Rozcvička je niekedy dôležitejšia ako tréning, vraví tréner CrossFitu

Návrat do školy či do práce po dlhšej pauze je spojený s obdobím, keď sme oveľa viac vystavení stresu. Náš organizmus nedokáže stresový hormón samostatne odbúrať, no vďaka pravidelnému pohybu môžeme napätie zmierniť či dokonca úplne odstrániť.

Najviac efektívny spôsob na zníženie stresu je zaradenie tréningu do každodenného života. Veľa ľudí však nemá dostatok času, aby trávili hodiny v posilňovni, alebo sa v dôsledku zdravotných problémov musia vyhýbať určitým druhom športu.

Rozcvička je najdôležitejšia

Jedným z krátkych, intenzívnych, ale pritom funkčných spôsobov trénovania, ktorý vyhľadáva čoraz viac ľudí, je CrossFit. Zatiaľ čo v klasických kulturistických športoch ľudia kladú dôraz na vonkajší vzhľad, objem a súmernosť svalov, CrossFit sa primárne zameriava na vytrvalosť, silu a pohyby, ktoré človek využíva dennodenne.

„V CrossFite sa snažíme ľudí pripraviť do bežného života, preto využívame pohyby, ktoré sú viackĺbové a tým pádom sú pre náš život kľúčové,“ hovorí Marek Tupý, tréner CrossFitu, ktorý pôsobí vo Forfit Gym Partizánske.

CrossFitové tréningy sú vo väčšine prípadov skombinované tak, aby rozvíjali nielen kondíciu, ale aj silu. V tomto športe vďaka širokej škále pohybov neexistujú dva identické tréningy, preto stereotyp v cvičení určite nehrozí.

V CrossFite sa snažia ľudí pripraviť do bežného života. Foto: osobný archív Mareka Tupého

Ďalším špecifickým znakom CrossFitu je vyššia intenzita tréningu. Popritom je ale časovo nenáročný, keďže jeho dĺžka je väčšinou päť až dvadsať minút, takže je vhodný aj pre zaneprázdnených ľudí.

Pred samotným tréningom tréneri kladú dôraz na dôkladnú rozcvičku, vďaka ktorej sa dá predísť úrazom. V zásade platí, že čím je tréning kratší a intenzívnejší, tým dlhšia rozcvička by mala byť.

Marek ďalej vysvetľuje: „V mnohých prípadoch je správne prevedená rozcvička dôležitejšia ako samotný tréning a je potrebné jej venovať dostatok pozornosti.“

Správne rozcvičenie sa je preto dôležitou súčasťou na ceste za bezproblémovým zdravím a dobrou kondíciou.

V skupine sa mnohí osmelia

Tréningy sú prevažne v skupinách, čoho sa obáva mnoho ľudí. Majú pocit, že ich kondícia nie je dostatočná alebo sa hanbia cvičiť v kolektíve. „Pre introvertov máme v ponuke aj individuálne hodiny, no skupinová lekcia dokáže vytvoriť takú atmosféru, ktorá sa nedá so súkromným tréningom ani porovnať,“ poznamenáva.

Až 95 percent ľudí, ktorí prichádzajú so zámerom trénovať individuálne, podľa neho po vyskúšaní skupinového tréningu dajú prednosť práve cvičeniu v kolektíve. Hlavnou výhodou je energia, ktorá prúdi v skupine ľudí, a tá pomáha motivovať, prekonávať prekážky a najmä dosahovať ciele.

„Ak sa vám dnes naozaj nechce, ale všetci okolo pôjdu na maximum, stiahne vás to a nabudí tým správnym smerom,“ popisuje Marek atmosféru spoločných tréningov.

Prečítajte si aj: Futbalistka Šurnovská: Ženský futbal na Slovensku je amatérsky, na Cypre máte aj auto

V kvalitných fitness centrách, kde sa cvičí pod dohľadom odborníkov, je CrossFit vhodným športom aj pre úplných začiatočníkov, ktorí sa predtým nevenovali žiadnej športovej aktivite.

„Často je to aj výhodou, pretože ľudia, ktorí predtým necvičili, ešte nenachytali chybné pohybové stereotypy, ktoré si väčšinou prinášajú, keď trénujú sami, bez dohľadu odborníka,“ hovorí o pozitívach, ktoré majú začiatočníci oproti pokročilejším športovcom. 

Tréningy sa individuálne prispôsobujú jednotlivým klientom podľa ich životného štýlu, veku, kondície a zdravotného stavu, preto nemusia mať obavy začať trénovať úplní nováčikovia ani ľudia, ktorí sa cvičeniu venujú už nejakú dobu.

CrossFit je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Foto: osobný archív Mareka Tupého

Trénovanie počas koronakrízy

Preventívne opatrenia proti Covid-19 neobišli ani fitness centrá. Aj tréneri a ich zverenci musia dodržiavať zvýšené hygienické návyky, a tak si po každom tréningu dezinfikujú prístroje a pomôcky, s ktorými cvičili.

Na každú hodinu sa môže prihlásiť len limitovaný počet účastníkov, čím zabraňujú hromadným stretnutiam, a tréner sa môže zverencom plnohodnotne venovať.

Prečítajte si aj: Šport počas karantény: Ponúka oddych pre myseľ aj úžitok pre telo

Vďaka špecifickému prístupu, ktorý ponúka Forfit Gym pre svojich členov, sa im podarilo túto dobu zvládnuť jednoduchšie. „Našim zverencom nepredávame jednotlivé vstupy, ale dlhodobé členstvá, preto sme vedeli, že hneď ako otvoríme, sa opäť vráti väčšina ľudí pravidelne trénovať,“ vraví tréner.

Počas karantény Marek pridával do spoločnej skupiny na Facebooku päťkrát týždenne tréning, vďaka čomu si členovia mohli zacvičiť aj doma. Neskôr si mali možnosť zapožičať náradie priamo z fitness centra, a tak bolo domáce cvičenie ešte viac efektívne.

„Zároveň sme na sociálne siete neustále pridávali materiál o tom, ako sa dobre stravovať, byť fit a ako si dlhodobo držať dobrú imunitu,“ hovorí Marek o motivovaní klientov počas neľahkého obdobia. 

Počas karantény pridával na Facebook tréning, členovia si tak mohli zacvičiť aj doma. Foto: osobný archív Mareka Tupého

Marek dlhšiu pauzu využíval efektívne a okrem toho, že pripravoval online tréningy pre členov, ich aj sám odcvičil: „Taktiež som chodil veľa do prírody na turistiku a na bicykel. Okrem toho som sa konečne dostal k veciam, na ktoré predtým nebol čas, a tak zostal priestor na ich ukončenie.“

Marek Tupý je aktívnym športovcom už odmalička, no počas štúdia na vysokej škole v Bratislave sa začal venovať funkčnému tréningu. Stal sa CrossFitovým trénerom 1. a 2. stupňa. V jeho rodnom meste Partizánske založil v roku 2015 ForFit Gym, kde momentálne pôsobí ako hlavný tréner. Forfit sa stal obľúbeným miestom mnohých začiatočných či pokročilejších cvičencov, ktorým učaroval funkčný tréning. Skupinové lekcie sa u členov tešia obľube a fotografiám z tréningov na sociálnych sieťach prirástol hashtag #najlepsiahodinadna.

Zdieľajte článok

Komentáre: