Festival, ktorý ukáže miesta, na ktoré sa nikdy nemusíte dostať

Reč je o Festivale Vysoké hory Nitra, ktorý sa každoročne koná v novembri v Nitre. Inak tomu nebolo ani tento rok a „nitrianske hory“ priniesli znova kúsok divočiny medzi svojich hostí.

Vysoké hory Nitra prebehli už po štrnástykrát a už tradične prilákali vysokú návštevnosť a zanechali pozitívne referencie. Diváci si z festivalu odniesli plno inšpirácie, nápadov, veľa zaujímavých myšlienok a hlavne, skvelú energiu. Nie nadarmo sa vraví, že patrí medzi najprestížnejšie slovenské festivaly.

Budúci rok sa návštevníci festivalu môžu tešiť už na pätnásty ročník Vysokých hôr Nitra. No skôr, ako príde budúci rok, pripomenieme si, aký program ponúkli organizátori minulý mesiac.

Nie je to len o filmoch

Sprievodnou akciou sú pravidelne „enviropiatky“ venované žiakom základných a stredných škôl v Nitre. Je zameraný na upevnenie environmentálneho povedomia detí a ich vzťahu k pohybovým aktivitám v prírode. Počas tohto dňa mali žiaci program z festivalových filmov a zároveň aj prednášku kvalifikovaného odborníka z oblasti ochrany prírody.

Tento rok prišiel deťom porozprávať o starostlivosti o vtáky zoológ a ornitológ Vladimír Slobodník.

Aby sa festival o horách nekonal len v sále, organizátori od roku 2013 ponúkajú návštevníkom ďalšiu sprievodnú akciu. Nedeľa je spojená s poznávacím výletom do Zoborských vrchov, tentokrát ho obohatil výklad archeológa Petra Bistáka venovaný Hradisku Zobor . Súčasťou akcie bola aj návšteva Zoborského kláštora.

Prečítajte si aj: Organizátor Vysoké hory Nitra: Jeden festival pripravujeme skoro celý rok

Po tretíkrát dostalo na festivale priestor Lesoochranárske zoskupenie VLK 🐺 V ich stánku jeho zástupcovia Juraj a Katka…

Uverejnil používateľ Festival Vysoké hory Nitra Streda 27. novembra 2019

Hlavný program tohto horského festivalu sa koná vždy v sobotu. Pozostáva z prezentácií a prehliadok filmov od cestovateľov, horolezcov, dokumentaristov a filmárov, ktorí chcú dať návštevníkom možnosť vidieť kúsok zo sveta tak, ako ho videli a zažili oni.

Ako spomenul jeden z organizátorov festivalu Radovan Baláž v nedávnom rozhovore: „Prostredníctvom filmov a prezentácii pozvaných hostí ukážeme divákom miesta, kde sa bežný človek možno nikdy nedostane.“

Súčasťou festivalu je aj výstava fotografií. Svoje snímky prezentovali Jozef Sádecký, Kristián Šodor, Pavol Görög, Marek Suchý, Michal Hudec a ďalší. Po druhýkrát boli vystavené aj práce detí z nitrianskych škôl na tému príroda, ľudia v prírode a horách.

Hory sú o príťažlivosti

Príbeh slovenského horolezca Petra Hámora niesol názov Vrcholová príťažlivosť, v ktorej Rasťo Hatiar zobrazil posúvanie hraníc a zbieranie motivácie himalájistu zo Slovenska. To, že na festivale odznievajú silné myšlienky, podporila aj snímka o Petrovi, ku ktorej treba povedať, že: „tvoj sen je tvojím cieľom.“

O krásach a pokoji nitrianskych hôr porozprávala snímka Ľuboša Kanása z Nitry. „Každý z nás hľadá v živote to svoje, no a ja hľadám ticho.“ Jeho Tiché miesta pripomenuli, že za krásou hôr človek nemusí cestovať stovky kilometrov. Stačí sa prejsť na Zobor.

Na festivale Vysoké hory je množstvo inšpiratívnych ľudí aj medzi návštevníkmi. „Tento festival je mojou srdcovkou. Kedysi som liezla, lyžovala, a škriabala sa aj tam, kam som sa škriabať nemala. Vysoké hory mi pripomínajú, aký úžasný život som mala, že tú vášeň, ktorú vo svojom srdci stále mám, majú aj ľudia okolo mňa. Preto sa sem do Nitry stále rada vraciam. V tejto sále a medzi týmito ľuďmi sa cítim ako doma, ako na vrchole hôr,“ povedala jedna z návštevníčok festivalu.

✅ Jedným z top hostí festivalu bol tento rok aj Jan Dungel, maliar, ilustrátor, spisovateľ a biológ z Brna. Takmer 30…

Uverejnil používateľ Festival Vysoké hory Nitra Streda 27. novembra 2019

Riziká otvárajú hranice

Ak vám chýba pocit adrenalínu, Krystle Wright z Austrálie ho má naozaj na rozdávanie. Príbeh fotografky, ktorá navštívila cez päťdesiatpäť krajín naprieč siedmimi kontinentami ukazuje, že aj ženy sa vedia poriadne odviazať a posúvať svoje hranice komfortnej zóny.

Silným filmom o mužovi, ktorý na bicykli prešiel kanadskú Arktídu je Zamrznutá cesta od Bena Pagea. Našiel tu ticho a taktiež zistil, aký osobný boj človek zažíva, keď je na všetky rozhodnutia sám. Svoje pocity z filmu vyjadrila diváčka Anna: „Chcem len povedať, že mi tento film vhnal slzy do očí a chuť si pobaliť ruksak a zažiť ďalší zázračný výlet.“

Dnes sme dostali správu od držiteľov Ceny diváka za VHN 2019 Miloslav Danisek a Pavla Sabelu (ČR), ktorí ju získali za…

Uverejnil používateľ Festival Vysoké hory Nitra Piatok 22. novembra 2019

Vysoké hory oceňovali

Cenu diváka získalo tento rok vtipné a veľmi pútavé rozprávanie Pavla Sabelu a Miloslava Daníška. Príbeh o 4280 kilometroch dlhej turistickej trase, ktorou prešli západné pobrežie naprieč celými USA od Mexika až do Kanady nenechal sedieť nejedného diváka.

Kolekcia fotografií „Walker’s Haute Route – pešo spod Mont Blancu k Matterhornu”, ktorú nafotil Kristián Šodor, dostala Cenu poroty. Fotky pochádzali zo 180-kilometrového rodinného putovania medzi horskými centrami Chamonix a Zermattom.

Hlavnú cenu získal Róbert Gálfy. Spomienky z hôr bola naozaj zaujímavá, humorná a pre diváka lákavá prezentácia životného príbehu skialpinistu, horolezca a extrémneho lyžiara. Róbert Gálfy porozprával nielen o podmienkach z jeho začiatkov, zážitkoch s otcom, ale potvrdil aj to, že chlapci zo Slovenska vedia držať krok s módou, aj keď majú oblečené ružové tigrované legíny.

Za všetko hovorí vyjadrenie jedného návštevníka na otázku, čo sa mu najviac páčilo na tohtoročnom festivale: „Občas mám pri odchode z festivalu strach, že čo mi po všetkých týchto odprezentovaných zážitkoch napadne. Pre mňa je veľkým vzorom Pavol Barabáš, ktorý ma oslovil už v roku 2014, keď tu bol osobne. Svojím filmom nesklamal ani tento rok a jeho Tieň jaguára som si veľmi užil. Neviem odpovedať na otázku konkrétne, mne sa jednoducho festival páči celý. Klaniam sa taktiež pred Jánom Psotkom a Vladimírom Launerom.

A ako povedal na konci: „Hory si treba zažiť, aj tie filmové, aj nitrianske.“

Po Cene diváka a Cene poroty v kategórii fotografia nám zostala ešte jedna cena a oznámenie jej držiteľa. Udeľujeme ju…

Uverejnil používateľ Festival Vysoké hory Nitra Utorok 19. novembra 2019

O Vysokých horách v Nitre sa dá každý rok písať mnoho viet a medzi nimi čitatelia nenájdu jednu negatívnu. Viac o programe a jednotlivých filmoch si môžete prečítať aj na ich facebookovom profile alebo priamo na ich oficiálnej stránke.

Titulná fotografia: hosť Ján Dungel (osobný archív JD)

Zdieľajte článok

Komentáre: