Koronavírus očami cestovateľov: Karanténa, zrušené plány a dovolenka na Slovensku

Neexistuje azda oblasť, ktorú by súčasná pandémia aspoň čiastočne neovplyvnila. To platí aj pre cestovateľskú sféru, ktorá je v roku 2020 v celkom odlišnej situácii, než na akú sme boli za posledné obdobie zvyknutí.

Nepriaznivá situácia súvisiaca s pandémiou nového koronavírusu prekazila mnohým ľuďom cestovateľské plány. Dokazuje to i výskum spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia ešte z júna 2020. Spoločnosť zverejnila výsledky výskumu, ktorý sa zaoberal vplyvom koronavírusu na dovolenkové a cestovateľské plány Slovákov.

Pandémia ovplyvnila plány až 51 percentám cestovateľov. Zdroj: Nielsen Admosphere

Na otázku, či situácia s pandémiou ovplyvnila ich cestovateľské plány na tento rok, odpovedalo kladne 51 percent opýtaných z celkového počtu 508 respondentov. Naopak, iba 22 percentám respondentov táto situácia  plány nijako výrazne neovplyvnila.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že 37 percent dopytovaných plánovalo stráviť dovolenku len na území Slovenska, do zahraničia sa chystalo 20 percent opýtaných a 26 percent radšej neplánovalo cestovať vôbec.

Koronavírus podporil turizmus na Slovensku. Zdroj: Nielsen Admosphere

Nevyspytateľnosť situácie a zrušené lety

Pandémia koronavírusu v mnohých smeroch skomplikovala naše životy a aj ďalšie plány do budúcnosti sú teda celkom neisté. Nevieme, ako sa veci vyvinú o týždeň, o mesiac či o rok. Preto táto situácia rozhodne nepridala na nálade ani vášnivým cestovateľom.

Veronika, študentka medzinárodných vzťahov, precestovala vyše trinásť krajín. Tento rok chcela ich počet navýšiť o New York. „New York bol jeden z mojich snov už odmala. Dlho som to plánovala a tešila som sa, že to tento rok konečne vyjde,“ spomína študentka Veronika. „Odlietať sme mali koncom augusta na tri týždne. Avšak, nikto ani nepredpokladal, že sa situácia takto zmení,“ dodala.

Prečítajte si aj: Študent Marek Štosel: Chcel by som, aby sa ľudia na cestovný ruch pozerali inak

Stav pandémie sa na Slovensku počas prvej vlny postupom času síce zlepšoval, ale v iných krajinách, najmä v USA, to také dobré nebolo. Výraznú rolu zohrávala práve nestálosť a nevyspytateľnosť vývoja pandemickej situácie a opatrení, ktoré jednotlivé štáty zavádzali. „To, čo platí v jeden deň, už na ten druhý nemusí. Napriek istým uvoľneniam sme nechceli ohroziť okolie, rodinu, a tak sme sa rozhodli výlet zrušiť. S vybavovaním ohľadom leteniek sme problém, našťastie, nemali,“ vysvetľuje.

Veronika nakoniec strávila dovolenku na Slovensku.

Pandemická situácia je v Spojených štátoch stále nepriaznivá. Zdroj: unsplash.com

Rovnako aj študentka a cestovateľka Mária mala svoj program na letné mesiace už dávno premyslený. Vlani strávila mesiac ako dobrovoľníčka v detskom domove v Afrike a aj tento rok plánovala cestu do Rumunska s podobným zámerom. „Po návrate som si ešte chcela zarobiť v Rakúsku, avšak situácia mi povedala „nie“,“ hovorí študentka vysokej školy Mária. Zrušiť napokon musela aj júlový výlet do Českej republiky, keďže sa v tom čase situácia rapídne zhoršovala aj tam.

Napriek pandémii svoj voľný čas využívala naplno a zodpovedne.  Leto trávila pracovne, ale aj s rodinou a priateľmi na turistike, rôznymi spontánnymi výletmi po Slovensku a takisto s medzinárodnou študentskou organizáciou AIESEC.

Prečítajte si aj: Analytik globálnych trendov a rizík: Čaká vás apokalyptická doba otrasov

„Cestovanie“ počas karantény

Dni strávené v karanténe u ľudí prebudili kreativitu. Práve spomínaná organizácia AIESEC vymyslela projekt s názvom „Cestuj z gauča“ zameraný na spoznávanie zahraničných krajín. Prebiehal formou prezentácií od ľudí žijúcich v konkrétnych krajinách.

 „Počas karantény to bolo skvelé vyplnenie času,“ spomína Mária, ktorá sa online udalostí pravidelne zúčastňovala. „Sledovala som Brazíliu, Švajčiarsko, Japonsko, Vietnam, Litvu a tiež Fínsko.

Do prezentácií ste sa mohli aktívne zapájať a klásť akékoľvek otázky, čo študentka Mária veľmi vítala. „Nehovorili nám bežné informácie, skôr také autentické, ktoré sa človek nedočíta niekde na internete, a to sa mi veľmi páčilo,“ dodala.

Titulná fotografia: unsplash

Zdieľajte článok

Komentáre: