Tieto knihy nás zaujali v roku 2020. Inšpirujte sa našimi tipmi

Pokiaľ vás omrzelo pozeranie seriálov, prinášame vám zoznam kníh, ktoré vám počas dlhých zimných dní dozaista spríjemnia čas v bubline aj mimo nej. Môžete sa inšpirovať.

Rýchlo sa meniace vládne opatrenia proti šíreniu koronavírusu prenechávajú veľa priestoru na trávenie času doma. Ak vás už omrzeli spoločenské hry a aj na Netlixe ste už videli všetko, prinášame vám tipy na zaujímavé knižné tituly.

Kráľova Hoľa alebo Los Angeles?

Kniha Tvoja izba od Michaely Rosovej prvotne zaujme jednoduchou čiernou obálkou s fialovým fontom písma. V skratke píše spisovateľka o žene (druhá osoba je zrejme na odosobnenie), ktorá sa pohybuje v intelektuálnej sfére. Príbeh reflektuje vzťahy a banálny život. Dielo neponúka komplikovane zamotaný dej, autorka sa snažila opísať vnútorný život postavy. Aj o tom to je, život predsa neponúka iba samé komplikovane zamotané príbehy.

Autorka sa v knihe snaží opísať vnútorný stav postavy. Zdroj: Martin Marko

Vydavateľstvo Brak vydalo minulý rok útlu knižku od Johna Fanteho. Hovoríme o knihe Opýtaj sa prachu. O tejto knihe sa dá povedať len toľko (a až toľko), že učarovala samotnému Charlesovi Bukowskému. „Fante mal na mňa obrovský vplyv. Onedlho po prečítaní tejto knihy som začal žiť s jednou ženou. Bola to väčšia alkoholička ako ja a často sme sa divoko hádali. Často som na ňu kričal: Ja som Bandini, Arturo Bandini!“

Obálku knihy zdobí citát od Charlesa Bukowského. Hlavná postava Arturo Bandini sa túži stať spisovateľom v Los Angeles, popritom sa dostáva do existenčnej krízy spojenej s peniazmi. Bandini nie je žiadna príjemná postava, je čudákom so zvláštnym vzťahom k svojej láske.

Prečítajte si aj: Originalita, štýl a jedinečnosť. To všetko ponúkajú aj lokálne značky

Kontroverzný francúzsky spisovateľ Michel Houellebecq napísal minulý rok knihu Sérotonín. Hlavný hrdina je typická Houellebecqova postava. Štyridsiatnik, poľnohospodár, do toho sa mieša kríza stredného veku a svojský humor. V románe Sérotonín hlavná postava opúšťa Paríž a mladú manželku a vydáva sa na cestu po francúzskom vidieku.

V príbehu poukazuje, ako veľké nadnárodné poľnohospodárstva ničia drobných farmárov. Rozprávač sa tak stáva akousi bútľavou vŕbou. Celú knihu sprevádzajú rozprávača oválne tabletky Sérotonín. Konflikt vyústi scénou za ktorú by sa nejeden režisér nemusel hanbiť. Houellebecqa buď milujete, alebo zatracujete, niet strednej cesty.

Čítanie kníh je jedným zo spôsobov, ako sa počas lockdownu nestať závislým od telefónu a sociálnych sietí. Zdroj: Martin Marko

Pokiaľ vás zaujíma folkór či len máte chuť siahnuť po kvalitnej slovenskej literatúre, kniha od Kataríny Kucbelovej je tá pravá. Čepiec zaujme hneď obálkou a neskôr členením textu.

Autorka sa vydala pod Kráľovu Hoľu, chcela sa naučiť šiť čepiec. Popri šití sa dozvedela o rómskych stereotypoch v regióne, spolužití a vyľudňovaní. Text sa pohybuje na hrane medzi reportážou a beletriou.

Prečítajte si aj: Manažér projektu inovujme.sk: Potenciál tkvie práve v budúcich generáciách

O spánku a alkohole

Rudolfa Slobodu jednoducho treba čítať. Knihy Krv a Rozum vykresľujú trpiaceho muža, otca a alkoholika. Romány ponúkajú veľa intertextuálnych odkazov na filozofiu či literárne diela. V knihe Krv autor píše o bývalom komunistickom úradníkovi, ktorého život sa zmenil pádom socializmu. Rozprávač je večný polemik, ktorý neustále hľadá chyby a neustále sa snaží tieto chyby opraviť či aspoň odôvodniť. Sloboda čerpá zážitky zo svojho života a veľakrát sa môžeme v diele stretnúť s reálnymi postavami.

Rozprávač v Rozume má podobný charakter ako v diele Krv, je to predsa tá istá osoba. Filmový scenárista sa pokúša napísať prelomový scenár, manželka nezdieľa jeho nadšenie. Od scenáristu chce, aby písal dielo, o ktoré bude záujem. To i za cenu, že to nebude práve prelomové dielo. Stačí, že zaplatia účty. Scenárista je frustrovaný vzťahom k matke, rodine a práci. O Slobodovi netreba veľa písať, stačí ho len veľa čítať. Vydavateľstvo Slovart vydalo Slobodove súhrnné dielo, ktoré sa bude vynímať na každej poličke.

Kniha Rudolfa Slobodu sa bude vynímať na každej poličke. Zdroj: Martin Marko

Veľká pochvala patrí Literárnej bašte za knihu Môj rok pokoja a odpočinku od Otessy Moshfeg. Kládli ste si niekedy otázku, aké by bolo zaspať na pár mesiacov a nič neriešiť? Vzhľadom na rok 2020 by to možno bolo aj fajn. Hlavná hrdinka žije v meste neobmedzených možností – New Yorku, no aj tak sa rozhodne pre obmedzujúci spánok. V príbehu sa stretnete s iróniou, so psychologičkou, ktorá pravdepodobne potrebuje psychológa a kopy liekov na spanie.

Prečítajte si aj: Tipy na sviatočný oddych: Toto sú najúspešnejšie seriály roku 2020

História a magický realizmus

Pokiaľ ste náhodou nepostrehli, že európskym románom roka sa stala slovenská kniha, tak vám to teraz pripomenieme. Pavol Rankov napísal sondu do slovenskej histórie. Čitateľ sleduje príbeh troch chlapcov a jedného dievčaťa. Cesty hrdinov sa pod vplyvom politickej situácie v Československu rozchádzajú len preto, aby sa opäť mohli stretnúť.

Román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) je skvelou príručkou slovenskými dejinami od druhej svetovej vojny po rok ‘68. Najlepšie na knihe je, že dej vám plynie pomedzi prsty a vy sa zrazu pristihnete pri čítaní posledného odseku. Určite si prečítajte aj ďalšie Rankove romány, napríklad Matky.

Kniha Pavla Rankova sa stala európskym románom roka. Zdroj: Martin Marko

Chybu neurobíte, ak siahnete po nesmrteľnej klasike od Petra Jaroša –Tisícročná včela. Jaroš napísal generačný román zo stredného Slovenska. Príbeh je pretkaný magickými obrazmi, živými postavami a hlavne dejom, ktorý je vystavaný na historických slovenských reáliách.

Ak už náhodou patríte medzi fanúšikov magického realizmu, skúste Václava Pankovčína, ktorý s istou dávkou humoru opisuje absurdné situácie ľudí vo fiktívnom meste na východe Slovenska.

Prečítajte si aj: Karl Ove Knausgård: Pohľad do duše nórskeho Prousta

Niečo od Absyntu

Vydavateľstvo Absynt oprávnene kraľuje reportážnej literatúre. Za posledné roky priniesli kvalitné tituly. Tento rok nás zaujal Andrej Bán s knihou Trochu oheň, trochu voda. Ako málo človek vie o balkánskom konflikte z 90. rokov. Andrej Bán ponúka prehľadnú reportáž z Juhoslávie. Je to exkurzia do histórie, ktorá nenudí. Ideálne spravíte, ak si pri najbližšej dovolenke v Chorvátsku otvoríte na pláži túto knihu a plne sa ponoríte do reportáží.

Predstavte si, že váš otec bol vysoký pohlavár v nemeckej ríši. Život Martina Pollacka bol od začiatku poznačený týmto tieňom o ktorom napísal v knihe Smrť v bunkri.Pollack sa pýta či je nenávisť dedičná? Ako čeliť temnej minulosti? Čo robí človek keď zistí, že jeho otec bol bývalý člen SS?

Titulná fotografia: unsplash

Autor: Martin Marko

Zdieľajte článok

Komentáre: