Myslia si, že majú infarkt. Tetánia trápi najmä mladých a zaneprázdnených

stres, tetánia, nervozita

Náhla úzkosť, napätie, ťažkosti s prehĺtaním a dýchaním či búšenie srdca. Čoraz viac mladých ľudí postihuje tetanický syndróm. Nie je smrteľne nebezpečný, ale mimoriadne nepríjemný. Najčastejšia príčina? Stresy a uponáhľaný životný štýl.

„Príznaky sa kopili postupne, ale spočiatku som to pripisoval únave. Šlo o tik v oku, ťažkosti so zaspávaním či spánkom,“ opisuje Igor, u ktorého sa tetánia prejavila ako u dvadsaťštyriročného. Išlo o počiatočné príznaky, keď si človek často neuvedomí, že má vážnejší problém.

Až neskôr si uvedomil, že nejde o bežnú únavu. „Jednu noc pri zaspávaní som dostal atak. Mal symptómy pripomínajúce infarkt – tlak na hrudi, sťažené dýchanie, búšenie srdca, pocit na odpadnutie,“ opisuje.

Prečítajte si aj: O sebaláske sa hovorí čím ďalej, tým viac, negatívny obraz tela v spoločnosti však prevláda

Široká paleta príznakov

Práve pocit, že ide o omnoho závažnejšie ochorenie je jedným z typických symptómov. Americká národná medicínska knižnica preto na svojich stránkach pri jednej štúdii tetániu nazýva „diagnostickou dilemou“. Okrem príznakov, ktoré opísal Igor, sa často objavujú aj náhle návaly úzkosti či tŕpnutie končatín. Podobne to bolo aj v prípade pacienta v spomínanej štúdii. Ďalšie výskumy či skúsenosti lekárov hovoria aj o príznakoch ako sú napríklad žalúdočné ťažkosti.

„Ťažko nájdeme ochorenie, ktoré má pestrejšiu a početnejšiu paletu príznakov. Vymenovať všetky je nemožné,“ hovorila pre Aktuality.sk neurologička Ester Točíková. Špecifická je aj tým, že najčastejšie postihuje ľudí vo veku dvadsať až tridsať rokov. Jeden záchvat môže trvať zopár minút, ale aj hodiny.

Tetánia sa u ľudí môže prejavovať rôzne. Zdroj: unsplash

Treba vyhľadať odborníka

Hoci ľudia sa často tieto problémy snažia riešiť iba doma, väčšinou je však nutná pomoc odborníka. Podobne to mal aj Igor. „Sprvoti som sa to snažil liečiť iba oddychom a vitamínmi. Spomenuté stavy sa však opakovali, tak som musel navštíviť kardiológa, neurológa a neskôr aj psychológa a psychiatra,“ vraví.

Ako naznačil, spočiatku je dôležité pri diagnostike vylúčiť, že ide o fyzický problém. Preto najskôr absolvoval vyšetrenia u niekoľkých odborníkov. „Človek si len ťažko priznáva, že tlak, ktorý na ňom je, už nedokáže ustáť,“ priznáva Igor. Práve preto je podľa neho zložité si uvedomiť, že problémom je psychika. Kým sa opäť cítil ako pred prvým atakom, trvalo to osem mesiacov.

Najhoršie pritom boli prvé mesiace, lebo príznaky sa vracali. No zakaždým v inej podobe. Raz šlo o búšenie srdca, potom o dýchavičnosť, inokedy nespavosť. „Po začatí liečby, ktorú ďalej podstupujem, prejavy utíchli,“ vraví Igor.

Prečítajte si aj: Pocity úzkosti spôsobené jedným klikom. Online štúdium nezvládali všetci jednoducho

Odstraňovanie príčin

Pri téme tetánie je však často prehliadaná aj druhá stránka veci. Tou sú príčiny vzniku. Rýchla životná doba a veľké nároky na jednotlivcov sú neraz spúšťačmi. Podobne to bolo u Igora. Uňho bol varovným signálom už syndróm vyhorenia. Ten trápi mnoho ľudí, ktorí sú príliš zapálení do svojej práce a investujú do nej veľa energie. „Drvivú časť dňa tvorila práca. Často preto dochádzalo k partnerským nezhodám, tlakom či konfliktom,“ priznáva.

Keď sa teda chce človek dostať z tetánie, je dôležité odstrániť najmä príčinu. A to je neraz ťažké. „Na prvé miesto sa u mňa dostala rodina, až potom je práca,“ hovorí Igor.

„Hoci naďalej veľa pracujem, viem si nájsť čas len pre seba a priateľov, čo sa mi predtým stávalo málokedy,“ uzatvára.

Titulná fotografia: unsplash

Zdieľajte článok

Komentáre: