Projekt Pošli dobro: V týchto časoch sa v ľuďoch zobúdza túžba po dobročinnosti

Obmedzenia týkajúce sa spoločenského života v mnohých spustili veľkú túžbu po sociálnom kontakte. Táto túžba obrátila zrak viacerých najmä k skupinám ľudí, pre ktorých nové opatrenia neboli prílišnou zmenou. Izolovane totiž žijú na dennej báze.

Ján Cipár, študent Ekonomickej univerzity v Bratislave, prišiel s projektom s názvom Pošli dobro. Jeho cieľovou skupinou sú seniori v domovoch dôchodcov. Tí sú rizikovou skupinou a počas najkrízovejšieho obdobia súvisiaceho s koronakrízou boli návštevy v denných stacionároch či domovoch dôchodcov úplne zakázané. Starší ľudia tak zostali úplne odstrihnutí od kontaktu s najbližšími.

Spočiatku pomohli priatelia

Cipára k tomuto projektu inšpirovala aktivita na letnom tábore, kde si účastníci navzájom posielali listy s malými darčekmi. „Prišlo mi to veľmi milé. Keď sa situácia ohľadom covidu v septembri zhoršila, zistil som, že ľudia v domovoch dôchodcov majú úplne zakázané akékoľvek návštevy. Inšpirovaný zahraničným projektom som sa rozhodol spraviť podobnú vec aj u nás.“

Prečítajte si aj: Pomáhajú rozvoju tínedžerov a učiteľov: Nemáme to naučené, o čom hovoríme, to aj žijeme

Osloviť domov dôchodcov s takouto iniciatívou však nie je vždy úplne jednoduché. Podľa Jána mu začiatky uľahčili hlavne priatelia, ktorí v týchto zariadeniach pracujú. Na ich odporúčanie dostali ako prví listy dôchodcovia z Trnavy. Domovy často hľadá aj na internete. „Najlepšie ale je, keď si tento projekt odporučia medzi sebou.“

Dobrovoľníci z celého Slovenska

Do tejto aktivity sú zapojení dobrovoľníci z celého Slovenska. Po mesiaci a pol jej fungovania je ich už cez sto. Jednotlivci, rodiny či dokonca celé triedy alebo školy sa do výzvy stále viac zapájajú. Aj napriek faktu, že osobu, ktorej píšu list, nepoznajú, poháňa ich dobrý pocit. Niekomu môžu takouto maličkosťou totiž vyčariť úsmev na tvári alebo dokonca spríjemniť celé dni.

Dobrovoľníkov poháňa najmä dobrý pocit z toho, že niekomu zlepšili deň. Zdroj: osobný archív Pošli dobro

Väčšina dobrovoľníkov sú deti alebo tínedžeri. Podľa Jánových slov je príjemným prekvapením, že aj napriek generačnej priepasti medzi týmto ľuďmi dokážu mladí napísať starším vždy niečo povzbudivé. „Ako prvých som oslovil svojich kamarátov, aby sa zapojili, a tí zavolali ďalších. Teraz mi už píšu úplne neznámi ľudia, že by sa radi zapojili, samého ma to ešte stále prekvapuje,“ s úsmevom konštatuje Cipár.

Prečítajte si aj: Michal Sabo: Bol som varič kávy, nosič pošty i držač káblov, až potom vo vysielaní

Bez finančnej podpory

Tento projekt funguje bez akejkoľvek finančnej podpory. Dobrovoľníci z ďaleka posielajú listy poštou Jánovi domov a on ich sám, prípadne s kamarátom následne roznáša do domovov.

„Veľa času mi zaberie zbieranie listov a potom ich triedenie. Snažíme sa ich odovzdávať personálu vždy osobne. Najbližšie sa chystáme na východ, kam ideme odovzdať zhruba 150 listov do štyroch domovov.“

Veľkú časť spomedzi dobrovoľníkov tvoria deti. Zdroj: osobný archív Pošli dobro

Zapojení dôchodcovia sú z iniciatívy nadšení, veľa z nich na listy dokonca odpisuje a tak vzniká mnoho „listových priateľstiev“. Personál v takýchto zariadeniach býva na začiatku často skeptický, ale spätne sa vždy ozvú s poďakovaním a radosťou, že seniorom tieto listy spríjemnili samotu a potešili ich. „Mám pocit, že práve v tomto čase sa v ľuďoch zobúdza túžba po dobročinnosti,“ dodáva Ján.

Zapojiť sa do projektu je možné prostredníctvom Facebooku či Instagramu s názvom @posli_dobro.

Titulná fotografia: osobný archív Pošli dobro

Zdieľajte článok

Komentáre: