Vianočné tipy: Čo odporúčajú redaktori na Vianoce?

Zaujímavý seriál, kniha, podcast, ale aj tipy na športové vyžitie či varené víno. Redaktori Občasu nečasu si pripravili vianočný výber vecí, ktoré by chceli odporučiť aj čitateľom.

Otázka „čo by ste odkázali našim čitateľom?” je klišé, ktoré je v rozhovoroch obyčajne tabu. Tentokrát však na túto otázku predvianočne odpovedali sami redaktori Občasu nečasu. Vznikol z toho rôznorodý výber vianočných tipov.

Jana Sedláková, šéfredaktorka

Veľmi populárnym sa v televízii stal bývalý hokejista Boris Valábik. Mnohí ho predtým ani nepoznali. A pre ďalších bol skôr iba „ten bitkár”. Keď sa však stal televíznym hokejovým expertom, svojim príjemným prejavom si ihneď získal fanúšikov.

Tento rok sa spojil s Mariánom Gáboríkom. Spoločne nahrávajú podcast Boris a Brambor. Rozoberajú hokejové aj menej hokejové témy a v niekoľkých dieloch majú aj hostí. Rozprávali sa už s Ivanom Táslerom, Ľubomírom Višňovským či Dominikou Cibulkovou. Je veľmi príjemné ich počúvať. Človek sa na príhodách a uvoľnených rozhovoroch neraz zasmeje.

Pre mnohých bolo veľkým prekvapením, že Gáborík sa nikdy nejavil ako „zabávač”, no v podcastoch je mimoriadne vtipný. „Majo nemusí rozmýšľať, čo povie a ako to povie, lebo stojí pred novinárom. V NHL vás učia, ako sa vyjadrovať v médiách,” objasnil nedávno v rozhovore pre Denník N Boris Valábik.

Denis Ruščák, zástupca šéfredaktorky

Cieľom tohto vianočného tipu nie je radiť vám, našim čitateľom, ako sa udržať počas sviatkov vo forme. Nejdem vám odporúčať ani žiadne vianočné diéty alebo predstavovať techniky efektívneho dávkovania jedla. Všetko je to vaše osobné rozhodnutie a ak aj nejaké to kilo pribudne, tragédiu z toho určite robiť netreba.

Štedrý deň sa prirodzene spája s rodinnou pohodou, vianočnou atmosférou, dobrým jedlom a aj s nejakými darčekmi. To však nikomu nebráni v tom, aby si aj počas tohto sviatočného dňa nemohol dať trocha „do tela“. U mňa osobne sa to stalo tradíciou. Počas Štedrého dňa si neodpustím nejaký ten druh pohybovej aktivity. Či je to dvíhanie železa v posilňovni, relaxačný beh alebo krátky tréning pred televíziou v pozadí s vianočnou rozprávkou.

Ak má pre vás obdobie vianočných sviatkov svoje čaro, možno aj vianočný tréning sa pre vás môže stať magickým.

Na fotografii: (zľava) Erik Šimay, Kristián Vrábel, Denis Ruščák. (foto: David Sabacký)

Alexandra Bednárová, zástupkyňa šéfredaktorky a PR manažérka

Počas vianočných sviatkov určite odporúčam vyhradiť si čas na nejaký dobrý seriál. Pre milovníkov histórie, ale aj vtedajších „gangov”, je tu britský seriál Peaky Blinders z dielne Netflixu. Seriál vám predostrie krutý a krvavý príbeh moderných britských dejín.

Môžete v ňom zhliadnuť skutočné historické osobnosti ako napríklad bývalého britského premiéra Winstona Churchilla. Nielen zápletka, ktorá vám nedá pokoja, aj obsadenie vás môže nalákať. Gangsterov si zahrali napríklad Cillian Murphy, ale aj na Oskara nominovaný Tom Hardy.

Viktória Záčeková, grafička a redaktorka

My sa každoročne v zimnom období vyberieme na takú menšiu turistiku do Vysokých Tatier. Vyšliapeme si to na Hrebienok, kde chodíme obdivovať Tatranský ľadový dóm. Tento rok ide o ôsmy ročník ľadovej výstavy. Minulý rok bola témou výstavy Bazilika svätého Petra a tohtoročná sa nesie v duchu Katedrály Notre-Dame. Ak by ste si chceli umocniť umelecký pocit z „ľadového kráľovstva“, odporúčam tam ísť v čase nejakého koncertu. Program nájdete tu.

Bazilika svätého Petra z minuloročnej výstavy na Hrebienku. (foto: Viktória Záčeková)

Bianka Žúdelová, redaktorka

Každý z nás sa pred Vianocami zamýšľa, akým darčekom urobí svojim blízkym radosť pod vianočným stromčekom. Myslím si, že aspoň jeden z darčekov by mal byť výnimočný, presne taký, čo vystihuje milovaného človeka, jeho osobnosť či záľubu. Taký darček určite poteší a vyčarí úsmev na tvári.

Pri jeho výbere na toho človeka myslíte a venujete mu pár svojich myšlienok a túžob. Už len tým prejavíte, že je pre vás dôležitý a máte ho radi. Mojim zaujímavým tipom je spojiť užitočné s osobnosťou. Takže tu to máte. Osušky s rôznymi motívmi obrázku podľa vlastného výberu aj s nápisom. Napríklad pre futbalistu – typická je pre neho lopta.

Dobrým tipom sú netradičné darčeky. (foto: Bianka Žúdelová)

Ela Halačová, redaktorka

Vianoce sú najmä o klasických rozprávkach, vianočných filmoch a príjemnej atmosfére. Ak však preferujete zabalenie sa do deky s krimi knihou zatiaľ, čo vonku poletuje biely sneh, poproste Ježiška o knihu Šepkár. Knižná novinka vás zaujme nielen príbehom o otcovi, ktorý má strach o svojho syna z dôvodu jeho desivých rečí, ktoré vedie sám so sebou, ale aj o vrahovi malých chlapcov pobehujúcom v okolí. Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu otca, ktorý sa po kapitolách strieda so vševediacim rozprávačom. Oddychovka, po ktorej siahnete skôr ako po domácich dobrotách.

Aneta Černáková, redaktorka

Vec, bez ktorej si neviem predstaviť moje Vianoce a zároveň tipom pre vás, sú vianočné svetre. Pletené, farebné, často gýčové, s obrázkami Santa Clausa, sobov a snehuliakov. Niektoré dokonca svietia, blikajú a spievajú, ale aj tak nikdy neodolám a každý rok si kúpim aspoň jeden.

Je síce pravda, že mi v skrini už rastie poriadna zbierka a nevynosím ich asi nikdy, keďže každý z nich mám oblečený len pár dní v roku a potom čakajú na vešiaku do ďalších Vianoc. Nevyhodila by som však ani jeden, pretože sa mi s nimi spájajú určité spomienky. To si radšej kúpim ďalšiu skriňu určenú len na moje vianočné svetre.

Vianočné svetre sú samostatnou kategóriou vo vianočných predmetoch. (foto: unsplash.com)

Kristína Fáberová, redaktorka

Môj osobný tip na strávenie vianočných sviatkov, okrem papkania rôznych dobrôt a pozerania klasických filmov spojených s týmto obdobím, je určite spríjemniť si čas na zimnom štadióne v mestskej časti hlavného mesta – Ružinov.

Práve tam sa totiž budú počas Vianoc konať Majstrovstvá sveta žien do 18 rokov v ľadovom hokeji. Diváci, ktorí prídu povzbudiť naše mladé reprezentantky, môžu vidieť skvelý hokej v podaní dievčat z Ameriky, Kanady, Švédska či Fínska. Táto významná športová udalosť sa v našej krajine bude konať historicky prvýkrát a je viac ako jasné, že o úžasný a zaujímavý hokejový zážitok nebude núdza.

Andrej Nipča, redaktor

Čo navodí lepšiu vianočnú atmosféru ako vôňa škorice a výborné varené vínko? Na dva deci bieleho vína pripadne deci vody. Vodu necháme variť a pri bode varu do nej nasypeme šesť čajových lyžičiek klinčekov a dve škorice v celosti. Občas premiešame. Keď voda začne mať žltkastú až slabučko oranžovú farbu, začneme do nej nalievať víno, teplotu nastavíme na 70 stupňov. Po dvoch až troch minútach varenia pridáme deci cukru. Klinčeky spolu so škoricou je vhodné vybrať po 20 až 30 minútach. Uvedené množstvá ingrediencií vystačia asi na tri litre vareného vína.

Varené víno je populárnym zimným nápojom. (foto: freepik.com)

Lenka Klobučníková, redaktorka a fotografka

Môj tip je na seriál, volá sa See. Je to postapokalyptický sci-fi seriál. Hrá v ňom Jason Momoa. Príbeh je o epidémii, po ktorej z celého sveta ostali len asi dva milióny ľudí. Epidémia slepoty ostatných ľudí prinútila vrátiť sa do primitívneho obdobia, kedy v podstate žili divoko v kmeňoch.

V jednom kmeni sa však narodili deti, ktoré mohli vidieť. A tie deti potom rozpútali vojnu medzi kmeňmi, prenasledovali ich.

Júlia Jánošíková, redaktorka

Môj vianočný tip, ktorý je zároveň prianím, je nestresovať sa a užiť si vianočný pokoj v čo najväčšej láske. A zabaliť darčeky do eco-papiera alebo zostatkovej látky.

Myslieť na ekologickejšie balenie je dobrým vianočným tipom. (foto: unsplash.com)

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: