Michal Sabo: Bol som varič kávy, nosič pošty i držač káblov, až potom vo vysielaní

Moderátor Michal Sabo hovoril aj o tom, že zásadne nemaže a neblokuje ľudí na svojom profile. Hoci mu prichádzajú aj veľmi negatívne správy, ak sú iba o emóciách, nerobí si ťažkú hlavu.

V rádiu ste sa prvýkrát objavili ako 14-ročný. Ako sa to takému mladému človeku podarilo?

Na začiatku to bola skôr taká detská rozhlasová družina, nebolo to veľké rozhlasové vysielanie. Potom som sa náhodou dostal do rádia Koliba. V tom čase som si totiž písal s Martinom „Pycom“ Rauschom a Julom Viršíkom, ktorí v tomto rádiu moderovali.

Pyco si ma pri príležitosti prvých narodenín svojho programu pozval ako svojho hosťa do vysielania. Na ďalší deň som začal praxovať, respektíve brigádovať, v rádiu Koliba ako také bábätko. V tom rádiu pracovali najväčšie rozhlasové legendy Slovenska.

Oni si ma postupne vychovali a prešiel som si celou tou genézou, od variča kávy, nosiča pošty a „držača“ káblov, až po vysielanie.

To je to najlepšie, čo by som všetkým poradil – nechcite kariéru v médiách hneď. Po prvé, je to veľmi náročný biznis, ak sa rýchlo zunujete, nie je to dobré. Po druhé, je super si to celé „odšliapať“ od dna až po vrchol. Takže to bola náhoda, ale príjemná.

Pôsobili ste aj ako porotca a moderátor v Nákupných maniačkach. K tejto práci ste sa dostali ako?

Hlavná dramaturgička mi zavolala, pretože potrebovala obsadiť pozíciu porotcu. Predo mnou tam bol Lukáš Klimička, ktorý to už zrejme nechcel robiť alebo nemal čas. Opýtala sa ma, či by som to nezobral. Keďže som vtedy mal čas a zároveň som sa aktivizoval v ekologických témach, využil som to ako príležitosť, kde budem môcť komunikovať na ekologické témy a udržateľnosť v móde v takejto prudko komerčnej relácii.

V roku 2019 ste udeľovali špeciálnu cenu za Superosobnosť v súťaži Superbloger 2019. Podľa čoho ste sa rozhodovali pri udeľovaní ceny?

Rozhodoval som sa podľa toho, ktorý príbeh ma najviac oslovil. Bolo tam veľa adeptov, ktorí využívajú svoju zodpovednosť na sociálnych sieťach pozitívne. Ale príbeh Eriky Mokrý ma zaujal najviac, pretože ju poznám osobne a je to bojovníčka.

Prešla si rakovinou prsníka a využila túto skúsenosť na to, aby pracovala na prevencii, aby podporovala ženy prechádzajúce týmto ochorením. Zo svojho nešťastia vyťažila absolútne maximum v prospech ostatných. Ten príbeh mi prišiel najsilnejší. Nehovoriac o tom, že Erika je naozaj úžasná a inšpirujúca žena.

Prečítajte si aj: Zuzana Ferenčáková: Nikdy som sa nikde nepchala, skrátka som na sebe pracovala a všimli si to

Pred nedávnom ste založili podcast s názvom Sabo Sebou. Čo vás k nemu inšpirovalo?

Inšpiroval ma podcast The Big Waste Talk – ekologický, ktorý som robil na jeseň minulého roka. Keď som dokončil prvú sezónu, rozhodoval som sa, či budem pokračovať, alebo „prikúrim“. Rozhodol som sa prikúriť, keďže bolo predvolebné obdobie a ja sa v politike orientujem dosť dlho a tá téma ma zaujíma.

Zároveň pociťujem aj potrebu dovysvetľovať alebo uviesť niektoré veci, ktoré nedostávajú priestor. Zistil som, že je veľký priestor na rozhovor o témach, ktoré sú zahalené nepravdami, klamstvami a dezinformáciami. Využil som tú silu a skúsenosť z podcastu, ktorý som mal, a odštartoval som to. Som za to vďačný, lebo ma to posunulo o míľový krok dopredu.

Moderovali ste debatu medzi prvovoličmi Marekom Machom z Mladí proti fašizmu a Líviou Garčalovou z Kulturblogu. Dlho sa nevedeli zhodnúť na tom, kto by mohol takúto debatu moderovať. Ako sa nakoniec dostali ku vám?

Dostali sa ku mne tak, že som sa im sám ponúkol do služieb. Intenzívne som sledoval tú ich snahu debatovať cez Instagram, ako sa vyzývali navzájom, ako to riešili. Potom svorne napísali, že zatiaľ diskusia nebude, pretože sa nezhodli ani na mieste, ani na moderátorovi. A keďže som to veľmi chcel vidieť a zažiť tú debatu ako divák, sklamalo ma to. Preto som im napísal.

Založil som spoločnú skupinu na Instagrame, kde som im napísal s otvorenou a transparentnou ponukou urobiť to ako podcast u nás v rádiu. Našťastie súhlasili a ja som si v tej debate splnil svoj malý sen byť divákom.

Naozaj som tam bol z pozície diváka, len som to trochu kormidloval, ale nechával som priestor im, aby sa rozprávali navzájom medzi sebou. Okrem toho, že som mal famózny štart môjho nového podcastu, zároveň som to zažil na vlastné oči a bola to fakt skvelá skúsenosť.

Boli ste pred debatou nervózny, že práve vy ste mali byť moderátorom pre oba tábory?

Nie, lebo sú odo mňa o polovicu mladší, čiže si nemyslím, že by som z nich mal byť nervózny. Vedel som, že to bude pod veľkým drobnohľadom verejnosti a že okolo toho bude veľký „talk about“. No celkovo to nie je typ emócií, ktorým nejako prepadám.

Aj keď moderujem alebo vysielam v rádiu, málokedy podlieham panike, stresu alebo tréme. Jednoducho som do toho išiel s tým, že som sa na to tešil, že som to chcel vidieť, chcel som to zažiť, dýchať tú atmosféru. Musím povedať, že obaja ma prekvapili tým, ako veľmi argumentačne dobre na tom boli. Aj napriek tomu, že majú 18 rokov, myslím si, že ustáli diskusiu s veľkou cťou.

Prečítajte si aj: Youtuber The Bača: Ťažké chvíle striedajú príjemné, ale pocit, že robíte, čo vás baví, posúva vpred

View this post on Instagram

POZNÁTE TEN POCIT, KEĎ SI SPLNÍTE SVOJ SEN? Ja už áno. Takto… Nikdy som nesníval o vlastnej talkshow, dokonca som niekoľko rokov odolával tejto možnosti. Mojim snom bolo vytvoriť niečo, čo bude iba moje a kde bude moja práca a môj odkaz nielen pre vzdialeného poslucháča, ale pre živého diváka. Je pre mňa ako rozhlasového moderátora vzácne pozerať sa svojmu publiku do očí. Včera som mal extrémnu trému. Snažil som sa všetkým priateľom a kolegom vysvetliť, že je míľový rozdiel moderovať komerčný event pre klienta a moderovať prvýkrát v kariére niečo vlastné. Výsledok skutočne predčil moje očakávania. Preto touto cestou srdečne ďakujem všetkým, čo boli pri tom. Fyzicky, či cez livestream. Divákom, ktorí vytvorili až zimomriavkovú atmosféru. Známym, aj neznámym, ktorí šírili odkaz večera ďalej cez svoje sociálne siete. Najväčšia vďaka patrí mojej fantastickej štvorke za ich osobný prínos do celkovo náročnej debaty a za ich odvahu hovoriť nepohodlné pravdy, ktoré je miestami až boľavé počúvať. Ďakujem personálu @monsterscafeandbar za ich láskavý servis. Mimoriadna vďaka patrí @svokrinejazyky za scénu, ktorú keď som videl, tak som naživo zbadal zhmotnené vlastné myšlienky. Tá scéna vyzerala presne tak, ako som ju videl za zatvorenými očami. A napokon whoop-whoop môjmu úžasnému produkčnému tímu @michalmcherrycherry a @stano_cherryandcherry za to, že sme to konečne zrealizovali. A Boh mi je svedkom, že ma na toto lámali celú večnosť. Ďakujem všetkým. Vážim si, že vzniklo niečo, čo je mojim ďalším príspevkom k budovaniu lepšieho sveta. Pre nás všetkých. Je milión ďalších vecí, ktoré by som napísal. No na dnes stačilo. A preto hádam už iba: pokračovanie čoskoro… #tuateraztalkshow

A post shared by Michal Sabo (@mxsabo) on

Vytvorili ste aj talkshow Tu a Teraz. Ako vznikla?

Moji priatelia z produkčnej agentúry Cherry and Cherry mi už dlhšiu dobu ponúkali možnosť produkovať mi talkshow. Ja som stále hovoril, že nie som pripravený, nebol som rozhodnutý, že je to to, čo chcem robiť. Všetko sa zmenilo kvôli podcastu Sabo Sebou. Keď som videl, ako sa mi podarilo otvárať témy, na ktorých mi záleží a aká je odozva na sociálnych sieťach, bolo to úžasné.

V reálnom čase mám možnosť sledovať, ako v tom najpozitívnejšom zmysle mením verejnú mienku, a to nemyslím manipulátorsky. Skôr v tom, že otváram témy mne prirodzené, cítim sa v nich komfortne a považujem ich za dôležité. A to, že sa na to chytajú stovky, tisícky ľudí, to mi dalo pozitívny signál. Počas karantény som bol veľa v prírode, zbieral som odpadky a mal som príležitosť rozmýšľať, čo ďalej so životom.

Práve vtedy som si povedal, že je čas. Prvé vydanie dopadlo nad moje očakávania. Sme rozhodnutí v tom pokračovať. Bude to na mesačnej báze a myslím si, že to prišlo v absolútne pravý čas.

Podľa čoho sa rozhodujete, ktoré témy budete riešiť?

Aktuálne mám napísaný zoznam s viac ako 30 témami, ktoré ma zaujímajú a mám potrebu ich otvoriť. Nemám však kapacitu, aby som to časovo vykryl. Upravujem svoj pracovný život, aby som sa viac mohol venovať podcastom. Otváram témy, ktoré považujem za dôležité a ktoré nedostávajú zaslúžený priestor, prípadne ak sa k nim nevyjadrujú relevantní ľudia.

Prečo si myslíte, že niektoré témy nie sú pokryté tak, ako by mali byť?

K tomu sa neviem vyjadriť, pretože nevidím do hláv ostatným moderátorom, redaktorom, médiám. Skôr mám pocit, že je náš trh tak saturovaný. Sám otváram témy, na ktorých mi záleží.

Je to legitímne, že každý otvára témy, ktoré považuje za dôležité. Jednoducho sa snažíme verejnú mienku nejako usmerniť.

Často sa venujete spoločenským témam, ktoré sa týkajú žien. Aké reakcie ste dostávali na to, že ste sa rozhodli pustiť práve do týchto tém?

Väčšina z nich je pozitívna. Ja mám vytvorenú nejakú imunitu voči „hejterom“, čiže mne aj keď niekto napíše kriticky, tak sa poďakujem. V princípe to so mnou nič nerobí. Keď príde nejaká relevantná a konštruktívna kritika, tak si z nej, samozrejme, niečo vezmem. To je ale naozaj ojedinelý prípad, že príde konštruktívna kritika.

Ak príde nejaká pochvala, prirodzene sa z toho teším. V prípade týchto tém som sa stretol len s pozitívnymi reakciami, lebo je ojedinelé, aby sa muž zastával žien. Malo by to byť automatické. Bohužiaľ, žijeme v spoločnosti, v akej žijeme, a je to skôr ojedinelé. Cítim sa ako taký sám bojovník v poli, ale beriem to tak, že som si túto cestu vybral, tak bojujem.

Na svojich sociálnych sieťach sa okrem iného snažíte ľudí inšpirovať aj v oblasti ekológie. S akými reakciami sa stretávate najčastejšie?

Stretávam sa s tým, že ľudia sa chytajú, a to ma neskutočne teší. Možno som v kútiku duše veril, že sa to podarí presne takto nasmerovať, vytvoriť nejaký „movement“. Som za to vďačný a zároveň ma to inšpiruje k tomu, aby som sa ďalej v týchto témach angažoval, lebo to považujem za kľúčové, lebo sa to dá a funguje to. Mám také heslo byť dobrým príkladom. Keď ideš dobrým príkladom, ľudia sa inšpirujú. A zatiaľ to vyzerá tak, že sa inšpirujú masívne, pretože mi chodievajú správy z celého Slovenska.

Ľudia len tak v rámci voľného času idú zbierať odpadky, z čoho mám veľkú radosť.

Prečítajte si aj: Andrej Wallner: Rádio má svoju moc, ale internet mu dýcha čoraz viac na krk

Máte naopak aj veľa „hejterov“. Mnohí sú zameraní skôr na vaše politické a spoločenské témy. Stretávate sa aj s hejtmi na ekologické príspevky?

Málo. Myslím si, že mám celkom slušne vychované publikum. V tomto platí, že čo vyžaruješ, to priťahuješ. Podarilo sa mi vybudovať komunitu, ktorá ma sleduje presne kvôli tomu, aký som. A som v tých témach autentický, pretože ich považujem za dôležité.

Otváranie ekologických tém je podľa mňa relevantné, tým žijem, cítim sa v tom komfortne. Sú to témy, ktoré so sebou prinášajú aj smutné momenty, ale jednoducho to niekto robiť musí. Množstvo organizácií, neziskoviek a občianskych združení sa venuje práve týmto témam, ale myslím si, že môj prínos je v snahe tlmočiť to ľuďom zrozumiteľnou rečou.

Na začiatku som chcel byť revolucionár, všetkých som chcel preonačiť na svoj obraz, ale pochopil som, že to nie je cesta. Stačí, keď budete otvárať a ponúkať riešenia, podávať informácie citlivo.

Keď ste sa viac začali angažovať v spoločenských témach, počítali ste aj s negatívnymi komentármi? Je niečo, čo vás na tom prekvapilo?

Treba s tým počítať, pretože ľudia sú rôzni a každý má nárok na svoj názor. Mne prekáža, keď mi niekto napíše úplne donebavolajúci „hejt“, ktorý nie je založený na faktoch, ale iba na emóciách. A taktiež keď nie je ochotný argumentovať. To ma zamrzí, ale neprikladám tomu váhu, ani sa mi svet nezrúti, keď niekto negatívne zareaguje.

Zvyknete niekedy mazať nevhodné komentáre?

Nie, dokonca ani neblokujem ľudí. Občas sa nad tým zamyslím, keď niekto niečo nevhodné napíše, poviem si, že to bolo cez čiaru. Ale čím viac času a energie človek venuje takým ľuďom, tým viac im prikladá na dôležitosti, a oni si už aj tak o sebe myslia, že sú extrémne dôležití.

Myslím si, že je to úplne kontraproduktívne. Beriem to ako nutné zlo, ale našťastie sa mi nestáva často, že by som dostal extrémny „hejt“. A sú aj takí, ktorí si založia očividne nový a falošný profil. Vtedy je vidieť, že si ho vytvorili len preto, aby napísali niečo šťavnaté. Vtedy to pre mňa nie je platné do diskusie, takže to ignorujem.

Aké pozitívne správy vás dokážu najviac potešiť?

Mňa teší každá jedna iniciatíva. Keď niekto vezme vrece a ide zbierať odpadky. Teší ma, že ľudia zdieľajú podcasty, teší ma, keď mi niekto napíše, že som mu pomohol prejsť ťažkým obdobím tým, že som sám otvoril debatu o duševnom zdraví po koronakríze. Teší ma všetko, čo ľudia myslia úprimne.

Každá spätná väzba je ocenením mojej práce. Je krásne, keď ľudia reagujú. Našťastie mám úžasné publikum, ktoré jednak kontinuálne rastie, za čom som vďačný. Ale som vďačný aj za to, že niekto len zdieľa môj podcast. Veľmi veľa to pre mňa znamená.

Michal Sabo je moderátor rádia Expres. Má vlastný podcast Sabo Sebou a talkshow Tu a Teraz. V minulosti bol porotcom v relácii Nákupné maniačky či v súťaži Bloger 2019. Je známy aj ako influencer na sociálnych sieťach, kde často otvára témy ekológie, duševného zdravia či politické a spoločenské otázky.

Titulná fotografia: Instagram/Michal Sabo
Autorka: Nikola Michalková

Zdieľajte článok

Komentáre: