Je dekriminalizácia marihuany na Slovensku stále tabu?

unsplash dym fajčenie

Viete si Slovensko predstaviť ako jednu z progresívnejších krajín v drogovej politike? Kde ľuďom za užitie či držbu marihuany nehrozia tresty odňatia slobody ako pri spáchaní trestného činu, akým je vražda? Veľká časť Slovenska však aj napriek štúdiám považuje marihuanu len za omamnú a psychotropnú látku.

Téma dekriminalizácie marihuany sa na Slovensku v poslednej dobe viacej otvára, pričom názory na ňu sa stále rôznia. Nie je to tak dávno, čo prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť 28-ročnému mužovi, ktorý bol dvakrát odsúdený za držanie a konzumáciu marihuany na 10 a pol roka odňatia slobody. Prezidentka mu odpustila časť trestu, pričom si už veľkú časť z neho odpykal. Podľa nej totiž zákon nedostatočne rozlišuje medzi dílermi a konzumentmi, ktorí sú istým spôsobom tiež obeťami obchodu s drogami. Podobný je prípad Košičana Elemíra, u ktorého polícia našla päť gramov marihuany, za čo strávil desať rokov za mrežami.

Prečítajte si aj: Marihuana alebo konvertovanie na islam. Koronavírus sa stal zdrojom mnohých hoaxov

Stránky a petície

Mediálne najznámejší je príbeh 26-ročného Roba, ktorý je momentálne 20. mesiac vo vyšetrovacej väzbe. Bol prichytený so 7 a pol gramami marihuany, no nakoľko v minulosti už za podobný skutok odsúdený bol, dostal 12 a pol roka nepodmienečne. Robov príbeh zaujal množstvo ľudí. Na internete vznikla stránka s názvom slobodapreroba.sk, ktorej súčasťou sú výpovede ľudí, ktorí ho poznali osobne.

Na Slovensku sa v súčasnosti nerozlišuje medzi užívateľom a dílerom. Zdroj: unsplash

Popisujú ho ako inteligentného, bezkonfliktného, zodpovedného a ako človeka, z ktorého vyžaruje optimizmus. „Je to uvedomelý človek, ktorý si sem tam zafajčí trávu. Nikomu neublížil. Akurát je hlupák, že také množstvo nosí so sebou,“ uviedol na stránke slobodapreroba.sk policajt, ktorý ho eskortoval do CPZ.

Ako vyjadrenie nesúhlasu s neprimeraným trestom vznikla internetová petícia s názvom Dekriminalizácia konope na Slovensku, ktorá je okrem Robovho inšpirovaná podobnými príbehmi. Zakladateľov petície okrem iného zaráža fakt, že Robov trest je porovnateľný s oveľa horšími trestnými činmi, akým je napríklad sprostredkovanie vraždy. Petícia má v súčasnosti už viac ako 25-tisíc podpisov, ktoré stále pribúdajú.

Prečítajte si aj: Keď polícia stratí trpezlivosť: Hoaxy a podvody odhaľujú podvodníkov slovenského internetu

Politika zohráva dôležitú úlohu

Na Slovensku je právna úprava týkajúca sa marihuany v porovnaní s inými krajinami Európskej únie pomerne konzervatívna. Strana Sloboda a Solidarita otvorila túto tému už v roku 2010, pričom volajú po rozlišovaní užívateľov od dílerov a zdôrazňujú liečebné účinky marihuany.

„Toto naozaj nie je boj konzervatívnych a liberálnych politikov či voličov, toto by mala byť debata zdravého rozumu o číslach, dátach a konzekvenciách, ktoré prináša absurdne prísna právna úprava, ktorá nemá v Európe obdobu. Prípadom držby marihuany by sme sa tiež mohli inšpirovať trendom v európskych krajinách a prevenciu s reštrikciou riešiť skôr na úrovni pokút ako väzenia,“ uviedla na svojom Facebooku Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Rozdiel medzi trestami za marihuanu a za vážne zločiny je často minimálny. Zdroj: unsplash

Súčasná ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Za ľudí Mária Kolíková sa v relácii Braňo Závodský Naživo vyjadrila, že tresty za marihuanu sú drakonické a uvítala by zmeny. „Na slabých páchateľov chceme byť tolerantnejší. Na organizovanú a závažnú kriminalitu byť aj prísnejší. Táto úloha je určená na ďalší rok,“ dodáva.

Rozporuplné názory

Naopak, hovorca Ľudovej strany Naše Slovensko Ondrej Ďurica pre agentúru SITA povedal, že v strane nikdy nepodporia žiadne zmeny v legislatíve v súvislosti s držbou a užívaním marihuany. Súčasný predseda NR SR a hnutia Sme Rodina Boris Kollár sa taktiež v relácii Braňo Závodský Naživo vyjadril, že je potreba sa rozprávať o výške trestov.

Prečítajte si aj: Denník N bojuje proti hoaxom: Aj v redakcii sme už naleteli, vraví redaktor

,,Som proti dekriminalizácii akýchkoľvek drog. Určite by som robil aj väčšie postihy za alkohol, zároveň však nie som za to, aby mladý človek, ktorý sa nechá dvakrát nachytať s jointom, išiel na 12 a pol roka do väzenia. Dajme mu podmienku, dajme mu peňažný trest, verejnoprospešné práce, ale nezničme mu život.“

Legálna marihuana

Zatiaľ, čo Slovensko zaostáva, viaceré krajiny už schválili dekriminalizáciu alebo úplnú legalizáciu štandardnej marihuany. Zrejme najznámejším prípadom „praktický legálneho“ predaja marihuany je Holandsko. Marihuana sa v takzvaných cofeeshopoch predáva už od roku 1975. Podľa portálu konopkár.sk Holandsko patrí medzi krajiny s najnižšou kriminalitou na svete a je tiež na špici ľudského rozvoja.

V niektorých krajinách je marihuana bežne dostupná. Zdroj: unsplash

Ako ďalší prípad uvádza Portugalsko, kde mala dekriminalizácia pozitívne dopady na spoločnosť. Negatívne zdravotné dopady užívania drog klesli, znížila sa miera závislosti a kleslo užívanie drog medzi mládežou. Ďalšími príkladmi európskych krajín s miernejšími zákonmi týkajúce sa marihuany sú Španielsko, Rakúsko, Belgicko, Chorvátsko alebo Luxembursko.

Môže byť droga zároveň liekom?

Marihuana je rastlina, pod ktorou si veľa ľudí predstaví len psychotropnú látku. Má však aj veľa benefitov. V medicíne sa obvykle využívajú dva druhy – konope siate (Cannabis sativa) a konope indické (Cannabis indica). Cannabis sativa sa používa najmä na potravinárske účely, ako je výroba konopnej múky, ktorá je vhodná aj pre celiatikov, konopný olej alebo čaj. Konopný olej má priaznivé účinky pri kožných ochoreniach, pri liečbe lupienky či akné.

Cannabis indica zasa poskytuje celkovú úľavu telu, odreagovanie sa od stresu a pocit pokoja. Používa sa pri liečbe nespavosti alebo na tlmenie bolesti. Tak ako bežné lieky, aj marihuana má mnohé nežiaduce účinky, preto sa používa hlavne na ťažšie liečiteľné choroby, kde štandardná liečba nevie poskytnúť dostatočnú pomoc.

Prečítajte si aj: Michal Sabo: Bol som varič kávy, nosič pošty i držač káblov, až potom vo vysielaní

Nežiadúce účinky môžu byť telesné, akými sú zrýchlenie srdcovej frekvencie, nadmerné zvýšenie apetítu či začervenanie očí, alebo psychické, ako výpadky pamäte, zmätenosť alebo psychotické reakcie. Podľa portálu Aktuality.sk mnohé výskumy naznačili, že s určitými obmedzeniami a pod dohľadom lekárov by mohla byť marihuana prospešná a mať pre zdravie pozitívne účinky. Marihuana sa v súčasnosti využíva na lekárske účely krajinami po celom svete, akými sú Aljaška, Colorado, Kolumbia, Kanada či Izrael.

Ilegalita drog podporuje kriminalitu

Pri debatách na tému marihuany sa často stretáme s názorom, že zároveň s jej dekriminalizáciou stúpne aj kriminalita a otvorí sa brána k tvrdým drogám. Napriek tomu v Amsterdame, kde je užívanie marihuany tolerované, je nižší počet tínedžerských užívateľov ako v USA a taktiež oveľa menej prípadov užívania tvrdých drog. Pokiaľ chcú marihuanu, nemusia chodiť na ulicu k dílerom, kde je široká ponuka iných nelegálnych drog.

Marihuana nie je podľa mnohých štúdií cestou k tvrdým drogám. Zdroj: unsplash

Mnohé štúdie dokázali, že marihuana nie je bránou k tvrdým drogám. To potvrdila aj National Academy of Medicine – tvrdí v rozhovore pre portál ciernalabut.sk Ellen Komp – vyštudovaná biochemička, ktorá sa venuje legalizácii marihuany v Kalifornii. Ako podobný prípad uvádza portál financnytrh.com americké mesto Denver, kde aj napriek rôznym hrozivým predpovediam aktivistov proti marihuane celková miera kriminality klesla za viac ako päť mesiacov, keďže z právneho hľadiska bol predaj marihuany povolený. Zároveň tak poklesla aj miera násilnej trestnej činnosti, čo viedlo k celkovému zníženiu kriminality o viac ako desať percent.

Titulná fotografia: unsplash

Zdieľajte článok

Komentáre: