Študent Marek Štosel: Chcel by som, aby sa ľudia na cestovný ruch pozerali inak

Na každej univerzite sa nájdu ľudia, ktorí akýmsi spôsobom vytŕčajú z davu. Tí, ktorí sa angažujú nielen v škole, ale aj mimo nej. Medzi takých, ktorí sa venujú svojmu študijnému odboru telom i dušou, patrí aj Marek Štosel.

Marek študuje na Univerzite Konštantína Filozofa odbor riadenia cestovného ruchu a kultúry a momentálne píše diplomovú prácu. Popri tom robí sprievodcu v turistickom informačnom centre v Nitre. Založil tiež instagramový profil „Nitra očáma Nitrančana“, na ktorom má viac ako 3 500 sledovateľov.

Marek pochádza z Nitry. Cestovnému ruchu sa začal venovať už na strednej škole. „Keď som bol mladší, chcel som sa stať kuchárom. Varenie ma bavilo. No potom som sa rozhodol, že by som sa chcel zamerať viac hĺbkovo nielen na gastronómiu, ale aj do ostatných služieb, ktoré sú s cestovným ruchom spojené, hovorí. Dodáva, že voľba Strednej odbornej školy gastronómie a cestovného ruchu nebola veľkým prekvapením.

Stredoškolská súťaž zrodila nápad

Na strednej škole sa zúčastnil súťaže, ktorá bola prvým impulzom jeho instagramu „Nitra očáma Nitrančana“. Témou súťaže Mladý tvorca 2015 bola top turistická destinácia regiónu. Súťaž prebiehala formou sprevádzania. Marek sa rozhodol pre horné mesto Nitry.

„Museli sme vymyslieť niečo úplne nové a originálne. Žiadne kopírovanie. Tak sme urobili tento projekt. Najprv to bola „Nitra očami Nitrančana“, neskôr som to zmenil na očáma, nech to má taký ten nitriansky akcent,“ opisuje Marek. Postupne si založil instagramový profil a aj konto na Facebooku, aby organizátori videli, že to myslí vážne. „Vybrali sme Instagram aj preto, lebo vtedy nebol až taký populárny. Chceli sme sa tam uchytiť, čo sa neskôr aj podarilo,“ vysvetľuje.

Prečítajte si tiež: Spevák a’cappella: Chcem dúfať, že ľudia budú po tomto všetkom na koncerty chodiť radšej

Po skončení strednej školy sa rozhodol pokračovať v odbore. Vysokú si vyberal na základe prítomnosti matematiky. Bola to preňho výhra, keď zistil, že môže študovať cestovný ruch aj bez nej. Ako hovorí, každá fakulta na Slovensku zameraná na cestovný ruch ju vyžaduje. Preto zvolil UKF, na ktorej sú síce predmety ako marketing a ekonómia, ale nie vyslovene matematika.

Z Instagramu si neskôr spravil platformu pre blogové príspevky. V nich sa doteraz zaoberá históriou mesta, recenziami a aj záhadami z okolia. „Chcel som sa venovať širšiemu okruhu tém, ukázať Nitru z viacerých uhlov. Preto som sa rozhodol pre všehochuť, v ktorej sa venujem gastronómii, hotelierstvu a aj turistickému sprevádzaniu,“ hovorí Marek.

Marekov profil v názve využíva typický nitriansky prízvuk. Foto: screenshot z instagramového profilu Nitra očáma Nitrančana

História so štipkou fantázie

Ako sprievodca v turistickom informačnom centre sprevádza ľudí, no jeho rozprávanie nie je rovnaké ako pri ostatných sprievodcoch. Prehliadky s ním sú obohatené o mysteriózne či temné legendy a príbehy z Nitry i okolia. Snaží sa dostať človeka do tajomnej atmosféry dávnej minulosti. Pridáva i rôzne zaujímavosti, o ktorých turisti možno nikdy nepočuli, ale zaručene si ich zapamätajú.

Inšpiráciu na prezentovanie histórie týmto netradičným spôsobom dostal od svojej známej, Márie Dankovej, ktorá je tiež sprievodkyňa. Ona mu kedysi porozprávala jeden zaujímavý príbeh založený na skutočných udalostiach. „Príbeh ma zaujal. A keď som zistil, že sa takýmto smerom nikto z turistického informačného centra nezaoberá, rozhodol som sa, že ja sa budem. Bolo to niečo nové, niečo, čo nebolo vôbec pokryté, prezrádza Marek, ktorého kolegovia sa takejto téme venovať nechceli. Považovali ju za bezpredmetnú, keďže nikde neboli dostatočné dôkazy a presné záznamy.

Mareka to však neodradilo a rozhodol sa zbierať výpovede ľudí, ktorí si tieto legendy a príbehy pamätali. Počas niektorých sprevádzaní sa aj turisti zapojili a jeho zbierku obohatili ďalšími novými výpoveďami.

Marek svoje príbehy obohacuje rôznymi legendami. Foto: osobný archív Mareka Štosela

Vzácne pramene

Zaujímavé a fascinujúce je preňho to, že práve na takýchto príbehoch sa vyvíjala história a kultúra napríklad aj Nitry. „Situácie, ktoré sa odohrali, nám ukazujú život a spôsob, akým ho ľudia v priebehu vekov vnímali, rozpráva ďalej s tým, že časť spoločnosti históriu pozná z komplexného hľadiska, ale tieto príbehy v sebe ukrývajú samotnú podstatu ľudí z konkrétneho obdobia.

Na svoje rozprávanie sa stretol už s rôznymi reakciami. Niektorí boli fascinovaní, iní znechutení. Najmä preto, lebo, ako priznal, servítku si pred ústa nedáva. Tvrdí, že vďaka tomu si ľudia jeho príbehy zapamätajú.

Téme legiend sa venuje aj vo svojej diplomovej práci. Vďaka tomu, že zozbieral už okolo štyridsať príbehov, má dostatok zdrojov, aby pokryl aj svoj výskum. Sú to podľa neho vzácne pramene, ktoré treba spísať, analyzovať a vyvodiť z nich nejaký záver. „História sa dá spracovať na mnoho spôsobov a ľudí to baví, učia sa,“ hovorí. V pláne má tiež napísať knihu. Publikáciu by chcel poňať z odbornej stránky a skúmať aj myslenie ľudí v minulosti.

Prečítajte si tiež: Slováci vytvárajú dobré hry, ale naše médiá o nich nepíšu, hovorí šéf herného webu

Nie je to len o kvalite jedla

Marek by sa aj v budúcnosti rád venoval tomu, čomu doteraz. Ak by nepokračoval v štúdiu, tak by si chcel otvoriť svoj vlastný malý podnik. Chcel by tiež ľudí namotivovať, aby sa začali na cestovný ruch, kultúru aj gastronómiu pozerať inak. „Prial by som si docieliť takú úroveň kvality, aby sa ľudia na miesta vracali. Tým, že píšem do blogu hlavne o gastronomických prevádzkach a poskytovaných službách, zverejnením ich nedostatkov trochu upozorňujem na to, aby sa o tom hovorilo.“

Svojimi recenziami chce poukázať na chyby, ktorých sa dopúšťa mnoho podnikov. Pokiaľ sú štandardy splnené, zanechá za sebou pozitívnu odozvu. Tvrdí, že je objektívny a nehľadí na typ podniku. Nevšíma si len kvalitu jedla, ale aj správanie personálu, spôsoby prezentácie a mnoho ďalších aspektov. „Týmito malými činmi sa snažím poukázať na problémy. Vidím, že je s tým potrebné niečo robiť. A o to sa aj snažím,“ dopĺňa s tým, že objektivitu a komplexnosť svojich hodnotení zakladá na širokej škále, ktorú sleduje.

Titulná fotografia: osobných archív Mareka Štosela

Autorka: Andrea Zlochová

Zdieľajte článok

Komentáre: