Od Bratislavy po Banskú Štiavnicu: Ako sa darí antikvariátom počas pandémie?

V súvislosti s protipandemickými obmedzeniami dostávajú v médiách veľký priestor divadlá či reštaurácie. Ako však postihli tieto reštrikcie antikvariáty? Zaznamenali v posledných mesiacoch zvýšený záujem o knihy? A ako im kompenzoval štát ušlý zisk? Na tieto otázky odpovedali dva slovenské antikvariáty – Antikvariátik.sk a Antikvariát Steiner

Na jar tohoto roku si nikto z nás nevedel predstaviť, že naše obľúbené obchody a podniky sa zo dňa na deň zatvoria. A stalo sa. Medzi zasiahnutý sektor patria aj antikvariáty. Oproti veľkým kníhkupectvám v obchodných centrách majú antikvariáty komornejšiu atmosféru. Okrem klasických kníh ponúkajú mapy, grafiky a najstaršie kvalitné knihy, ktoré sa často pohybujú v rozhraní tisícok eur.

V srdci Banskej Štiavnice

Banská Štiavnica nie je len domovom slovenského spisovateľa Juraja Červenáka, ale aj Antikvariátiku.sk. Na Námestí svätej Trojice, v budove mineralogického múzea, nájdete útulný antikvariát. Prvotne fungoval ako e-shop a až neskôr otvorili kamenný obchod. Antikvariátik.sk je jediný antikvariát na Slovensku, ktorý patrí do prestížneho medzinárodného združenia antikvariátov ILAB (International League Of Antiquarian Booksellers), pretože spĺňa odborné a etické kritériá.

Prečítajte si aj: Spevák a’cappella: Chcem dúfať, že ľudia budú po tomto všetkom na koncerty chodiť radšej

Na jar museli aj oni zatvoriť svoju prevádzku. Samozrejme, toto obdobie sme ako firma pocítili aj my. Obmedzenia sa nás dotkli rovnako ako každého iného. V prvej vlne nás podržali naši zákazníci,“ povedal Tomáš Lazar z Antikvariátiku.sk

Zákazníci si podľa Lazara objednávali knihy cez internet. „Dávali nám takto najavo, že im záleží, aby kníhkupectvá a antikvariáty prežili toto náročné obdobie.

Mačka v rúšku

Antikvariátik.sk sa odmenil zákazníkom akciou „Mačka v rúšku“. Ľudia si mohli v otvorených vitrínkach pred predajňou vybrať zabalenú knihu s vtipným popisom bez toho, aby vedeli, aká knižka sa v obálke nachádza.

Už od začiatku pandémie sa hovorilo, ako kríza zasiahne kultúrny sektor. „Štát nám poskytol určitú kompenzáciu v prvej vlne pri poklese tržieb aj za zatvorenú prevádzku,“ dodal Lazar.

Antikvariát v Banskej Štiavnici ponúkol zákazníkom tematickú akciu. Zdroj: Antikvariátik.sk

Ukázalo sa, že Antikvariátik.sk zachránila letná sezóna. „Banská Štiavnica sa stala toto leto vychytenou destináciou. Veľa ľudí, ktorí prišli na dovolenku k nám, neobišli ani predajňu Antikvariátika,“ vraví Lazar.Sídlime v historickej budove Berggerichtu, kde sa okrem nás nachádza aj mineralogická expozícia múzea, čo je veľmi príťažlivé aj pre skupiny a zájazdy,“ dodáva.

Podľa Lazara by bola škoda, keby sa predajňa antikvariátu presunula úplne do online predaja. „Tento priestor sám osebe je veľmi magický.“

Prečítajte si aj: Sezóna reštartu v DAB bude o láske, tolerancii i ochrane prírody

Antikvariát s bohatou históriou

Na Ventúrskej ulici v Bratislave sa v roku 1847 začal písať príbeh antikvariátu Steiner. Chudobná židovská vdova Josephine Bendinerová začala predávať dovezené knihy z Viedne. Za sklenenou vitrínou sa okrem tisícok predaných kníh skrýva aj smutný príbeh arizácie spisovateľom Ľudom Ondrejom. Antikvariát Steiner patrí v Bratislave medzi miesta, kam sa oplatí prísť.

Bratislavský antikvariát si prešiel aj arizáciou. Zdroj: Tibor Takats

Rovnako ako Antikvariátik.sk, aj v ich kamennej prevádzke na jar zastal čas. V posledných mesiacoch sme zaznamenali znížený záujem o knihy. V prvej vlne pandémie si ľudia zvykli na objednávanie z eShopu, no teraz sú uz obozretnejši, čo sa týka vydania peňazí za knihy, respektíve za tie hodnotnejšie a staršie, ktoré ponúkame v našom antikvariáte,“ povedala Zuzana Černeková z antikvariátu Steiner.

Zákazníci v týchto neistých časoch teda nevkladajú peniaze do starších a drahších kníh, ale radšej peniaze investujú do niečoho iného.

Prečítajte si aj: Z lietadla jej skočil do záhrady, po SNP sa vrátil a vzal si ju

Online priestor nie je to pravé

Pri otázke o úplnom prechode do online predaja Černeková vraví: „Viem si to úplne pokojne predstaviť, i keď to nie je nášmu antikvárnemu zákazníkovi blízke.

Každý sa rád príde pozrieť, čo si kupuje.“ Antikvariát Steiner to má podľa nej nastavené tak, abyzákazník dostal vždy presne to, čo si prečítal o stave, vydaní, 
prípadne to, čo videl na fotografiách, ktoré jednotlivé knižky presne zdokumentujú.

Ako kompenzáciu za zatvorenú predajňu by antikvariát prijal znížené nájomné.

O podporu požiadali cez úrad práce a príspevok je im vyplácaný každý mesiac. „Samozrejme, že to naše fixné náklady ani zďaleka nepokrýva, ale v tejto situácii sme radi za každú pomoc,“ dodáva Černeková.

Titulná fotografia: Antikvariátik.sk

Autor: Martin Marko

Zdieľajte článok

Komentáre: