Správy, história či šport. Aj slovenské podcasty majú čo ponúknuť

Môžete si pri nich oddýchnuť alebo sa niečo nové naučiť. Hoci sa na Slovensku rozbehli len pred pár rokmi, na trhu si už našli svoje pevné miesto. Reč je o podcastoch, ktoré so sebou prinášajú širokú škálu tém. Vypočuť si ich môžete takmer kedykoľvek a kdekoľvek prostredníctvom svojich smartfónov či tabletov. Ktorý z nich si vyberiete?

Zvukové nahrávky vysielané v niekoľkých epizódach ako pravidelná relácia. Takto by sme mohli charakterizovať podcasty, ktoré sa do povedomia dostávajú stále viac.

Slovo podcast má síce zahraničný pôvod, no v súčasnosti má vybudované slušné zázemie aj na Slovensku. Náš podcastový trh sa venuje napríklad spravodajstvu, kultúre, vzdelávaniu, športu, ale aj zábavným témam. Na svoje si príde naozaj takmer každý.

SME Dobré ráno

V poradí už tretí rok vychádza každé ráno počas pracovných dní nový diel podcastu denníka SME Dobré ráno. Ide o vôbec prvý spravodajský podcast na Slovensku.

Moderátori ako Zuzana Kovačič Hanzelová, Tomáš Prokopčák, Nikola Bajánová a ďalší v ňom približujú aktuálne spoločensko-politické témy. Prinášajú zaujímavé rozhovory s komentátormi, reportérmi alebo inými hosťami denníka SME.

NAHLAS

Internetový portál Aktuality.sk ponúka okrem podcastov Ráno Nahlas a NA ROVINU ďalší zo svojej tvorby. Podcast NAHLAS vychádza každý podvečer od pondelka do piatka. Prináša aktuálne informácie z domácej i zahraničnej politiky. Zrozumiteľným štýlom vysvetľuje a rozoberá kauzy či odhalenia investigatívneho tímu.

Podcasty sú ideálne na zmysluplné vyplnenie dlhšej chvíle. Zdroj: unsplash

Pravidelná dávka

Trojica Jakub Betinský, Andrej Zeman a Miroslav Gašpárek prinášajú v pravidelných dávkach otázky a odpovede z oblasti filozofie, religionistiky či technológie. Ako sami uvádzajú, napriek rôznorodým tematickým okruhom hľadajú spoločne odpovede na rovnaké otázky: „Čo je to svet a ako v ňom viesť dobrý život?“

Ide teda o interdisciplinárny vzdelávací podcast, ktorý ponúka podnety na zamyslenie. Na svoje si tak prídu najmä študenti. Rovnako však osloví aj ľudí, ktorí si chcú rozšíriť všeobecný prehľad.

Dejepis Inak

Chceli by ste vedieť, ako vznikali názvy dní, ktoré profesie boli v minulosti najhoršie či aká je história čokolády? Dejepis Inak je podcastová verzia populárneho YouTube kanálu Sandry Svitekovej.  V epizódach rozoberá a približuje významné historické udalosti spôsobom, ktorý rozhodne zaujme aj vás.

Prečítajte si aj: Slováci vytvárajú dobré hry, ale naše médiá o nich nepíšu, hovorí šéf herného webu

Knižný kompas

Podcast o knihách a čítaní poteší nejedného milovníka kníh. Knižný kompas prezentuje novinky z oblasti literatúry, prináša zaujímavé rozhovory s osobnosťami, akými sú napríklad Jozef Banáš, Jozef Karika či Andrea Coddington.

Ponúka úryvky z kníh načítané hercami a pravidelne tiež uskutočňuje rôzne súťaže, do ktorých sa môžete zapojiť. Za tvorbou tohto podcastu stojí známe slovenské vydavateľstvo IKAR.

Na rovinu o podnikaní

Tento podcast je nápomocný pre všetkých, ktorí chcú rozbehnúť vlastné podnikanie či sa lepšie orientovať v danej oblasti. Na rovinu o podnikaní vám prináša množstvo praktických rád priamo od skúsených podnikateľov.

Dozviete sa dôležité informácie o investíciách, poistení, hypotékach alebo o nevýhodných úveroch. Pozornosť tiež venujú rozvoju obchodu, marketingu a rovnováhe v pracovnom živote. Samozrejme, nevyhýbajú sa ani aktuálnym témam súvisiacim s pandémiou koronavírusu.

Väčšina veľkých spravodajských portálov má v súčasnosti svoj podcast. Zdroj: unsplash

SABO SEBOU

Pomerne nový podcast známeho moderátora Michala Saba reaguje na aktuálne spoločenské dianie. Snaží sa ľudí inšpirovať k uvedomelejšiemu a zodpovednejšiemu spôsobu života. Rozoberá viaceré témy z oblasti ekológie, módy, politiky či v neposlednom rade aj otázky duševného zdravia.

Boris a Brambor

Boris a Brambor je spoločný podcast známych hokejových osobností Mariána Gáboríka a Borisa Valábika. Pravidelne si môžete vypočuť rozhovory s významnými slovenskými hosťami, v ktorých približujú aj rôzne zákulisné informácie. Vtipne a s ľahkosťou reagujú na udalosti zo sveta hokeja, športu, ale aj života ako takého.

Titulná fotografia: unsplash

Zdieľajte článok

Komentáre: