Historický moment na Oscaroch: Soška za najlepší film putuje do zahraničia

Na 92. ročníku odovzdávania Oscarov sa prepísala história. V dejinách udeľovania ocenení sa nikdy nestalo, že by zvíťazil iný ako po anglicky nakrútený film.

Juhokórejsky film Parazit na tohtoročných Oscaroch zvíťazil hneď v štyroch kategóriách – najlepší film, réžia a pôvodný scenár. Zároveň si prestížnu sošku odniesol aj ako najlepší medzinárodný film.

Parazit režiséra Bong Joon Hoa v sebe spája prvky drámy, komédie a trileru. Nejde o príbeh, s ktorým by sme sa mohli napríklad na Slovensku stotožniť. Je typický práve pre Južnú Kóreu. Obyvatelia hlavného mesta tejto krajiny sa nerozlišujú na základe platu, vzdelania alebo farby pleti. Rozhodujúci je ich pach. Jednoducho povedané – chudobní smrdia, bohatí voňajú.

Porazil aj Jokera

Je tento pre iné národy možno až absurdný príbeh dôvodom, prečo film porazil toľko avizovaného Jokera alebo ďalšie filmy s pôvodným anglickým znením? Za Jokera si napokon ocenenie odniesol herec v hlavnej úlohe – Joaquin Phoenix. Film získal ešte prvenstvo za pôvodnú filmovú hudbu.

Film Parazit vypovedá o absurdnosti delenia sociálnych vrstiev v Južnej Kórey. (Foto: Cine-max.sk)

Udelením prvého miesta cudzojazyčnému filmu môže Akadémia riskovať, že obľúbenosť Oscarov klesne. Američania sú stále leniví chodiť na filmy v inom jazyku než v angličtine. Kritici tento krok riskovali, ich povinnosťou je však oceniť ten najlepší film.

Nie je to však len film, ktorý pretvorí históriu, ale pravdepodobne aj samotný režisér. Ho má už teraz na konte niekoľko úspešných projektov a Oscar jeho talent len potvrdzuje.

Prečítajte si aj: Herec Martin Šalacha: Trhlinu sme točili v opustenej väznici, mal som iba košeľu a vonku bola nula

Medzinárodné filmy sú čoraz úspešnejšie

Napriek tomu, že na minuloročných Oscaroch sa najlepším režisérom a kameramanom stal Mexičan Alfonso Cuarón, jeho film Roma získal len cenu za najlepší cudzojazyčný film.

To, že výhra poputovala do rúk režiséra cudzojazyčného filmu, bol obrovský úspech. Rok predtým si zasa najlepší cudzojazyčný film Fantastická žena odniesol aj ocenenie za pôvodnú pieseň.

Americké publikum je stále „lenivé” pozrieť si film v cudzom jazyku. (Foto: cine-max.sk)

Nie sú to však len Ceny Akadémie, ktoré zahraničné filmy získavajú. Darí sa im najmä na filmových festivaloch v rôznych krajinách sveta. Úspešnosti na zahraničných festivaloch sa nevyhýbajú ani slovenské filmy. Posledného a jediného Oscara za najlepší film však získalo Slovensko ešte v roku 1966 za Obchod na korze.

O ich úspešnosti rozhodujú najmä silné príbehy. V prípade Parazita to bolo zároveň prekvapenie až pobúrenie. Roma sa odlišovala svojou čiernobielou farbou. Víťaz z roku 2016 Saulov syn, ale aj film Ida, ktorý získal sošku v 2015, šokovali divákov po celom svete. Jeden ukazoval hrôzy nacistického vyhladzovacieho tábora, druhý krutosti komunistického režimu.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: