Študentské dni ponúkli zaujímavé diskusie a kvízy aj v online priestore

eko protest unsplash

Tradičné Študentské dni nitrianskych univerzít sa odohrali aj napriek súčasnej pandemickej situácii. Zaujímavé diskusie s osobnosťami a kvízy sa však zrealizovali netradične – online.

Súčasná situácia na Slovensku obmedzuje možnosť združovať sa a tak je ťažké organizovať spoločenské podujatia. Táto skutočnosť však nezastavila Študentský parlament UKF, ktorý každoročné Študentské dni zorganizoval pomocou sociálnych sietí. Diskusie ohľadom klímy prebiehali na sociálnej sieti Instagram a kvízy boli zverejnené pomocou aplikácie Kahoot.

Michal Sabo a iniciatíva Za klímu

Prvá z diskusií bola s Michalom Sabom, moderátorom z rádia Expres, a niesla názov Za klímu. Zameraná bola nielen na jeho vzťah k prírode, ktorý získal na dedine u starých rodičov, ale aj na samotnú iniciatívu „Klíma ťa potrebuje“. Tá vznikla na počesť 25. septembra, kedy sa každoročne uskutočňuje Klimatický globálny štrajk. Pre aktuálnu situáciu sa štrajk v uliciach neodohral.

Michal Sabo je jedným z iniciátorov petície Klíma ťa potrebuje. Zdroj: Tomáš Thurzo

Iniciatíva má tri body. Prvým je vyhlásenie stavu klimatickej núdze, druhým bodom je, aby sa do roku 2021 prijal konkrétny plán, ako dosiahnuť do roku 2040 uhlíkovú neutralitu. Tretí bod opísal Sabo ako najakútnejší – bude sa o ňom dokonca rokovať v decembri tohto roka v Bruseli. „V tomto bode žiadame premiéra Igora Matoviča aby vládu zaviazal k najambicióznejším cieľom emisií uhlíkových plynov,“ vraví.

Ekológia z hľadiska vedy a politiky

Diskusie na tému ekológia sa zúčastnili traja hostia. Medzi nimi bol Peter Mederly z katedry ekológie a environmentalistiky na UKF, ktorý vysvetlil, ako politika súvisí s klimatickými zmenami. Ďalším hosťom bol Ján Horák z SPU, ktorý pracuje na katedre biometrológie a hydrológie a zároveň sa venuje intigačným opatreniam v poľnohospodárstve. Tretím hosťom bol Atilla Tóth z SPU, ktorý pracuje na katedre záhradnej a krajnej architektúry a venuje sa zelenej infraštruktúre.

Prečítajte si aj: Analytik globálnych trendov a rizík: Čaká vás apokalyptická doba otrasov

V diskusii sa spomenula aj petícia „Klíma ťa potrebuje“ od Michala Saba, ktorú všetci traja podpísali. Projekt o klíme vítajú a chvália. K téme globálneho otepľovania sa vyjadril Ján Horák. Vysvetlil, že globálne otepľovanie nie je len to, že v lete nám je teplejšie ako minulé roky, ale aj o dĺžke teplých dní a chladných nocí.

Na otázku budúcnosti Slovenska sa vyjadril, že do konca storočia by krajina mohla dosiahnuť o dva až štyri stupne viac. ,,Niekto si povie, že to je nič, ale keď si to premietneme na leto, tak pri extrémnych teplotách by sme mali nejako 40 stupňov,“ tvrdí Horák. V diskusii sa okrem týchto tém spomínala aj téma uhlíkových plynov.

Ako žiť prijateľnejšie pre našu planétu?

V ďalšej diskusii sa objavil moderátor Viktor Vincze známy z obrazoviek televízie Markíza. V diskusii sa riešila sociálna sieť Instagram, na ktorej Vincze zdieľa rôzne ekologické problémy. Priznal, že témy zdieľa dobrovoľne, bez žiadneho príjmu a že je to časovo náročné. Vysvetlil aj, že k ekológii sa síce dostal ako novinár, no inšpirovala ho aj jeho manželka.

Nakupovanie vecí z druhej ruky je šetrnejšie k prírode. Zdroj: unsplash

Spomínalo sa aj jeho cestovanie verejnou dopravou. Tú však nikomu nenúti. Zaznela aj otázka nákupu v second-hande a to, kde nakupovať udržateľné spodné prádlo. Vincze uviedol, že sa snaží kupovať od slovenských dodávateľov, aby ich podporil.

Diskusia s Viktorom Vinczem divákov veľmi zaujala. Zo všetkých troch diskusií boli najaktívnejší a kládli mu aj osobné, aj ekologické otázky.

Kompostovanie a život bez obalov

V poslednej diskusii Študentský parlament privítal dve hostky – študentku UKF Dianu Bubancovú a študentku SPU Zuzanu Špuntovú. Zuzanu aj Dianu zaujímala ekológia od útleho veku. Obe priznali, že k nej boli vedené od malička. V diskusii sa rozprávalo o supermarketoch a plastových obaloch, ktoré ľudia využívajú na dennej báze. Zuzana z SPU si myslí, že môže ísť aj o lenivosť ľudí zobrať si z domu vlastný obal alebo tašku.

Prečítajte si aj: Klimatické zmeny, odlesňovanie, lesné požiare. Ekologické katastrofy neobchádzajú ani najväčší dažďový prales sveta

Zuzana vysvetlila svoj nápad kompostovania na internátoch SPU. Vznikol na základe jedného z predmetov v škole, kde ich pedagóg informoval o množstve odpadu, ktorý ľudia vyprodukujú. Zamyslela sa, koľko odpadu môže byť na internáte, a tak sa opýtala inžinierky z univerzity. Po dôkladnom preštudovaní vznikol projekt kompostovania na internátoch. Univerzita vraj bola nápadom nadšená. „Sme predsa Zelená univerzita, kde začať, keď nie u nás?“ podotkla Špuntová.

V rozhovore sa objavila aj bezobalová kozmetika. Diana uviedla, že sa snaží používať produkty, ktoré nie sú testované na zvieratách. Na streame ukázala aj kozmetiku, ktorá je na prírodnej báze. Ďalším bodom diskusie bola aj otázka, ako zmeniť nakupovanie a nakupovať viac bez obalov.

Nakupovanie bezobalovo odporúčajú mnohí ekológovia. Zdroj: unsplash

Druhý týždeň venovaný kvízom

Študentský parlament si pripravil Týždeň kvízov. Témy boli rôzne, kvízy obsahovali zaujímavé a náučné otázky – od slávnych žien a mužov až po také, ktoré skúmali poznatky účastníkov o univerzitách. Víťazi kvízov boli odmenení zaujímavými darčekmi.

Okrem kvízu si Študentský parlament pripravil dva koncerty, ktoré sa konali na ich Facebookovej stránke. Prvá hudobná skupina bola kapela Virvar, ktorá si zahrala v stredu. V piatok sa odohral koncert známej skupiny Smola a Hrušky.

Titulná fotografia: unsplash

Autorka: Barbara Virágová

Zdieľajte článok

Komentáre: