Stane sa novým trendom dnešnej doby byť offline?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko času strávite denne online? Ak je vašou odpoveďou „veľa“, mali by ste sa radšej skúsiť zamyslieť nad tým, koľko ho strávite v offline režime.

Závislosťou na sociálnych sieťach trpí veľké percento populácie. A nie je to len mladšia generácia. Častejšie môžeme vidieť našich rodičov či dokonca starých rodičov s mobilom v ruke alebo pred obrazovkou počítača. Vinu môžeme čiastočne pripisovať aj pandémii, v ktorej už nejeden mesiac žijeme. Ocitli sme sa izolovaní doma a jediným kontaktom sa pre nás stali priatelia na „druhej strane“ obrazovky.

Prečítajte si aj: Ak budete offline, prídete o dôležité veci. Čoraz viac ľudí má strach z premeškania

Móda, ktorá inšpiruje

Myšlienkou ako zostať offline doma sa začali zaoberať české módne návrhárky Ester Geislerová a Josefína Bakošová. Vyústilo to do tvorby mikín a vrecúška, ktoré ruší signál. Môže za to tzv. „pokovaná“ látka. Zmysel kovu je jasný, tento materiál má veľmi vysoké riziko rušenia internetového pripojenia.

Cieľom ich módnej kolekcie je dosiahnuť duševný detox. Sociálne siete majú nepochybne vplyv na našu psychiku. O ich negatívnych stránkach sme písali už v minulosti, no vedeli ste, že z dôvodu domácej izolácie môže vzniknúť generácia, ktorá má strach z ľudského kontaktu?

Dá sa vôbec doma zostať offline? Foto: unsplash.com

Keď sa randenie presúva do online priestoru

Z dôvodu koronavírusu sa mnohým z nás študijný aj profesijný život presunul do online priestoru. Nie je to však len kariéra a štúdium, ktoré sa museli prispôsobiť životu prevažne online. Odniesol si to aj milostný život mnohých ľudí.

Vplyvom pandémie vznikol termín „korande“, čo je randenie rešpektujúce bezpečný odstup a s nasadenými rúškami. Neustále vznikajú nové aplikácie, ktoré náhodne párujú dvoch ľudí a stretnutie sa odohrá, samozrejme, v pohodlí domova každého z nich. Odborníci sa boja následkov na teenageroch, z ktorých môže vzniknúť sterilná generácia, ktorá sa bojí telesných tekutín či len samotného dotyku druhej osoby.

Prečítajte si aj: Denník N bojuje proti hoaxom: Aj v redakcii sme už naleteli, vraví redaktor

Najpopulárnejšia fráza na webe

Fráza v angličite: I am going to be offline (v preklade: Budem offline, poz. red.) je čoraz populárnejšou na internete. Paradoxne sa však nepoužíva len na označenie toho, že sa niekto na čas presunie z online priestoru. Množstvo ľudí po napísaní tejto frázy ostáva online stále. Môže za to neustále pripojenie, ktoré nám poskytujú wi-fi sieť či neobmedzené dáta.

Byť offline znamená, že svoj mobil skutočne zbavíte vplyvu wi-fi či dátových signálov. Avšak ani to z vás nemusí robiť nutne človeka žijúceho v reálnom živote. Ak neustále myslíte na to, čo ste niekomu napísali alebo premýšľate nad pracovným mailom, stále ste duchom online. Množstvo ľudí tiež frázy využíva len z dôvodu, aby vyvolali väčší záujem o svoju osobu. Hrozenie odhlásením sa zo sociálnej siete je novým vypnutím si telefónu.

Môže randenie presunuté do online priestoru vychovať generáciu, ktorá sa bojí dotykov? Zdroj: Unsplash.com

Ako dlho vydržíte offline?

Holandský študent žurnalistky Bram van Montfoort sa rozhodol zostať celý jeden rok offline. O úskaliach, ale aj výhodách, ktoré prežíval, napísal následne knihu (V origináli: Een Jaar Offline, poz. red.). Tento študent nebol jediným. Jeho predchodcom bol Paul Miller, ktorý využíval svoj telefón skutočne len na telefonovanie. Na tieto účely si dokonca zaobstaral starý model, ktorý mu neumožnil žiadny prístup na internet. To bolo ešte v roku 2012.

Ak ostanete na chvíľu offline, pravdepodobne vám nič dôležité neujde. Časom začnete rozlišovať, čo je pre vás skutočne dôležité. Správy na nás chrlia stále nové a nové informácie o ochorení Covid-19. Bez týchto správ sa budete cítiť pravdepodobne menej deprimovanie.

Prečítajte si aj: Myslia si, že majú infarkt. Tetánia trápi najmä mladých a zaneprázdnených

Okrem toho získate slobodu. Môže to znieť paradoxne, pretože práve prístup prostredníctvom nášho mobilu či počítača takmer kamkoľvek nám môže dávať pocit slobody. Ale viete sa zbaviť okovov online sveta? Skúste zistiť, ako chutí vaše jedlo bez „lajkov“ a ako skončí kniha, ktorú máte už mesiac rozčítanú.

Titulná fotografia: Unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: