BerTo! – obchod, v ktorom nakúpite zadarmo

Zbaviť sa nepotrebných vecí, pomôcť druhým ľuďom a zároveň chrániť životné prostredie. To sú tri hlavné myšlienky, pre ktoré vznikol projekt „BerTo!“.

Swap oblečenia (výmena, pozn. red.) je obľúbený spôsob, ktorý pomáha znižovať množstvo odpadu. Ľudia si tu môžu medzi sebou meniť veci, ktoré sú použiteľné, no už ich nepotrebujú.

Jednou z prvých swap prevádzok je BerTo!, ktorá vznikla pred pár týždňami v Prievidzi.

„Hlavným cieľom bolo zmierniť množstvo odpadu, ktoré naše mesto produkuje,“ približuje myšlienku jedna zo zakladateliek projektu BerTo! Natália Svítková.

Do predajne má možnosť ktokoľvek priniesť nepotrebné šatstvo, obuv, hračky, potreby do domácnosti, či knihy a časopisy v zachovalom a čistom stave. Jedinou podmienkou je, aby darca vopred oznámil, že plánuje veci do prevádzky doniesť, takto je možné regulovať množstvo tovaru a predmety sa zbytočne nehromadia.

Následne si môže každý návštevník bezplatne z prevádzky odniesť čokoľvek, pre čo nájde využitie.

Prečítajte si aj: Analytik globálnych trendov a rizík: Čaká vás apokalyptická doba otrasov

Priniesť starú vec a zadarmo odniesť niečo nové, to je hlavný cieľ swap prevádzok.

Miestnosť, v ktorej sa BerTo! nachádza, poskytlo vedenie mesta za symbolickú cenu. Priestor je rozdelený na viacero častí. V prvej sa nachádza prevažne oblečenie a obuv, v ďalšej návštevníci nájdu látky či domáce potreby.  

Swap predajňa je obyvateľom momentálne k dispozícii trikrát týždenne a je v správe dobrovoľníkov.

„Verím, že prevádzka zabezpečí čistejšie mesto a zároveň pomôže niektorým ľuďom,“ opisuje svoje nadšenie z projektu Katarína Macháčková, primátorka mesta.

Nápad si zatiaľ získal množstvo pozitívnych ohlasov a o návštevníkov prevádzky nie je núdza. Veľa vecí sa do priestorov swap predajne ani nedostane, pretože sú vopred rezervované. 

Predmety väčších rozmerov sa z kapacitných dôvodov do miestnosti nezmestia a tak zakladateľky vytvorili online inzerciu, pomocou ktorej si záujemcovia môžu veci priamo medzi sebou vymieňať. 

„V dnešnej dobe ľudia nakupujú zbytočnosti a potom sa veľa vecí vyhadzuje. Vďaka tomuto nápadu si aspoň nájdu využitie u niekoho iného a neskončia v koši,“ oceňuje ideu swap predajne jedna z obyvateliek mesta.

V BerTo! sa dajú nájsť hodnotné a častokrát aj nové veci, ktoré hľadajú využitie u ďalších majiteľov.

Organizátorkám tohto projektu záleží na životnom prostredí a veria, že jeho úspech pomôže zregulovať množstvo dopytu po tovaroch a tak zlepšiť situáciu s odpadom v meste. Zároveň môže byť BerTo! inšpiráciou pre ostatné mestá, ktoré zatiaľ podobnú prevádzku nemajú. 

Fotografie: Aneta Černáková

Zdieľajte článok

Komentáre: