Má ich aj UKF: Špičkoví športovci a vysokoškolskí absolventi v jednom

športovci s vysokou školou

Často prevláda názor, že športovci nemajú čas na vzdelanie. Nájde sa však aj množstvo takých, ktorí si môžu pred meno napísať aj vysokoškolský titul a zároveň žnú aj úspechy v športe, ktorému sa venujú.

Niektorí športovci začali so štúdiom preto, aby čas strávený cestovaním vypĺňali nejako zmysluplne. Ďalším prišlo toto rozhodnutie prirodzené, lebo si jednoducho chceli rozšíriť možnosti po skončení kariéry, ktorá nemôže byť večná. Nájdu sa však aj takí, ktorí sa učeniu venovali v športovo najlepších rokoch a vynikať začali v čase, keď iní končia.

Robert Lewandowski

Jeden z najznámejších poľských futbalových útočníkov si pred meno môže písať titul bakalár. V roku 2017 úspešne obhájil bakalársku prácu na varšavskej Vysokej škole športového vzdelávania. Konkrétne vyštudoval odbor telesná výchova, koučing a športový manažment.

U svojho zamestnávateľa v Mníchove nosí na drese číslo deväť a s ním bola úzko spätá aj jeho záverečná práca. Niesla názov RL9 – Cesta ku sláve. Iba deň pred jej obhajobou práce prispel gólom v drese národného mužstva k postupu na Majstrovstvá sveta v Rusku 2018.

Frank Lampard

Najlepší strelec v histórii Chelsea má len o niečo nižšie IQ ako mal Albert Einstein. Známy vedec dosahoval 160 bodov, futbalista má o desať menej. Vysokú školu síce nevyštudoval, ale maturoval dokonca aj z latinčiny.

Matej Tóth

Olympijský víťaz v chôdzi na 50 kilometrov z Ria v roku 2016 je úzko spätý s Univerzitou Konštantína Filozofa. V roku 2006 úspešne ukončil štúdium žurnalistiky.

„Vysokú školu som si vyberal s tým, že ju budem musieť zladiť so športom,“ povedal pred niekoľkými rokmi pre Denník N. Ako tiež priznal, štúdium nebolo až také náročné a veľmi ho bavilo.

„Skúšky som sa snažil robiť v predtermínoch alebo v prvom termíne. Nemal som žiaden individuálny študijný plán, vždy to bolo o dohode s prednášajúcimi. Všetci mi vychádzali v ústrety, keď videli môj záujem o školu,“ zhodnotil tiež pre Denník N.

Hovorí tiež, že vďaka štúdiu vedel lepšie odpovedať ako športovec na otázky novinárov.

Prečítajte si aj: Matej Tóth: Šport nie je len o neustálej drine

Mihaela Buzarnescuová

V roku 2017 sa na ženskom tenisovom okruhu začala objavovať Rumunka Mihaela Buzarnescuová. Hoci išlo už vtedy o 28-ročnú hráčku, aj najväčší priaznivci si len ťažko vybavovali, o koho ide. Až do roku 2017 bolo jej kariérnym maximom 141. miesto vo svetovom rebríčku.

No potom sa dokázala dostať na dvadsiatu priečku. Mnoho tenistov na najväčšie tituly dozrelo až okolo tridsiatky. No len málokto z nich začínal v takomto veku a takmer od nuly.

Buzarnescuová mala vážne zranenia a kvôli nim aj kariéru ukončila. V tomto období si spravila doktorát v odbore športovej vedy na Národnej univerzite pohybovej výchovy a športu v Bukurešti. Hoci v tomto období tenis nehrala, predchádzajúce tituly, ktoré viedli k titulu PhD., získala počas aktívnej kariéry.

Ester Ledecká

Jediná žena, ktorá vyhrala zlatú olympijskú medailu v dvoch úplne odlišných športových disciplínach (snouboarding a super obrovský slalom, pozn. red.), stíha študovať aj na vysokej škole.

Ide o marketingovú komunikáciu na pražskej Vysokej škole finančnej a správnej. Má individuálny plán. Ale vzhľadom na to, že v Česku prakticky žiadna systémová podpora štátu pre študentov športovcov neexistuje, úľavy sú minimálne.

Prečítajte si aj: Športovci na univerzite – ako prídu k peniazom?

Zdeno Chára

Dlhoročný kapitán Bostonu Bruins v NHL je aj jedným z mála kapitánov Európanov s najcennejšou klubovou trofejou, teda Stanleyho pohárom. Hokejový obranca chcel čas strávený cestovaním využiť produktívne. Počas svojho pôsobenia v Ottawe vyštudoval finančné plánovanie na Algonquinskej vysokej škole.

Okrem slovenčiny a češtiny tiež ovláda štyri svetové jazyky – angličtinu, nemčinu, ruštinu a švédčtinu. Pred niekoľkými rokmi si tiež spravil kurz realitného makléra pre štát Massachusetts. V lete roku 2018 absolvoval letnú školu na známej univerzite Harvard. Tej sa zúčastnili viacerí známi športovci. Išlo o odbor podnikania v oblasti športu, médií a zábavy.

Titulná fotografia: wikipedia.sk

Zdieľajte článok

Komentáre: