Zastavte sa na chvíľu. Vianoce sú sviatky pokoja, nie stresu

Napriek tomu, že Vianoce sú čas, kedy by sme sa mali zastaviť a oddýchnuť si, sú sprevádzané aj veľkým stresom. Obchody sú plné nakupujúcich ľudí, na vianočných trhoch sa dá sotva hýbať, stres nás sprevádza aj doma. Do úzadia sa tak mnohokrát dostáva naše zdravie.

Žijeme v konzumnej spoločnosti a nikdy nemáme dosť. O to viac to platí počas Vianoc. Tie sa stali komerčným sviatkom a obchody nimi žijú už od začiatku jesene. Stres z prichádzajúcich sviatkov však najviac cítiť posledné dni pred Vianocami. Vo väčšine obchodov sú dlhé rady pri pokladniach a ľudia sa o posledné darčeky doslova bijú. Takéto konzumné správanie má niekedy devastujúce účiny na naše zdravie.

Opatrenie obchodného reťazca

K opatreniu zaviesť do svojich predajní defiblirátor (prístroj používaný pri poruchách srdcového rytmu, poz. red.) sa rozhodla pristúpiť spoločnosť Tesco ešte v októbri tohto roku. Zamestnanci tejto spoločnosti sú zároveň školení na to podať prvú pomoc. Podľa prieskumov spoločnosti toto zariadenie pomohlo zachrániť pri zástave srdca život až v 40 % prípadoch.

Nie sú to len obchodné reťazce, ktoré sú počas Vianoc plné ľudí. Vianočné trhy sú rovnako preplnené, davom sa nevyhnete ani tu. Nie nadarmo sa hovorí, že Vianoce patria k najobľúbenejším sviatkom v roku. „Skolabovať” môžete aj na vianočných trhoch.

Cesta k duševným problémom

Pri návšteve trhov sa častokrát nevyhýbajú ľudia ani konzumácii alkoholu, čo môže pridať ďalšie problémy. Alkohol predstavuje únik od preality. V skutočnosti však robí presný opak, aký by ním ľudia chceli docieliť. V kombinácii so stresom môže dokonca vyvolať duševné ochorenie. Prišli na to na Harvardskej univerzite, kde prvýkrát vedci objavili súvislosť medzi depresiou a stresom.

Aby toho nebolo málo, doma mnohých čaká veľké upratovanie či pečenie vianočného pečiva. Čas s rodinou si napokon vôbec nevážime, pretože sme z toho všetkého jednoducho vyčerpaní. „V našej rodine nikdy nie je na Vianoce pokojná atmosféra. Stresujem, aby som všetko stihla nachystať. Stres ma sprevádza aj počas odbaľovania darčekov, aby som náhodou niekoho neobdarovala niečím, čo mu neurobí radosť,” vysvetľuje čitateľka Občasu nečasu Beáta.

Ako sa teda stresu vyhnúť?

Ak ste na stres náchylní a zažívate ho nielen počas vianočných sviatkov, je ťažké vyhnúť sa mu práve v tomto období. Podľa prieskumu denníka Sme začína viac než polovica Slovákov darčeky kupovať už v októbri alebo v novembri. Stále je tu však ďalšia takmer polovica, ktorá tak robí na poslednú chvíľu. „Darčeky kupujem až tesne pred Vianocami. Niekedy dokonca priamo 24. decembra ráno,” priznal sa študent Marek.

Na nákupy darčekov si vyhraďte napríklad jeden konkrétny víkend a po jeho uplynutí už žiadny ďalší darček nekupujte. Zabráni vám to tak chodiť po obchodoch aj ďalšie dni pred Vianocami a uniknúť pred stresom blúdením po obchodných domoch a vyhýbaniu sa davom ľudí. Tiež si môžete na ich kúpu vyhradiť konkrétny obnos peňazí, čo vám zase pomôže zvládnuť Vianoce ekonomicky.

Vyvarovať napätým situáciám doma sa môžete spravodlivým rozdelením úloh. Na niekom bude pečenie, na ďalšom zdobenie, na treťom upratovanie. Ak sa vám nechce predstierať radosť z nevydarených darčekov, napíšte si zoznam toho, čo by ste chceli a zaveste ho na chladničku, váš obdarovateľ si následne vyberie, čo vám z neho kúpi.

Titulná fotografia: Unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: