Youtube už nie je iba o zábave, stáva sa aj platformou pre vzdelávanie

youtube

Na populárnom webe Youtube sa rozbieha trend vzdelávať pomocou videí (nielen) mladých ľudí. Aké možnosti ponúka v tomto smere slovenská scéna?

Platforma Youtube umožňuje prakticky komukoľvek pridávať videá, na ktorých si môže (po splnení určitých podmienok) zarobiť a taktiež budovať vlastnú komunitu. Ak chcú prispievatelia uspieť v konkurencii, mali by nejakým spôsobom zaujať sledovateľov.

Mnohé preto okrem odľahčeného zábavného obsahu začali produkovať aj vzdelávacie videá. V roku 2018 dal Youtube do popredia tieto obsahy tým, že sa dostávajú čoraz viac do trendov.

Prečítajte si aj: Sociálne siete spôsobujú závislosť. Možno aj vy ste netolista

JurajVie

Juraj, študent osemročného gymnázia, si pred dvoma rokmi zaumienil, že vytvorí vzdelávací kanál na Youtube. Svojim prvým videom Ako lietajú lietadlá odštartoval cestu k úspechu.

Postupom času začal vytvárať príspevky ako Detektor lži, Čo vidia slepí či Prečo je maslo také drahé, teda témy, ktoré ho vždy zaujímali. Podstatou jeho práce je, že sa snaží odpovedať na otázky, ktoré si mnohí pokladajú, ale odpovedať na ne nie je vždy jednoduché.

Všetky informácie si pred natočením videa vyhľadáva na webe a následne spracuje do štvorminútových videí.

Baštrng Michal Kubovčík

Michal Kubovčík je v súčasnosti jedným z najlepších slovenských hercov a komikov. Na Youtube naviac pôsobí ako Baštrng. Najmä mnohí maturanti ocenili jeho videá počas prípravy na skúšku dospelosti.

So svojským humorom spracoval vo vzdelávacích videách diela, ako napríklad Hájnikova žena, Ťapákovci, Rysavá jalovica a mnohé ďalšie. V roku 2018 sa na Youtube preslávil najmä vzdelávacou skladbou s názvom KPR v spolupráci s raperom Separom.

Dejepis Inak

Ak máte radi dejepis, tak tento kanál je stvorený práve pre vás. Videá tvorí Sandra, ktorá vyštudovala dejepis a filozofiu a o svoje poznatky sa delí prostredníctvom videí.

Okrem toho, že Sandra na svojom kanáli pomáha divákom rýchlo a efektívne sa naučiť, vysvetľuje aj pojmy, ktorým mnohí nerozumejú, ako napríklad populizmus, kryptomeny, korupcia a ďalšie.

BeWise

„Zničme naše predsudky pomocou vedy a kritického myslenia,“ to tvrdí kanál BeWise, čo v preklade znamená Byť múdry. Môžete tam nájsť témy z oblasti matematiky, fyziky, psychológie a rôzne iné fakty.

Autor videí vysvetľuje fenomény dnešného sveta, ako napríklad,či je homosexualita mentálna porucha, či očkovanie spôsobuje autizmus, alebo či budú mať stroje vedomie.

Titulná fotografia: unsplash.com
Autorka: Lenka Klobučníková

Zdieľajte článok

Komentáre: