia je aj výhra. Často sa sústredím na remízy. Tu si dôsledne analyzujem formy tímov, postavenie v tabuľke, posledné zápasy a prípadné zostavy“ uviedol študent Dávid, ktorý tiež vie, že tipovanie nie je iba o výhrach.

„Často sa sústredím na remízové zápasy, no tipujem aj presné výsledky, vtedy naozaj riskujem. Ak mám náhodou dlhšiu sériu bez výhry, snažím sa dať si od tipovania na istý čas pauzu,“ doplnil Dávid.

Častý negatívny vplyv na tipujúcich má aj tzv. stádovitý efekt. Najčastejšie sa tento efekt prejavuje pri menej frekventovaných športoch, ako box, MMA (zmiešané bojové umenia, pozn. red.).

Množstvo stávkujúcich nemá prehľad o situácii v športe a zaujme ich iba populárne meno, jeho imidž a stavia na to, čo aj ostatní.

Pri tipovaní je dôležité mať rozpočet, ktorý za žiadnych okolností neprekročíte. (ilustračná fotografia: unsplash.com)

Stanovte si rozpočet

Ak chcete tipovaním zápasov naozaj zarábať, neberte to ako hazard, ale ako druh práce. Ide o vaše peniaze a treba k nim pristupovať zodpovedne.

Začínajte radšej s menšími sumami a podávajte na menší počet zápasov, kedy je väčšia šanca, že vám tiket „neujde“.

„Raz som podal na štyri zápasy, myslím, že to bola NHL za dve eurá. Vyhral som okolo sedemdesiat. Stavil som aj na strelcov gólov a niekde aj na stav po prvých tretinách, dnes sa dá tipovať naozaj všetko. Tým pádom sa mi zdvihol kurz a vyšlo to,“ povedal Dušan.

Je dôležité si vyčleniť určitý rozpočet a hodnotu stávky, ktorú mesačne nikdy nepresiahnete. Ak sa tak stane, porušíte disciplínu a bez nej tipovanie zápasov nejde. Treba mať jasne stanovený strop aj vzhľadom na obmedzený príjem každého študenta.

Článok nijakým spôsobom nenabáda na tipovanie či iné hazardné hry. Snaží sa iba poukázať na fenomén tipovania.

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: