Spisovateľka Lucia Sasková: Život je obrovskou inšpiráciou pre každého

Jedna z aktuálne najúspešnejších slovenských spisovateliek Lucia Sasková hľadá inšpiráciu pri písaní v skutočnom živote. Okrem toho, že píše knihy, venuje sa aj inej oblasti a je patrónkou útulku. Čo chystá najbližšie sa dozviete v rozhovore pre Občas nečas.

Nie ste len spisovateľka, ale venujete sa aj inej práci. Nie je ťažké skĺbiť vaše povolanie s písaním kníh?

Úprimne, niekedy áno. Najmä teraz, na jeseň, keď štartuje Knižný kompas, ktorého súčasťou je aj moja nová kniha, je občas skutočne zložité skĺbiť povinnosti v práci s povinnosťami autorky. Našťastie mám fajn nadriadených a moje „knižné dovolenky“ mi tolerujú. Horšie to je to s písaním, pretože mám na to vyhradených len pár hodín denne podvečer a keď to nejde, tak to nejde a musím to dohnať cez víkend. No fungujem takto už naozaj dlhú dobu, takže som na tento režim zvyknutá.

Ako ste sa dostali k písaniu kníh?

Posadila som sa za počítač a začala písať. Nemala som nijakú prípravu, manuál alebo príručku. Šlo to zo mňa samé. Písanie ma vždy oslobodzovalo a unášalo preč z reálneho sveta, len som si teda nebola istá, či do neho dokážem stiahnuť aj iných čitateľov. A podarilo sa.

Prečítajte si aj: Spevák a’cappella: Chcem dúfať, že ľudia budú po tomto všetkom na koncerty chodiť radšej

Vo vašich knihách sa nebojíte otvoriť ani témy, o ktorých sa bežne ľudia boja diskutovať. Kde hľadáte inšpiráciu pri písaní?

V živote. Život je jednou obrovskou inšpiráciou pre každého. Je už na každom z nás ako s ňou budeme nakladať.

Medzi vaše najznámejšie publikácie patrí séria Zlatokopka, ďalším úspešným titulom je Prostitútka. Prečo ste sa rozhodli pri písaní venovať práve týmto témam?

A prečo nie? Sú to aktuálne témy, ktoré tu vždy boli, sú aj budú. A často sa o nich nehovorí a ja som nikdy nechápala, prečo. Zlatokopectvo sa stalo životným štýlom a keď sa nad tým zamyslíme, je to len luxusná forma prostitúcie, ktorá sa obhajuje vzťahom. Ženy sú spokojné, že našli svojho sponzora, muži, že sa môžu pochváliť, že si svoj „doplnok“ môžu dovoliť. A je to v poriadku, pretože to celé tak nejako funguje a obaja sa vyhnú pohlavným chorobám a iným rizikám.

Spisovateľka Lucia Sasková hľadá inšpiráciu v skutočnom živote. (Foto: súkromný archív spisovateľky)

Prostitútka vznikla tak nejako ruka v ruke s témou zlatokopiek, keďže cestou z práce míňam tieto pracovníčky a nie raz som sa zamyslela, ako v tejto brandži môže žena fungovať. Kontaktovala som skutočnú prostitútku a mohla som použiť len asi polovicu materiálu, ktorý mi poskytla. Pretože to, čo zažívajú, si nevie nikto z nás ani náhodou predstaviť a realitu by si ľudia zamieňali s mojou fantáziou. Na skutočnosť bola však aj moja predstavivosť krátka.

Väčšina vašich kníh je označená ako bestseller. Myslíte si, že je to aj z toho dôvodu, že majú Slováci záujem o kontroverzné témy?

Keď sa na to pozriem ako čitateľ, tiež si rada prečítam niečo, čo tu ešte nebolo. To je však v dnešnej dobe ťažké, pretože na trhu je nekonečné množstvo príbehov a niekedy je ťažké si z nich vybrať niečo iné a originálne.

Snažím sa písať tak, ako rada čítam, a moje knihy nie vždy sadnú všetkým. Pretože tak to s knihami jednoducho je. Každá jedna si ale nájde svojich čitateľov a ja som veľmi vďačná za to, že moje príbehy si ich našli tak veľa.

Ktorá vaša kniha je pre vás najobľúbenejšia, respektíve vám robilo najväčšiu radosť o nej písať?

Keďže témy v mojich knihách nie sú práve jednoduché, tak je ťažké nazvať to radosťou. Príbehy sú skôr výpoveďami, sondami do duše hlavných hrdiniek a ich osudov. Ani jeden príbeh však nepíšem nasilu a práca na nich mi robí radosť. Písanie ma skutočne napĺňa, pretože je často aj mojou výpoveďou.

Prečítajte si aj: Bloger Jakub Goda: Nie je cenzúrou, ak niekto odmietne predávať antisemitský časopis

V knihách Nebezpečná a Rozpoltená ste čitateľom poskytli pohľad do vnútra ľudskej psychiky. Získavali ste pri písaní skúsenosti aj od odborníkov z tejto oblasti?

Samozrejme, ľudská psychika a psychológia je veľmi tenký ľad a bez profesionálnych názorov a poznatkov sa na ňom prechádzať nemôžeme. Vlastne môžeme, ale nedovolila by som si ponúkať čitateľom niečo, čo je tak háklivé. Pretože knihy môže čítať aj niekto, kto má rovnaký alebo podobný psychický problém, a nesprávna interpretácia ho môže naviesť niekam, kam by vôbec nemal ísť.

Je nejaká téma, ktorú by ste chceli vo vašej tvorbe ešte otvoriť?

Tých tém je neskutočne veľa a ja ich pomaly míňam na rukopisy. Ťažko ich menovať, určite sa vrátim ešte k ľudskej psychike, ale lákajú ma aj kriminálne a hororové zápletky. V poviedke, ktorá vyjde v charitatívnej zbierke Štastné náhody, som sa zamerala na lásku ku zvieratám, ktorá mi je veľmi blízka a pravdepodobne aj týmto smerom sa budem v budúcnosti uberať. Len teda neviem, v akom poradí sa k tomu všetkému dostanem.

Prečítajte si aj: Karl Ove Knausgård: Pohľad do duše nórskeho Prousta

Máte viac čitateliek či čitateľov?

Určite čitateliek. Predsa len, knihy ktoré píšem sú o ženách a zo ženského pohľadu. O to viac si ale vážim mužský pohľad, pretože niekoľko skalných mužských čitateľov moje knihy číta a je zaujímavé vypočuť si názor z druhého brehu.

Ako dlho vám trvá napísať knihu?

Napísať približne pol roka. Keď sa bavíme o hrubom rukopise, ktorý potrebuje ešte veľa úprav, opráv a zásahov. Po nich odchádza rukopis vydavateľstvu, kde si ho prečítajú niekoľkí ľudia, opäť sa robia opravy, zalamuje sa text, vyberá obálka a do toho roka od poslednej knihy vychádza ďalšia.

Kniha Odsúdená je pohľadom do vnútra psychiky človeka, ktorý čelí ťažkému životnému osudu. (Foto: súkromný archív spisovateľky)

Okrem písania máte vzťah aj k zvieratám. Ste patrónkou šaľského útulku Zatúlané psíky. Ako ste sa k tejto funkcii dostali?

Do útulku Zatúlané psíky som občas chodievala ako dobrovoľník. Organizovala aukcie na pomoc chodu útulku a sebecky tam chodievala vypnúť, pretože psy z útulku boli, sú aj budú pre mňa vždy neskutočná psychohygiena a čas strávený s nimi ma vždy nabije pozitívnou energiou. Majiteľka útulku mi raz preukázala tú česť a spýtala sa, či by som mohla byť ich patrónkou, čo si veľmi vážim a jediné, čo ma mrzí je, že na svoj post nemám takmer vôbec čas.

Žijete v Nitre, no pochádzate zo Žiliny. Ktoré mesto je vášmu srdcu bližšie?

Mám rada obe mestá rovnako a obe sú mi v niečom blízke. V Žiline je to rodina, ktorú tam máme, obľúbené miesta. V Nitre žijem od detstva, takže je mojím domovom s priateľmi, ktorých beriem ako ďalšiu rodinu.

Pracujete aktuálne na nejakej novej knihe?

Keďže čas beží a nepísanou dohodou s vydavateľstvom je odovzdávanie rukopisu začiatkom nového roka, tak aktuálne už s ďalším príbehom pomaličky finišujem. Opäť sa ponáram do psychologickej témy a verím, že diagnózy ľudskej duše ešte v mojich príbehoch ľudí neomrzeli.

Lucia Sasková je úspešná slovenská spisovateľka. Pôvodom Žilinčanka žije aktuálne v Nitre. Za sebou má množstvo titulov s označením bestseller. Jej príbehy sú priame a nebojí sa otvárať témy, o ktorých sa nehovorí. Medzi jej najúspešnejšie tituly patrí Zlatokopka či Prostitútka.

Titulná fotografia: súkromný archív Lucie Saskovej

Zdieľajte článok

Komentáre: